Град Скопје ги отфрли наводите за можна корупција со пробните автобуси


3 копии

Град Скопје реагира на наводите изнесени во денешната прес-конференција на советничката на ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ, во однос на новите пробни автобуси во Скопје и ги отфрла наводите за можна корупција. „Градот Скопје интензивно работи на креирање јавен транспорт којшто е функционален, економичен и еколошки. Очигледна е лошата состојба во која се наоѓаат автобусите во јавниот превоз во моментов во Скопје и потребни се итни решенија за негово подобрување, а автобусите земени на тест-период се добар начин да се премости периодот до идната набавка на нови автобуси и да се донесе подобра одлука базирана на статистиките од користењето и задоволството на корисниците“ се вели во реакцијата од Градот Скопје. Изминатиов период Градот Скопје доби два тест автобуси на ЦНГ гас од два различни производители кои што веднаш беа вклучени во јавниот превоз, а наскоро се очекуваат и нови слични проекти со други производители на еколошки автобуси меѓу кои и на еден електричен. „Овие автобуси ќе бидат отстапени на Градот ...
| | веќе видена | слични

Прво со цвеќиња, а сега со шишенца ракија, анонимна група скопјани незадоволни од работата на градскиот татко ги поставија во дел од дупките по скопските ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов очекува во текот на наредната година да почне изградбата на тунелите под Кале за кои вели дека ќе придонесат за новиот изглед и функционалност на Скопје. – Објавен е јавен повик за идејно решение и проектирање на вијадуктот, тунелите под Кале и сообраќајното решение на излезот од тунелите. Очекувам до крајот на оваа година да добиеме доволно квалитетна документација и во текот на наредната година да објавиме тендер за започнување на градежни работи и конечно отпочнување на изградбата на тунелите -рече Шилегов на денешната седница на Советот на Град Скопје посветена на советнички прашања. Тој нагласи дека проектот за изградба на тунелите е предвиден уште во далечната 1965 година и додаде дека ќе придонесе во голема мерка за зголемување на функционалноста на Градот. – Очекувам ова време наредната година да го избереме изведувачот на тунелите кои што ќе бидат со должина од 250 метри. На две места во тунелите ќе има автобуски станици со должина од 40 метри. Патниците ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ на денешната седница каде се поставуваа советнички прашања го праша градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов зошто ги нема пријавено двата автомобили марка Ауди во Антикорупциската комисија како негова сопственост за што има и законска обврска. -Минатава недела се случи инцидент каде што МВР излезе со образложение дека автомобилот на Шилегов и оној на неговата сопруга имаат оштетувања. Јас го отворив вашиот анкетен лист тој е достапен, и може да се утврди дека немате пријавено вакви возила во вашиот анкетен лист. Кој е сега во право, МВР или пак вие сте во право?, праша Колариќ. На ова Шилегов одговори дека неговиот автомобил е во сопственост на неговото адвокатско друштво во кого работат 16 луѓе и затоа новиот автомобил, кој е на лизинг не е пријавен во антикорупциската комисија. Вториот автомобил Ауди бил во сопственост на неговата сопруга, но не објасни зошто тој не е пријавен во Антикорупциската комисија иако постои законска обврска за тоа. Градоначалникот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Градоначалникот Петре Шилегов за 5 месеци не почна и не дозаврши ниту еден капитален проект за Градот Скопје, изјави на прес-конференција Ирена Попова, советник од ВМРО-ДПМНЕ, во Советот на Град Скопје. „Ветуваше пред изборите еколошки чист град, а Скопје никогаш не бил позагаден и понечист. Ветуваше решавање на проблемот со кучиња скитници, а наместо тоа медиумите секој ден се преполни од случаи каде кучиња нападнале граѓани, и случаи со изживување и нехуман третман на животни. Ветуваше зголемена безбедност по сообраќајниците, а секојдневно граѓаните со своите животи го плаќаат хаосот по улиците. Последен таков тежок инцидент беше сообраќајката со тешки телесни повреди на улицата Борис Сарафов во Ѓорче Петров“, рече Попова и додаде дека паркингот е достапен само за богатите. ВМРО-ДПМНЕ изрази сомнеж дела однапред бил познат добитникот на тендерот за новите автобуси. „Градоначалникот се фали со склучен меморандум за соработка за користење автобус на гас и автобус на електричен погон. Проучувајќи ги ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Петре Шилегов нема направео ниту еден капитален проект и не почнал со реализација на ветените проекти - обвинија советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница за советнички прашања.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, денеска беше во друштво на советничката Ирена Мишева од ВМРО-ДПМНЕ. Тие се сретнаа пред почетокот на седницата во бараките во Општината, каде што освен што срдечно се поздравија, долго време разговараа, но не за политичките проблеми туку тоа наликуваше на пријателски разговор. Ирена Мишева претходно беше претседател на Советот на Град Скопје, во времето кога Коце Трајанов беше градоначалник.
| | веќе видена | слични

Реагираа од Град Скопје. Велат дека овие автобуси ќе бидат отстапени на градот бесплатно, а првичните бројки покажуваат дека трошоците за гориво се речиси преполовени. Реагираа од Град Скопје. Велат дека овие автобуси ќе бидат отстапени на градот бесплатно, а првичните бројки покажуваат дека трошоците за гориво се речиси преполовени. Од таму велат дека собраните податоци во овој период ќе помогнат во носењето на одлуки засновани на релевантни информации за какви автобуси му требаат на Скопје. Од општината велат дека во моментот кога градот Скопје и ЈСП ќе донесат одлука за да набават нови автобуси, тоа ќе се случи во фер, отворена и транспарентна постапка во согласност со сите постоечки закони.
| | веќе видена | слични

Овие автобуси ќе бидат отстапени на градот бесплатно, а првичните бројки покажуваат дека трошоците за гориво се речиси преполовени. Собраните податоци во овој период ќе помогнат во носењето на одлуки засновани на релевантни информации за какви автобуси ни требаат во Скопје. Оваа градска администрација нема да купува автобуси по принципот “Миле, ми текна” како при минатата набавка на кинески автобуси каде првиот критериум беше ретро изгледот, а не перформансите на возилата. Во моментот кога градот Скопје и ЈСП ќе донесат одлука за да набават нови автобуси, тоа ќе се случи во фер, отворена и транспарентна постапка во согласност со сите постоечки закони, реагираа од град Скопје.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Скопје досега потпиша два меморандуми за пробно користење на автобус на гас и автобус на електричен погон, со две странски компании. Целта на користењето на овие автобуси според објаснувањата на градоначалникот е дека потребно биле да се испитаат техничките карактеристики на автобусите кои подоцна би се набавиле. Се работи за милионски вредна набавка, а Скопје станува полигон за пробна вожња на автобуси. Со потпишаните меморандуми се отвора сомнеж дека станува збор за можна коруптивна зделка, и дали директно однапред се преудицира во понатамошна постапка доколку има тендерски процес кој ќе биде добитникот на милионскиот тендер. Како Шилегов потпишува меморандуми за пробно возење кога не знае дали посочените компании ќе победат на евентуален тендер за нови автобуси на гас и електричен погон, или пак доколку е сигурен дека ќе победат дали можеби станува збор за однапред договорена милионска зделка? Кои се мотивите и дали станува збор за однапред договорена зделка чија вредност е неколку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 749 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 214 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град Скопје ги отфрли наводите за можна корупција со пробните автобуси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: