Груевски: Главата горе мои горди Македонци!


Главата горе горди мои Македонци и горди граѓани на Македонија – порача поранешниот премиер, Никола Груевски по денешната пресуда за случајот Тенк на СЈО.Откако му беше изречена двегодишна затворска казна, Груевски се огласи на социјалната мрежа Фејсбук:Ова е твоја земја, ние нема да те изневериме и ќе бидеме рамо до рамо со тебе, во сите предизвици. Ти си нашата сила, ние сме вашата сила. Доаѓаат подобри времиња. Главата горе и не заборавајте, ова е ваша земја, ова е земја на сите вие кои што живеете во неа и ничија друга. ВИЕ ОДЛУЧУВАТЕ! ДА ЖИВЕЕ РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!
| | веќе видена | слични

„Не ми се суди само мене. Се суди на суверенизмот како моја определба во македонската политика. Овој политичко-судски прогон е казна за мојата позиција и цврстина за македонските интереси, и инструмент за заплашување на илјадници граѓани на Македонија кои не се согласуваат со овие политики на актуелната власт“. Со овие зборови поранешниот премиер Никола Груевски на неговиот Фејсбук профил „објасни“ зошто е казнет од првостепениот суд со две години затворска казна. Случајот „Тенк“ нема никаква врска со наводна одбрана на македонскиот суверенитет, туку со кривични дела извршени при незаконска набавка на луксузен блиндиран „мерцедес“ од 570.000 евра. Сепак, Груевски реши неговата одбрана да ја смести и на политички терен, и тоа за најсензитивното прашање: актуелните грчко-македонски разговори за решавање на дводеценискиот спорот за името. „Денес е јасно дека дел од пресудите кои ќе ги објави овој суд можеби ќе гласат од името на народот на Република Македонија, но поголемиот дел веројатно ќе гласат од името на ...
| | веќе видена | слични

Последиците што може да ги предизвика претседателската аболиција и остатоците од партизираното судство, ја намалуваат вербата кај граѓаните за санкционирање на криминалите од повисок политички профил и нивните носители. „Не ми се суди само мене. Се суди на суверенизмот како моја определба во македонската политика. Овој политичко-судски прогон е казна за мојата позиција и цврстина за македонските интереси, и инструмент за заплашување на илјадници граѓани на Македонија кои не се согласуваат со овие политики на актуелната власт“. Со овие зборови поранешниот премиер Никола Груевски на неговиот Фејсбук профил „објасни“ зошто е казнет од првостепениот суд со две години затворска казна. Случајот „Тенк“ нема никаква врска со наводна одбрана на македонскиот суверенитет, туку со кривични дела извршени при незаконска набавка на луксузен блиндиран „мерцедес“ од 570.000 евра. Сепак, Груевски реши неговата одбрана да ја смести и на политички терен, и тоа за најсензитивното прашање: актуелните грчко-македонски разговори за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Денеска и в четврток, поранешниот премиер треба да се појави на рочиште за случајот на Специјалното јавно обвинителство, „Титаник“, во кој се работи за изборни нерегуларности. Рошиштата последните неколку пати беа одложувани поради приговори на адвокатите.Истава недела, Груевски треба да се појави на рочишта за случаите „Насилство во Општина Центар“ во петок и на „Траекторија“.Инаку, поранешниот премиер доби осудителна пресуда од две години затвор за предметот „Тенк“ за што адвокатите на одбраната најавија жалба до Аплација.
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер Никола Груевски, во интервјуто во вестите во Сител, коментирајќи ја двегодишната затворска казна за Тенк изјави дека однапред знаел каква пресуда ќе биде донесена бидејќи, според него, сега судството било како во „озлогласената 1949-та година“. Тој рече дека знаел како ќе тече судскиот процес и од односно на СЈО во судницата кои биле пристрасни и викале по одбраната. Рече дека во периодот кога бил премиер не влијаел на судските процеси, бидејќи тој не познавал судии, доаѓал „од полето на економијата“.
| | веќе видена | слични
4 копии

По пресудата за предметот „Тенк“, кривичниот суд и оваа недела ќе биде секојдневно свратилиште за експремиерот Никола Груевски. Тој неделава е на 4 судски рочишта за предметите „Титаник“, „Траекторија“ и „Насилство“. Поранешниот премиер во судот нема да се појави само в среда, кога нема закажано судење. Утре и в четврток Груевски треба да присуствува на судењето за предметот за изборни нерегуларности „Титаник“, кој поради процесни приговори на адвокатите неколкупати се одложува. Во вторник треба да продолжи судењето за „Траекторија“ за провизиите за изградба на автопатиштата. В петок е закажано продолжение на судењето за предметот „Насилство“ кој иако е најстар и е отворен пред 2 години, никако да заврши со судска пресуда. Aдвокатите на Груевски и Ѓоко Поповски најавија жалба за пресудата за предметот „Тенк“ до Апелациониот суд во законскиот рок. (Макфакс)
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски од утре до петок е на четири судски рочишта за предметите „Титаник“, „Траекторија“ и „Насилство“. Тој во судот нема да се појави само в среда, кога нема закажано судење. Утре и в четврток Груевски треба да присуствува на судењето за предметот за изборни нерегуларности „Титаник“, кој поради процесни приговори на адвокатите неколкупати се одложува. Во вторник треба да продолжи судењето за „Траекторија“ за провизиите за изградба на автопатиштата. В петок е закажано продолжение на судењето за предметот „Насилство“ кој иако е најстар и е отворен пред 2 години, никако да заврши со судска пресуда.
| | веќе видена | слични
3 копии

Завршните зборови секој од нас како и адвокатите, така и обвинетите ги бевме подготвиле писмено. Со цел, додека ги читаме да не мора да бидеме прекинувани или да читаме многу бавно за да дактилографката може се да запише неколку часа порано ги предадовме на УСБ. Потоа имавме и една пауза од околу 40-тина минути. Ова го пишува екс-премиерот Никола Груевски на својот Фејсбук профил за завршните зборови во случајот Тенк. Во продолжение го пренесуваме неговиот статус во целост: Кога дојде редот на мене, судијката се вмеша во текот на моите завршни зборови и еден дел не дозволи да ги прочитам во судот со образложение дека биле политички и дека не може да ги кажувам во судот. Со обзир дека судот ги доби на писмено, а на јавноста која преку новинарите беше присутна во судницата и беше ускратено да чуе делови од тој завршен збор, ги објавувам и посебно издвоени и како дел од интегралниот текст, односно завршен збор. Ова се тие забранети делови кои денес ги објавувам и одвоено, но и како дел од целиот текст каде се ...
| | веќе видена | слични

„Не те даваме, И 100 години да те осудат, тоа нема да го смени фактот дека ТИ си таткото на модерна Македонија", „Ќе бидеш запишан во историјата како позитивна личност колку што те напаѓаат повеќе си по авторитетен главата горе", „Главата горе Претседателе"...Ова е дел од напишаното на објавата на екс-премиерот Никола Груевски кој вчера доби 2 години затвор за луксузниот Мерцедес.„Поддршка и многу скоро да се врати државата на народот, нашата Македонија е киднапирана и уценета држава!!!"... „И вие клававте по некој денар на страна.. Ама барем гледавте и за народот! Овие ветуваа ЖИВОТ, а веќе ЖИВОТОТ ЗА ПОЛА ИМ ГО СКРАТИЈА НА НАРОДОТ! Ке дојде денот на клањање ,,Никола врати се НАЗАТ".
| | веќе видена | слични

Специјалното јавно обвинителство нема да бара притвор за екс-премиерот Никола Грувески кој вчера доби осудителна пресуда за набавката на луксузниот мерцедес. Неофицијално, образложението е оттаму што се работи за ниска затворска казна, па до правосилност на пресудата притворот би истекол. Но за тоа дали Обвинителството ќе се жали за висината на определената казна ќе се одлучи откако ќе ја добијат пресудата од судијката Добрила Кацарска која треба да ја изготви во рок од 15 дена. „Специјалното јавно обвинителство дополнително ќе процени дали ќе поднесе жалба за поголема казна до Апелациониот суд откако написмено ќе ја добие пресудата од Основниот суд Скопје 1“, велат од СЈО. Откако обвинетите и Обвинителството ќе ја добијат пресудата и официјално ќе почнат да течат роковите за поднесување на жалби, по што целиот предмет ќе биде доставен до Апелациониот суд. Засега, сигурни жалби најавија адвокатите на Груевски. „Не постојат причини за кривично гонење на ниту еден од обвинетите. Сигурно сме незадоволни и ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски, како осомничени за изнудување пари, одземен мобилен телефон на специјалната обвинителка Катица ...
сите 145 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 268 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Главата горе мои горди Македонци!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: