ПДП за аферата „Маѓар Телеком“: Али Ахмети и Муса Џафери веднаш да дадат оставки


Ќе доставиме барање до меѓународната заедница и амбасадорите Бејли, Орав, Гарет, истрагата околу аферата „Маѓар Телеком“ во која според Богоевски се инволвирани Али Ахмети и Муса Џафери да помине во надлежност на Специјалниот јавен обвинител, информира ПДП. „Сметаме дека за да се расчисти аферата во што е можен краток рок Али Ахмети и Муса Џафери треба да дадаат веднаш оставка од нивните функции“, се вели во партиското соопштение. Според ПДП, изјавата на Павле Трајанов дадена за сведочаењето на Слободан Богоевски пред судот во Њујорк, која вели дека е веродостојнa затоа што е поткрепенa и со други докази кои му биле достапни и на премиерот Никола Груевски се повеќе ја разрешува дилемата зошто Али Ахмети и неговата партија ДУИ секогаш стојат во ставот „мирно“ пред Никола Груевски и ја играат улогата на послушниот слуга, вели ПДП.
| | веќе видена | слични
20 копии

Специјалниот јавен обвинител ќе ја има сета поддршка за ефикасно и професионално работење, вели во разговор за Сител премиерот и лидер на ВМРО – ДПМНЕ Никола Груевски. Задоволен е и од персоналното решение и од законските одредби кои ја регулираат работата на специјалниот обвинител. – Задоволство од законот и личноста која е висок професионалец со меѓународни обукии која според искуството укажува дека ќе стане збор за личност која професионално ќе може да се носи со работата. Ќе ја има целосната поддршка, сакаме најтранспарентно и најефикасно да си ја обавува работата, вели премиерот. Премиерот смета дека е добро за државата што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста и коректноста на владејачката партија. – Мислам дека со изборот успеавме да спречиме било какви тензии и на некој начин ги демантиравме сите шпекулации дека сме сакале да нема договор. Не, навреме по преговорите се избра и личност и се договори закон. Од наша страна сме целосно коректни, вели Груевски за ...
| | веќе видена | слични

„Збогум Устав“ е главниот наслов на денешната насловна страница на провладиниот дневен весник „Дневник“. Ова е проследено со констатацијата „Скандал – аматерски закон за посебниот јавен обвинител“. „Самото носење закон за посебно јавно обвинителство, кое ќе ги гони делата ‘поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите’, значи создавање посебен орган, посебна институција паралелно со постојното Јавно обвинителство, а такво нешто во Уставот не постои“, пишува во текстот потпишан од главниот уредник Дарко Јаневски, каде стои констатацијата дека законот го урива Уставот. „Дневник“ за ова обвинува, цитираме – „најмалку двајца амбасадори, некаков си странец од Белгија, кој очигледно нема поим за што станува збор и долгогодишни пратеници и политичари во РМ“. Интересно е дека од провладините медиуми, „Дневник“ е првиот кој искажува проблеми со изборот на законот за специјалниот обвинител. Претходно, во текот на вчерашниот ден, сите провладини медиуми известуваа за изготвениот ...
| | веќе видена | слични

Таа е личност со кредибилитет која поминала меѓународни обуки и има искуство. Навремениот избор го поздрави и меѓународната заедница, изјави попладнево премиерот Никола Груевски.
| | веќе видена | слични

Премиерот Груевски задоволен од изборот на специјален јавен обвинител . Тој смета дека е добро за државата што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста и коректноста на владејачката партија. Специјалниот јавен обвинител ќе ја има сета поддршка за ефикасно и професионално работење. Ова во разговор за Сител го посочи премиерот и лидер на ВМРО – ДПМНЕ Никола Груевски, кој изрази задоволство и од персоналното решение и од законските одредби кои ја регулираат работата на специјалниот обвинител. Груевски задоволен од изборот на специјален јавен обвинител Задоволство од законот и личноста која е висок професионалец со меѓународни обуки и која според искуството укажува дека ќе стане збор за личност која професионално ќе може да се носи со работата. Ќе ја има целосната поддршка, сакаме најтранспарентно и најефикасно да си ја обавува работата, вели премиерот. Премиерот смета дека е добро за државата што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО- ДПМНЕ е задоволен од персоналното решение за специјален обвинител и од содржината на законот, пренесува Телма . Како што информираат, Катица Јанева е професионалец во својата област, од која очекуваат транспарентно и непристрасно работење. Од партијата ги отфрлаат обвинувањата на СДСМ дека тие ќе вршеле опструкции на работењето на специјалниот обвинител и договор од Пржино.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПДП за аферата „Маѓар Телеком“: Али Ахмети и Муса Џафери веднаш да дадат оставки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: