Груевски задоволен од изборот на јавниот обвинител


15 копии

Специјалниот јавен обвинител ќе ја има сета поддршка за ефикасно и професионално работење, изјави вечерва за ТВ Сител премиерот Никола Груевски. - Задоволство од законот и личноста која е висок професионалец со меѓународни обуки и која спроед искуството укажува дека ќе стане збор за личност која професионално ќе може да се носи со работата. Ќе ја има целосната поддршка, сакаме најтранспарентно и најефикасно да си ја обавува работата. Мислам дека со изборот успеавме да спречиме било какви тензии и на некој начин ги демантиравме сите шпекулации дека сме сакале да нема договор. Од наша страна сме целосно коректни - вели премиерот. Премиерот смета дека е добро за државата што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста и коректноста на владејачката партија.
| | веќе видена | слични

Катица Јанева ќе биде нов специјален обвинител. По целоноќни преговори утрово околу 8 часот четирите најголеми политички партии и странските олеснувачи се договорија гевгелиската обвинителка да ја води истрагата за птислушувањата и случајот Пуч. 3 часа претходно тие го усогласија и посебниот закон кој денеска го изгласа Собранието Сите политички партии велат дека се задоволни и имаат свои очекувања Независните пратеници се противат на законското решение кое според нив има многу пропусти Извори од ВМРО-ДПМНЕ за Сител велат дека целта е постигната бидејќи изборот на специјалниот јавен обвинител ја тргна и последната пречка за одржување на предвремени парламентарни избори во април годинава, датум од кој според партиски извори СДСМ бега како од оган. Според законот специјалниот обвинител ќе биде автономен и ќе има сопствен буџет. Ќе може сам ќе ги предлага своите помошници а за нивниот избор ќе решава Советот на јавни обвинители. Помошниците на обвинителот ќе имаат овластување да ги застапуваат обвиненијата но ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Груевски задоволен од изборот на специјален јавен обвинител . Тој смета дека е добро за државата што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста и коректноста на владејачката партија. Специјалниот јавен обвинител ќе ја има сета поддршка за ефикасно и професионално работење. Ова во разговор за Сител го посочи премиерот и лидер на ВМРО – ДПМНЕ Никола Груевски, кој изрази задоволство и од персоналното решение и од законските одредби кои ја регулираат работата на специјалниот обвинител. Груевски задоволен од изборот на специјален јавен обвинител Задоволство од законот и личноста која е висок професионалец со меѓународни обуки и која според искуството укажува дека ќе стане збор за личност која професионално ќе може да се носи со работата. Ќе ја има целосната поддршка, сакаме најтранспарентно и најефикасно да си ја обавува работата, вели премиерот. Премиерот смета дека е добро за државата што специјалниот обвинител е избран навреме и дека со тоа се покажува посветеноста ...
| | веќе видена | слични

КАТИЦА ЈАНЕВА ИЗБРАНА ЗА НАЈЖЕШКАТА ФУНКЦИЈА Случаите кои ќе ги отвори специјалниот обвинител Катица Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг, од отворањето на истрагата и поднесувањето евентуални обвиненија, па се до до судскиот процес и изрекувањето на пресудата за секој од случаите поврзани со прислушувањето, без исклучок. Тие експерти, обвинители и истражители што ќе го набљудуваат текот на истрагите и на судските процеси и кои, според новиот закон, ќе му помагаат на специјалниот обвинител ако побара меѓународна помош, ќе бидат делегирани од ЕУ и од САД. Ова било најголемото изненадување за партиите кое го ставиле на маса вчераутро Ван Хауте и амбасадорите. Некои го доживеале како студен туш, а некои се радувале. Начелно, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се восхитуваа дека тоа, всушност, било "најдоброто и највредно нешто постигнато со договорот за специјален обвинител". Овој мониторинг ќе трае пет години, колку што ќе трае специјалното јавно обвинителство. Вчера партиите не открија чиј предлог е Јанева, покрај ...
| | веќе видена | слични

Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева ќе биде специјален обвинител. Власта и опозицијата рано утринава го договорија законот и обвинителот кој ќе ги води предметите „Прислушување“ и „Пуч“. Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева ќе биде специјален обвинител. Власта и опозицијата рано утринава го договорија законот и обвинителот кој ќе ги води предметите „Прислушување“ и „Пуч“. Во ВМРО-ДПМНЕ и во СДСМ се задоволни од изборот и велат дека тоа бил усогласен став на четирите партии потписнички на договорот од Пржино. И според едните, но и за другите Јанева е докажан професионалец и личност со интегритет. Секоја партија имала по пет предлози. Од партиите не открија на која листа се нашла Јанева, но според неофицијалните информации таа била предлог на странските дипломати. Изборот на Јанева го поздравија и албанските партии. И меѓународната заедница е задоволна од договорот за избор на специјален обвинител. Шефот на државата Иванов пак поздравувајќи го изборот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Катица Јанева утрово е најбараното име на интернет и најозборуваното во земјава. Обвинителката која до ноќеска ја знаеја нејзините соседи во Гевгелија и сигурно и колегите во фелата, ноќеска ги остави без спиење преговарачите на најголемите партиите во земјава. Но не само таа, уште поголема мака на тимовите кои требаше во дело да го спроведат договорот од Пржино им зададоа законот кој на специјалната обвинителка требаше да и овозможи специјален третман и независност да ги истражи „бомбите“ на Заев и пучот за кој Груевски тврди дека му се направил. 15-ти септември тимовите на 4-те најголеми партии во земјава го дочекаа со изгрејсонце на преговарачка маса. Заедно со нив ги раздени и дел од нивните лидери. Никола Груевски и Зоран Заев по повеќедневен неуспех на нивните преговарачи, изборот на специјалниот обвинител го земаа во свои раце. Ги потурнаа амбасадорите Џес Бејли и Аиово Орав и се договорија. ДУИ го бараше Бадинтер, но и рамномерна распределба и тоа го доби. На тој колосек беа и ДПА. Ригoрозен и ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Повеќе од задоволен сум, имаме закон што гарантира целосна автономија на специјалниот обвинител, изјави за Радио Слободна Европа претседателот на СДСМ Зоран Заев. „Специјалниот обвинител има целосно автономно право тој да ги предлага и во број и како кандидати обвинителите, има целосно отворен буџет на располагање, секако со логично правдање, без какви било лимити и за кадровски и за технички персонал, но и за анализи, странски експертизи, односно, сè што е потребно. Меѓу другото, специјалниот обвинител има мандат од четири години со право на реизбор“, вели Заев. Тој е задоволен и од договорот обинителката од Гевгелија Катица Јанева да биде специјален обвинител.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, во изјава за Радио Слободна Европа изрази задоволство од новиот закон за специјален обвинител и од новата обвинителка Катица Јанева, која има поминато обуки во странство. „Најмногу беше проблематично изнаоѓањето на законското решение. Јас сум повеќе од задоволен затоа што имаме закон што гарантира целосна автономија“, вели Заев. Тој додава и дека е задоволен од договорот обвинителката од Гевгелија Катица Јанева да биде специјален обвинител. Тој додава дека таа била околу 13 години обвинител и пет години секретар на судот во Гевгелија. „Се работи за обвинител кој нема никаква партиска припадност. Ја има поминато програмата Фалконе во Сицилија, што е многу значајно за борба против криминалот, едукатор е во програмата на новиот Кривичен законик, била на студиски патувања во САД околу практичната примена, едукатор е на одредени програми на Академијата за судии и обвинители. Според мене, ги исполнува начелно сите почетни услови да веруваме дека на ваков добар закон имаме независно и ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот обвинител има целосно автономно право тој да ги предлага и по број и како кандидати обвинителите, има целосно отворен буџет на располагање без какви било лимити и за кадровски и за технички персонал, но и за анализи, странски експертизи односно сè што е потребно во првите три месеци и тие ќе бидат репер за буџетот за 2016 година. Меѓу другото специјалниот обвинител има мандат од четири години со право на реизбор, вели во изјава за Радио Слободна Европа претседателот на СДСМ Зоран Заев. До законското решение дојде после маратонски преговори на работните групи со странските дипломати и во последен момент пред истекот на рокот денеска. Се работи за обвинител кој нема никаква партиска припадност. Ја има поминато програмата Фалконе во Сицилија, што е многу значајно за борба против криминалот, едукатор е во програмата на новиот Кривичен законик, била на студиски патувања во САД околу практичната примена, едукатор е на одредени програми на Академијата за судии и обвинители. Зоран Заев, претседател на ...
| | веќе видена | слични

Двете најголеми политички партии се задоволни од договорот постигнат вчера и од изборот на специјалниот јавен обвинител, велат извори од партиите. Од СДСМ информираат дека се особено задоволни затоа што барале обвинител, а добиле обвинителство, но очекуваат опструкции во дејствувањето и во процедурите. Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, велат дека се задовлни што конечно ова ќе влезе во формална рамка и ќе се прекинат сите шпекулации и лаги што се ширеле во изминативе неколку месеци. Предлогот за обвинител денеска треба да се изгласа во Собрание, а вечер да го избере Советот за јавни обвинители. Според проценките, новото обвинителство би требало да почне да функционира за десетина дена. Специјалната обвинителка ќе има рок од 18 месеци од превземањето на предметите да поднесе обвинение. Предметите кои се веќе внесени во обвинителство ќе бидат преземени од новиот обвинител. Како што информираат од партиите, на координација е договорено на пленарната седница да има по еден говорник од сите политички групи. МЕТА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, на јавна трибина во Владата го презентираше Планот за ...
сите 179 | | | веќе видена

Премиерот Заев оствари средба со американскиот претседател Доналд Трамп која траеше цели 2 секунди. Историскиот настан е фотографиран и тоа не од било кого, ...
сите 83 | | | веќе видена

Кога сме во опозиција имаме време да си ги осознаеме пропустите и слабостите и да си ги поправиме. Во новата визија што ја предвидуваме за Македонија е да не ...
сите 109 | | | веќе видена

Нови претумбации во Врховниот суд. Судии од кривичен се префрлаат во граѓански оддел и обратно. Алсат-М од свои извори во судот дознава дека судијата Фаик ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на денешната прес конференција го изнесе предлогот на ДОМ за следни чекори во врска со рудниците за злато и бакар. ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски задоволен од изборот на јавниот обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: