Најлоша реакција на САД по 2001 година

Ова е последно отрезнување од САД за Груевски, но очигледно не бил отрезнет бидејќи се обиде да ја изманипулира домашната јавност и ги премолчи критиките, иако на државен трошок носеше десетина новинари, за кои потрошил 30.000 евра државни пари, за да бидат мегафони на власта, вели Бучковски. САД од 2001 година, кога беше воениот конфликт, нема дадено такво соопштение во кое изразува загриженост за трендовите за основните столбови на демократијата, што претставува крајно лоша порака од нашиот најголем сојузник и предупредување до премиерот Никола Груевски како ја води државата. Ова го потенцираат политичари и експерти по завчерашните средби на премиерот Груевски во Вашингтон со потпретседателот Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон. Според нашите соговорници, тоа што нашиот премиер во изјавата пред македонските новинари кои го следеа во Вашингтон ги премолчи сериозните критики, за кои се дозна од официјалното соопштение на Белата куќа и од портпаролот на Стејт департментот, кажува на ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Груевски се огласи за важната посета во Вашингтон, преку интервју, но наместо да објасни зошто ги премолчи критиките од Белата куќа за начинот на кој се владее во Македонија, влезе во информациска битка и со Стејт департментот. „Би рекол повеќе од 70 проценти, можеби и 80, темата беше поврзана со нашите евро-атлантски интеграции, односно пред се, проблемот кој што не спречува да ги оствариме тие наши заложби, а тоа е проблемот со името кое што го наметна Грција. Имаше и од нивна страна коментари. Јас во најголем дел ги кажав тие коментари. Можеби некои сум ги пропуштил, но во изјавата кажав дека има и други работи кои што се спомнуваат, не се сите тие, се нафрлија повеќе теми, но фокусот беше на остварувањето на евро-атлантските интеграции на Македонија и пред се решавањето на проблемот со името“, вели Груевски. Портпаролот на Белата куќа, во изјава по средбата кај Клинтон, отворено ги соопшти забелешките што му кажала државната секретарка на македонскиот премиер, а меѓу нив името е последно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Вчера двајцата осомничени за грабежот на бензинската пумпа на Макпетрол во село Велешта, Струшко, извршен на 3 август, се приведени. Надлежниот јавен обвинител ...
сите 131 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 55 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет, кои што се во ...
сите 137 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најлоша реакција на САД по 2001 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: