Груевски влегува во перманентна кампања

Неизвесно е дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се осмели да свика итни предвремени избори, но ништо не остава на случајот - тој викендов им се врати на лопатата и на ножиците за сечење црвени панделки. Одлуката дали ќе свика итни вонредни парламентарни избори Никола Груевски, лидерот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, најверојатно ќе ја донесе по средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден и со државната секретарка Хилари Клинтон во Вашингтон, дознава „Шпиц“ од партиски извори. На седницата на Централниот комитет на партијата, што се одржа викендов во Охрид, не станало збор за оваа тема, но во партискиот врв е одлучено да се влезе во перманентна кампања. Според искуството од 2008 година, таа кампања ќе се одвива по веќе испробаниот рецепт - ред лопати и црвени панделки, ред патриотизам и напади врз политичките неистомисленици. Но, разликата овој пат е што на членството и на симпатизерите на владејачката партија им треба охрабрување, поради евидентниот пад на рејтингот во сите анкети. Оттаму, не е случајно тоа ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 72 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски влегува во перманентна кампања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: