Јанушев: Сите проекти кои СДСМ и Заев ги најавија како свои, се проекти на ВМРО-ДПМНЕ


Пуштањето на автопатот Демир Капија – Смоквица доцни цели осум месеци. Доколку СДСМ го ставеше политиканството во втор план и се посветеше на интересите на граѓаните, овој автопат ќе беше во употреба уште во август минатата година и граѓаните ќе можеа побргу и побезбедно да се движат по патниот коридор 10, истакна на денешната прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев. Тој истакна дека проектот го отпочна владата на ВМРО-ДПМНЕ уште во септември 2012 година, за него беа потрошени 270 милиони евра, од кои 107 милиони беа обезбедени од ЕБОР, 130 милиони евра ЕИБ, 45 милиони евра како грант од ЕУ и 6 милиони евра од Буџетот на Република Македонија. Истиот има 2 клучки, 2 тунели од 1200 метри, 6 моста, 6 натпатници и потпатници, две ленти за возење и зелен појас во ширина од три метри во средината помеѓу патните ленти. -ВМРО-ДПМНЕ го реализираше проектот за изградба на автопатот до завршна фаза уште во мај 2017 година. Преостануваше само да биде преместен уште еден далновод и да се заврши ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Покрај закочувањето на градбата на експресните патишта Штип – Радовиш, Штип – Кочани и Градско – Прилеп, уште два други експресни патишта со 4 коловозни ленти се закочија со доаѓањето на власт на СДСМ. Причините се исти. Да се прикаже слика дека се од нив почнува. Народот нека си чека и нека гине по старите помалку безбедни патишта, пишува поранешниот премиер Никола Груевски на социјалните мрежи. - Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, со додатно обезбедени средства од Светската банка за проширување и реконструкција на постоечкиот пат Крива Паланка – Бугарска граница, беше пред самиот крај на подготовките кога настана трансферот на власта. Ако немаше промена на власта изградбата на овој експресен пат ќе почнеше во август – септември 2017-та и сега ќе беше готов речиси пола од патот. И за него се обезбеди кредит од Светската банка, се испроектира, се отвори тендер за градба и надзор,…. и дојде СДСМ. Една година подоцна сеуште нема градба, се вели во статусот на Груевски. Груевски пишува дека експресниот ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер Никола Груевски, секојдневно на фејсбук ја критикува Владата предводена од Зоран Заев, па така и денеска. Ова е неговиот статус на социјалната мрежа Фејсбук: Покрај закочувањето на градбата на експресните патишта Штип - Радовиш, Штип - Кочани и Градско - Прилеп, уште два други експресни патишта со 4 коловозни ленти се закочија со доаѓањето на власт на СДСМ. Причините се исти. Да се прикаже слика дека се од нив почнува. Народот нека си чека и нека гине по старите помалку безбедни патишта. Експресниот пат Ранковце - Крива Паланка, со додатно обезбедени средства од Светската банка за проширување и реконструкција на постоечкиот пат Крива Паланка – Бугарска граница, беше пред самиот крај на подготовките кога настана трансферот на власта. Ако немаше промена на власта изградбата на овој експресен пат ќе почнеше во август - септември 2017-та и сега ќе беше готов речиси пола од патот. И за него се обезбеди кредит од Светската банка, се испроектира, се отвори тендер за градба и надзор,.... и дојде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Економското цунами кое дојде со доаѓањето на новата власт предводена од СДСМ е присутно и во градбата на инфраструктура и капитални проекти, коментира поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на Фејсбук. Груевски вели дека било лесно да се предвиди фијаското во инфраструктурата, кое е резултат на неспособноста на лицата на високи функции и на незаинтересираноста СДСМ нешто да создаде, но и на свесното пролонгирање на проектите со цел да се прикаже дека нивната подготовка и градба е целосно од СДСМ. Во времето на Груевски Македонија доживеа економски и инфраструктурен препород. „Ќе остане „во легендите“ онаа „славна“ изјава на Заев за ТВ 21 некаде во мај – јуни 2017-та, дека во неговиот 4 годишен мандат ќе се изградат 600 км автопати и со тоа, како што рече тој: „ќе ја заокружиме Македонија со автопат“. Оттогаш до денес, имавме една година застој на трите автопати од кои едниот во мај 2017-та беше завршен (Демир Капија – Смоквица, 29 км), вториот во мај 2017та беше 70 осто завршен (Скопје ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, возврати на коментарот со кој поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ го нарече неспособен, а работењето во Министерството фијаско. „Само што дојде новата власт почнаа да смислуваат причини за да ја забават градбата и да создадат перцепција, како и за се друго дека „ништо не е по закон“, „се е нестручно, и ништо не чини“. А демек новиов министер е експерт и ќе ја оправи работата. А новиот министер „труба“. Во животот не работел ваква работа. Само знае гласно да збори, да се надвикува кога е во емисија, со што се обидува да го прикрие незнаењето и неспособноста“, напиша Груевски на својот фејсбук профил вчера. На тој подоцна возврати и Сугаревски. „Личните фрустрации, оној пратеникот Груевски нека ги споделува меѓу своите партијци кои цела деценија ги држеше во клинч, уценување и неизвесност. За своите несупеси и криминални дејства треба да зборува во Судот каде и му е местото, а не по социјалните мрежи да се правда како градел. Ако градел како што треба, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе остане „во легендите“ онаа „славна“ изјава на Заев за ТВ 21 некаде во мај – јуни 2017-та, дека во неговиот 4 годишен мандат ќе се изградат 600 км автопати и со тоа, како што рече тој: „ќе ја заокружиме Македонија со автопат“. Оттогаш до денес, имавме една година застој на трите автопати од кои едниот во мај 2017-та беше завршен (Демир Капија – Смоквица, 29 км), вториот во мај 2017та беше 70 осто завршен (Скопје – Штип) и третиот во тој период беше 50 осто завршен (Кичево – Охрид), пишува Груевски на Фејсбук. Статусот на Никола Груевски ви го пренесуваме во целост: Економското цунами кое дојде со доаѓањето на новата власт предводена од СДСМ е присутно и во градбата на инфраструктура и капитални проекти. Фијаското во тој дел, кое беше лесно да се предвиди уште пред една година е резултат делумно заради неспособноста на лицата на високи функции, делумно заради незаинтересираноста нешто да создадат и изградат, но и делумно заради свесното пролонгирање на проектите со цел да се прикаже дека нивната подготовка ...
| | веќе видена | слични

Фијаското во тој дел, кое беше лесно да се предвиди уште пред една година е резултат делумно заради неспособноста на лицата на високи функции, делумно заради незаинтересираноста нешто да создадат и изградат, но и делумно заради свесното пролонгирање на проектите со цел да се прикаже дека нивната подготовка и градба е целосно од СДСМ, односно граѓаните да заборават дека ВМРО-ДПМНЕ ги осмислил, подготвил, обезбедил финансиски средства, ги проектирале и дел од нив делумно се изградиле. Ќе остане „во легендите“ онаа „славна“ изјава на Заев за ТВ 21 некаде во мај - јуни 2017-та, дека во неговиот 4 годишен мандат ќе се изградат 600 км автопати и со тоа, како што рече тој: „ќе ја заокружиме Македонија со автопат“. Оттогаш до денес, имавме една година застој на трите автопати од кои едниот во мај 2017-та беше завршен (Демир Капија - Смоквица, 29 км), вториот во мај 2017та беше 70 осто завршен (Скопје - Штип) и третиот во тој период беше 50 осто завршен (Кичево - Охрид). Покрај овие, во подготовка или во градба беа ...
| | веќе видена | слични

Прво, земјиштето каде треба да се гради, 90 осто е приватно. Значи потребно е време и пари за експропријација. Дополнително, дел од земјиштето на кое планираат градба е дел од контактната зона на археолошкото наоѓалиште Ова се 10 аргументи зошто владата која ја предводев се определи за градба на сегашната локација во комплексот клиники Мајка Тереза, а не во населбата Бардовци. И зошто ќе беше подобро владата на Заев да го продолжи тој проект: Прво, земјиштето каде треба да се гради, 90 осто е приватно. Значи потребно е време и пари за експропријација. Дополнително, дел од земјиштето на кое планираат градба е дел од контактната зона на археолошкото наоѓалиште Скупи, што сериозно ја комплицира ситуацијата и бара многу време за решавање на ова прашање. Да го занемариме прашањето што во склоп на Скупи предвидено е обновување на амфитеатарот од римскиот период кој е три пати поголем од охридскиот со вкупно 9 илјади места за седење, проект кој почна со градба, но на самиот почеток со трансферна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Осмо, ако за сегашниот проект беа потребни 120 милиони евра, првичните пресметки беа дека за овој проект потребни се најмалку меѓу 450 и 500 милиони евра. И како што тоа бива, при градењето, цената ќе се помести можеби и до 600 до 800 милиони евра за се ова заедно. Значи поскапо за 4 до 5 пати, а можеби и 7 пати. Уште колку клиники и болници низ Македонија ќе изградевме со тие пари. Уште колку медицинска опрема и апарати ќе се набавеа за другите болници и клиники во Скопје или во Битола, Штип, Тетово, Прилеп, Струмица, Куманово, Велес, Кавадарци, Кочани, Гостивар, Струга, Радовиш… Плус, како што разбрав, а има и логика, таму, освен студентски дом, треба да се гради и нов објект на медицинскиот факултет и многу други објекти, напиша Груевски на Фејсбук. Статусот на Никола Груевски ви го пренесуваме во целост Ова се 10 аргументи зошто владата која ја предводев се определи за градба на сегашната локација во комплексот клиники Мајка Тереза, а не во населбата Бардовци. И зошто ќе беше подобро владата на Заев да ...
| | веќе видена | слични

Ова се 10 аргументи зошто владата која ја предводев се определи за градба на сегашната локација во комплексот клиники Мајка Тереза, а не во населбата Бардовци. И зошто ќе беше подобро владата на Заев да го продолжи тој проект: Прво, земјиштето каде треба да се гради, 90 осто е приватно. Значи потребно е време и пари за експропријација. Дополнително, дел од земјиштето на кое планираат градба е дел од контактната зона на археолошкото наоѓалиште Скупи, што сериозно ја комплицира ситуацијата и бара многу време за решавање на ова прашање. Да го занемариме прашањето што во склоп на Скупи предвидено е обновување на амфитеатарот од римскиот период кој е три пати поголем од охридскиот со вкупно 9 илјади места за седење, проект кој почна со градба, но на самиот почеток со трансферна власта се прекина. Се разбира Клиничкиот центар е далеку поважно прашање од обновата на амфитеатарот. Второ, потребно е носење на нови урбанистички планови каде ќе се градат објектите, кои ако денес се почнат за една година нема да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 140 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанушев: Сите проекти кои СДСМ и Заев ги најавија како свои, се проекти на ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: