Груевски: СДСМ поради изборната измама се соочува со револтот на граѓаните, брзи избори се најдобриот излез


Македонија се соочува со период кој што е карактеристичен по тоа што се наоѓа после избори со една голема изборна измама. Ние имаме период во кој што безмалку 60 дена, два месеци, илјадници граѓани се на улица протестирајќи против изборната измама што им се случи. Оние партии кои што и ја направија таа измама, предводени од СДСМ, очигледно се уште не можат да го препознаат револтот и незадоволството на граѓаните и очигледните протести со кои што се бара таа изборна измама да се тргне од маса, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, одговорајќи на новинарско прашање за коментар околу политичката ситуација. -Како што видовме пред некој ден, граѓаните веќе ги преформулираа своите барања. Тие сфаќаат дека Заев не може да се откаже од Тиранската платформа, дека ја има превземено, дека има дадено цврсти ветувања, практично дека можеби е уценет или на некој начин нема излез. И затоа, претпоставувам се преформулира нивното барање во барање за предвремени избори, рече Груевски. Тој нагласи дека ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера во партиското седиште оствари средба со претседателите и преставниците на партиите кои се дел од коалицијата За Подобра Македонија. -На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, како и најновите случувања во македонскиот парламент, вклучително и незаконскиот обид за избор на претседател на собранието. На средбата беше осуден нелегалниот, противуставен и незаконски обид за избор на претседател на собранието од страна на СДС, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Исто така се осудуваат провокациите од страна на СДС и Зоран Заев кои со своето однесување го предизвикаа револтот на граѓаните. Прекршени се уставот, законите и деловникот, и за тоа мора да има одговорност. Коалицијата За Подобра Македонија осудува насилство и истото не треба да биде начин на комуникација, потребно е смирување на страстите и ноесење на одлуки во согласност со уставот и законите.
| | веќе видена | слични
6 копии

Актуелната политичка ситуација, како и најновите случувања во македонскиот Парламент, вклучително и незаконскиот обид за избор на претседател на Собранието, беа тема на разговор на денешната средба на коалицијата „За подобра Македонија“ што се одржа во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. – На средбата беше осуден нелегалниот, противуставен и незаконски обид за избор на претседател на собранието од страна на СДС. Исто така, се осудуваат провокациите од страна на СДС и Зоран Заев кои со своето однесување го предизвикаа револтот на граѓаните.Прекршени се уставот, законите и деловникот, и за тоа мора да има одговорност, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. Коалицијата „За подобра Македонија“, се додава во соопштението, осудува насилвство и смета дека тоа не треба да биде начин на комуникација и оти е потребно смирување на страстите и ноесење на одлуки во согласност со Уставот и законите.
| | веќе видена | слични

Претседателите на партиите од коалицијата За подобра Македонија денеска имаа средба во просториите на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговарало за актуелната политичка ситуација.На средбата претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претседателите и претставниците на партиите од коалицијата За подобра Македонија ги осудија провокациите од СДСМ и Зоран Заев, „кои со своето однесување го предизвикаа револтот на граѓаните. Прекршени се Уставот, законите и Деловникот, и за тоа мора да има одговорност“.За коалицијата, изборот на претседател на Собранието беше незаконски и противуставен.Коалицијата За подобра Македонија го осуди насилството и известува дека истото не треба да биде начин на комуникација, потребно е смирување на страстите и носење одлуки во согласност со Уставот и законите.
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски попладнево се сретна со лидерите на коалициските партии, кои се дел од коалицијата За Подобра Македонија. Во соопштението пишува: „На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, како и најновите случувања во македонскиот парламент, вклучително и незаконскиот обид за избор на претседател на собранието. На средбата беше осуден нелегалниот, противуставен и незаконски обид за избор на претседател на собранието од страна на СДС“. „Се осудуваат провокациите од страна на СДС и Зоран Заев кои со своето однесување го предизвикаа револтот на граѓаните. Прекршени се уставот, законите и деловникот, и за тоа мора да има одговорност“, се додава во соопштението.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска на средба ги повика коалиционите партнери од коалицијата За подобра Македонија. На средбата, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, се разговарало за актуелната политичка ситуација, како и најновите случувања во македонскиот парламент, вклучително, како што велат и незаконскиот обид за избор на претседател на собранието. „На средбата беше осуден нелегалниот, противуставен и незаконски обид за избор на претседател на собранието од страна на СДСМ. Исто така се осудуваат провокациите од страна на СДС и Зоран Заев кои со своето однесување го предизвикаа револтот на граѓаните.Прекршени се уставот, законите и деловникот, и за тоа мора да има одговорност“, пишува во соопштението по средбата. Коалицијата За Подобра Македонија, додаваат оттаму, осудува насилство и истото не треба да биде начин на комуникација, потребно е смирување на страстите и носење на одлуки во согласност со Уставот и законите.
| | веќе видена | слични
16 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со секретарот за меѓународна соработка, Александар Николоски, денеска се сретнал со генералниот секретар на владејачката австриска народна партија, Вернер Амон, и со директорката за европски и за надворешни работи на австриската народна партија, Моника Реинер. „На средбата стана збор за актуелната политичка состојба во државата, аспектите и за начините за излез од неа, како и за регионалните предизвици поврзани со бегалската криза и за улогата на Македонија во нејзиното надминување. Груевски посочи дека на Македонија ѝ е потребен брз излез од кризата, а единственото ефикасно и брзо решение е организирање на предвремени парламентарни избори, заедно со редовните локални избори“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ информира дека Груевски посочил дека изборите се решение и за „изборната измама што ја наметнала опозицијата, која со цел да дојде на власт ја прифатила и одобрила тиранска платформа“. Груевски истакнал дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ако досега т.н. Платформа беше предавство, дел од таен план кој требало да резултира со кантонизација, федерализација и финале со промена на името, ако т.н. Платформа e неприфатлива, бидејќи била направена во туѓа држава, како тогаш за ВМРО-ДПМНЕ е во ред, ако таа се примени, ама после нови избори зад кои актерите што ја туркале ќе добиеле мнозинство? Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Никола Груевски, на 25.04.2017 година даде изјави за излез од политичката криза, при што меѓу другото го кажува и следното, што го сметаме за спин: Спин : „Уште еднаш потврдувам дека најдобар излез од оваа ситуација е да се оди веднаш на брзи предвремени избори, заедно со редовните планирани локални избори, кои патем речено заради чекорите на СДСМ се одложија“. И потоа нека излезат тие ( СДСМ-н.з .) со она што го нудат, со она што го прифатиле, со Тиранската палтформа, со се’ што сакаат. Ако граѓаните тоа им го одобрат, ако добијат мнозинство гласови, нека направат влада и нека го исполнат тоа што го наумиле и тоа што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На средбата, соопшти ВМРО-ДПМНЕ, стана збор за актуелната политичка состојба во државата, аспектите и начините за излез од неа, како и регионалните предизвици поврзани со бегалската криза и улогата на Македонија во нејзиното надминување. Груевски рекол дека на Македонија и е потребен брз излез од кризата, а единственото ефикасно и брзо решение е организирање предвремени парламентарни избори, заедно со редовните локални избори. - Груевски посочи дека изборите се и решение за изборната измама која ја наметнува опозицијата, која со цел да дојде на власт по скоро одржаните избори прифати и одобри тиранска платформа, создадена во соседна држава, под покровителство на премиер од друга држава со многу спорни елементи за опстојувањето и задржувањето на унитарниот и граѓански карактер на Република Македонија, се вели во соопштението. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, како што рекол Груевски според соопштението, во Парламентот го користат максимумот од она што Деловникот и законот го дозволуваат и низ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, на средбата Груевски го запозна соговорникот со актуелната политичка состојба, со позициите и ставовите на ВМРО-ДПМНЕ во поглед на нејзиното надминување. Груевски посочил дека најбрз и најефикасен начин за излез од кризата е спроведување на предвремени парламентарни избори заедно со редовните локални избори каде што народот ќе одлучи за иднината на државата. На средбата Груевски, како што се наведува, истакна дека промовирањето на документи и платформи креирани во соседни држави за кој народот не одлучил на избори и кои потоа се нудат за основа за понатамошна владина работа претставува изборна измама со која ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните не се согласуваат. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија", посочил Груевски, во Парламентот ги користат сите деловнички законски можности за искажување на своите позиции и ставови низ законска парламентарна дебата. – Она што таму се случува не претставува исклучок од она што се случувало во минатото, но и од она што се случува и случувало во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Шпанскиот ас, Рафаел Надал одигра квалитетно на овогодинешното издание на Вимблдон на кое како и лани дојде до полуфиналето во кое подобар од него беше Рожер ...
сите 289 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 407 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: СДСМ поради изборната измама се соочува со револтот на граѓаните, брзи избори се најдобриот излез

Од:
До кого (е-маил):
Порака: