Груевски на работен состанок со Орбан и со десничарските партии од Балканот


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера присуствуваше на работен состанок со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, и со десничарските партии од Балканот. На состанокот Груевски бил придружуван од Александар Николоски и Никола Попоски, а тема на работната сесија е интеграцијата на Балканот, постигнување стабилност и глобалните предизвици со кои се соочува регионот. Освен Груевски, на состанокот присуствуваа поранешниот премиер и претседател на словенечката демократска партија Јанез Јанша, Небојша Стефановиќ од Србија, поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша, како и претставници од други политички партии.
| | веќе видена | слични
3 копии

И политичарите се обични луѓе и постојат периоди кога оддишката е потребна Дека ова е вистина потврда е и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој неколку дена оваа недела, од денес до петок, заедно со семејството, сопругата и двете дечиња ќе биде надвор од државата, објави порталот Вистина.мк. -Како што дознаваме, оваа година се навршија 10 години од нивниот брак, и веројатно ова кусо патување ќе биде мала компензација на Груевски за постојаното отсуство во семејството изминатиот период, пишува порталот. Посетата ќе биде комбинирана, дел од времето ќе биде стандардно посветено на работата.
| | веќе видена | слични

И додека СЈО денеска очекуваше екс премиерот Никола Груевски да се појави на распит за случајот „Талир“ во кој лидерот на ВМРО ДПМНЕ е прв осомничен, дел од медиумите пишуваат дека тој е на кратко патување со семејството надвор од државата. Колку е вистина ова тврдење не сакаше да открие ниту Иво Котевски по завршувањето на неговиот распит, а медиуми блиски до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ објавија дека тој се наоѓа на кусо патување надвор од државата со сопругата Боркица и децата, без да прецизираат каде. „Како што дознаваме, оваа година се навршија 10 години од нивниот брак, и веројатно ова кусо патување ќе биде мала компензација на Груевски за постојаното отсуство во семејството изминатиот период“, пишува во текстот на порталот „ Вистина “, потоа пренесен неколку пати од порталите блиски до Груевски.
| | веќе видена | слични
6 копии

Поранешниот премиер Никола Груевски не се појави на распит во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“, бидејќи нема добиено покана. Одредени портали објавија дека Груевски е на патување надвор од државата со сопругата Боркица и децата. „Како што дознаваме, оваа година се навршија 10 години од нивниот брак, и веројатно ова кусо патување ќе биде мала компензација на Груевски за постојаното отсуство во семејството изминатиот период“, пишува во текстот на порталот „Вистина“. Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Иво Котевски не одговори дали првоосомничениот Груевски е на одмор. Тој беше на распит во СЈО за истиот случај, во кој првоосомничен е Груевски. По излегувањето од СЈО, тој на новинарите им рече дека не знае дали Груевски е на одмор. Покрај Груевски, кој е првоосомничен во случајот, од СЈО покани им се испратени и исказ треба да дадат и пратеникот Илија Димовски, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер, кои се дел од единаесетмината осомничени за нелегално финансирање на ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска најверојатно нема да дојде на распит во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“, бидејќи нема добиено покана. Порталите блиски до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ објавија дека тој се наоѓа на кусо патување надвор од државата со сопругата Боркица и децата, без да прецизираат каде. „Како што дознаваме, оваа година се навршија 10 години од нивниот брак, и веројатно ова кусо патување ќе биде мала компензација на Груевски за постојаното отсуство во семејството изминатиот период“, пишува во текстот на порталот „ Вистина “, потоа пренесен неколку пати од порталите блиски до Груевски. Текстото не е потпишан и нема наведено извор. Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Иво Котевски не знае дали првоосомничениот Груевски е на одмор. Тој денеска беше на распит во СЈО за истиот случај, во кој првоосомничен е Груевски. По излегувањето од СЈО, тој на новинарите им рече дека не знае дали Груевски е на одмор и дали пак ќе ја одбегне поканата на СЈО за случајот ...
| | веќе видена | слични

И на политичарите им треба време за воздишка. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заминува на одмор. Тој од денеска до петок ќе биде на патување надвор од земјата, заедно со своето семејство. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ заедно со семејството, сопругата и двете дечиња ќе биде надвор од државата.Како што дознаваме, оваа година се навршија 10 години од нивниот брак, и веројатно ова кусо патување ќе биде мала компензација на Груевски за постојаното отсуство во семејството изминатиот период, пишува порталот Вистина.
| | веќе видена | слични
4 копии

Дека ова е вистина потврда е и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој неколку дена оваа недела, од денес до петок, заедно со семејството, сопругата и двете дечиња ќе биде надвор од државата, објави порталот Вистина.мк.
| | веќе видена | слични
8 копии

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од лидерот Никола Груевски денеска во Будимпешта присуствуваше на средба со десничариските партии од Балканот што ја организираше унгарскиот премиер Виктор Орбан. Груевски по средбата оцени дека се работи за партиски состанок, но оти тој е од значење за државните интереси на Македонија. „Иако ова е партиска соработка, таа се однесува на државните интереси и напредокот на државата и е добро кога Македонија ќе ја има зад себе Унгарија, Хрватска, Словенија итн. како и лидери кои се добро познати од овој регион и кои ќе вршат влијание во ЕУ, Македонија што побрзо добие покана за членство во ЕУ“, рече Груевски. Посочи дека состанокот бил во правец да се разгледаат политичките и економските состојби на земјите коишто присуствувале на средбата, меѓу кои имало земји членки на ЕУ, но и земји кои се стремат да бидат дел од европската заедница. „Ќе се поддржуваме и како партии, но и како држави, да се елиминираат дестабилизирачките фактори и да се поттикнат и помогнат оние земји ...
| | веќе видена | слични

Груевски по средбата оцени дека се работи за партиски состанок, но оти тој е од значење за државните интереси на Македонија. Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од лидерот Никола Груевски денеска во Будимпешта присуствуваше на средба со десничариските партии од Балканот што ја организираше унгарскиот премиер Виктор Орбан. Груевски по средбата оцени дека се работи за партиски состанок, но оти тој е од значење за државните интереси на Македонија. - Иако ова е партиска соработка, таа се однесува на државните интереси и напредокот на државата и е добро кога Македонија ќе ја има зад себе Унгарија, Хрватска, Словенија итн. како и лидери кои се добро познати од овој регион и кои ќе вршат влијание во ЕУ, Македонија што побрзо добие покана за членство во ЕУ, изјави Груевски. Тој посочи дека состанокот бил во правец да се разгледаат политичките и економските состојби на земјите коишто присуствувале на средбата, меѓу кои имало земји членки на ЕУ, но и земји кои се стремат да бидат дел од европската заедница. - ...
| | веќе видена | слични

 Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски кој присуствуваше на состанок на десничарските партии од Балканот чиј домаќин е унгарскиот премиер Виктор Орбан вели добро е да се има Унгарија зад себе. На состанокот на којшто покрај Груевски учествуваа и поранешните премиери на Словенија и Албанија, Јанез Јанша и Сали Бариша и лидери на партии и од Хрватска и Србија се разговарало и за политичките и економските состојби во земјите од Балканот. Груевски вели се размениле информации и искуства е договорена е овој формат на средби да продолжи во иднина како Клуб за поддршка на проширувањето на Унијата.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 158 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 351 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 193 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски на работен состанок со Орбан и со десничарските партии од Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: