Трета годишна конференција на Обединетата македонска дијаспора

Од вчера па се до сабота, Обединетата македонска дијаспора во Вашингтон на својата трета годишна конференција ја промовира македонската кауза. Како тече лобирањето? Македонци од сите континенти и пријатели на Македонија во хотелот Мариот во непосредна близина на Белата куќа дискутираат за напредокот на Македонија во 20-те години по осамостојувањето. Меѓу говорниците - бројни американски претставници, како Томас Кантримен од Стејт департментот и поранешниот конгресмен Ерл Померој. Вчера, ОМД лобираше буквално од канцеларија до канцеларија во Конгресот и ги награди сенаторите Џон Мекејн, Франк Латенберг и Џозеф Либерман. Сенаторот Мекејн во изјавата по наградувањето порача дека ќе продолжи да ја поддржува Македонија? Да, во кусото интервју за Гласот на Америка Мекејн ги опиша американско-македонските односи како добри, а рече дека биле одлични кога поранешниот претседател Буш пројавил личен интерес за Македонија. Ја пофали македонската армија за учеството во Авганистан. „Благодарни сме заради фактот што ...
| | веќе видена | слични

Порака од Папандреу:На получасовната средба завчера во Брисел Папандреу потенцирал и дека Грција има силна волја за напредок во преговорите и очекува посебни чекори од другата страна за да се постигне договор Новопоставените споменици на Александар и на Филип во Скопје и во Битола биле предмет на дискусија меѓу грчкиот премиер Јоргос Папандреу и македонскиот Никола Груевски. Тоа вчера го соопшти Папандреу на прес-конференција во Брисел. - Му го повторив на господинот Груевски нашиот предлог за договор за име со географска одредница, а ги споменав и спомениците што се поставуваат во различни градови низ неговата земја, кои не помагаат во наоѓањето решение и градењето доверба во билатералните односи - рече грчкиот премиер. Претходно грчката агенција АНА-МПА објави дека на средбата Папандреу истакнал дека одлуката на Владата во Скопје да постави статуи на историски фигури поврзани со грчката историја истовремено на различни локации го отвора прашањето за кредибилитетот и посветеноста на македонското ...
| | веќе видена | слични

На Грција веќе и е смачено од формални средби на претставниците на Скопје и на Атина на кои нема никакви суштински разговори, туку само фотографирање и ракување. Ваква порака во Брисел му пренел грчкиот премиер Јоргос Папандреу на својот македонски колега Никола Груевски по нивната завчерашна, јубилејна, десетта средба. Папандреу бил дециден дека доколку се продолжи со ваквата практика нивните натамошни средби ќе бидат бесцелни. - Грција очекува конкретни чекори од другата страна за постигнување решение за спорот со името. Немаме намера да учествуваме во ваква мобилна комуникација за прашањето за името. Време е за суштински преговори и Грција е подготвена за тоа доколку постои политичка волја кај другата страна - изјави Папандреу по средбата со Груевски за грчкиот весник „Елефтеротипија“. Грчките медиуми уште пренесуваат дека Папандреу бил дециден дека Грција се сомнева дека Македонија навистина сака да се најде решение за спорот за името, во ситуација кога властите во Скопје преземаат чекори што му ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседателски кандидат, републиканскиот сенатор Џон Мекејн ја доби Меѓународната награда на слободата на Обединетата македонска дијаспора (ОМД), која му беше доделена на Глобалната конференција која оваа организација ја организира денеска и утре во Вашингтон, САД, јавува Voice of America на македонски јазик Наградата годинава ќе им биде врачена и на сенаторот од редовите на демократите Франк Лутенберг од Њу Џерси и на независниот сенатор Џозеф Либерман од Конектикат, а постхумно и на поранешниот државен секретар на САД, Лоренс Иглбергер. „Значи многу да се добие меѓународна награда за слободата, бидејќи доаѓа од луѓе кои ја напуштиле својата земја за да дојдат во САД, но и натаму се определени за независноста и слободата на Република Македонија, земја која, како што знаеме, се сима соочено со многу предизвици. Нивната поддршка за мене е мотивација да продолжам да ја поддржувам Македонија“, изјави Мекејн по приемот на наградата. Сенаторот ги опиша американско-македонските односи како добри, а ...
| | веќе видена | слични

Скопје и Атина ги пеглаат односите, Груевски и Папндреу остварија 10 средби Средбата во Брисел меѓу двајцата премиери, Груевски и Папандреу, резултираше со заемна желба за динамичен дијалог и решение на спорот меѓу Скопје и Атина, под закрила на Обединетите нации Скопје и Атина се подготвени за динамичен дијалог за решавање на спорот со името под закрила на Обединетите нации, се согласија премиерите на двете земји на завчерашната средба во Брисел. За време на получасовните разговори Груевски и Папандреу ги пеглале односите меѓу двете земји, со акцент на долгогодишниот спор, информираа од кабинетите. Желба за разврска на проблемот има од двете страни, но Папандреу се сомнева во искрените намери и посветеност на решението од македонска страна, поради, како што рекол, одлуката на Владата во Скопје за поставување на споменици поврзани со грчката историја. Грчкиот премиер дипломатски тврди дека Грција останува партнер на Македонија, но зацемнтирани се и цврстите барања на Атина. Папандреу вели дека очекува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трета годишна конференција на Обединетата македонска дијаспора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: