Груевски сепак ќе се сретне со Папандреу

Попладнево ќе се одрѓи средба на премиерот Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу во Брисел. Ова, како што пренесе Канал 5 било потврдено од двете страни. Ова е прва средба меѓу двајцата премиери по предвремените парламентарни избори во РМ и реконструкцијата на владата во Грција. Груевски во Брисел отпатува на самит на Европската народна партија, заедно со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски
| | веќе видена | слични

Порака од Папандреу:На получасовната средба завчера во Брисел Папандреу потенцирал и дека Грција има силна волја за напредок во преговорите и очекува посебни чекори од другата страна за да се постигне договор Новопоставените споменици на Александар и на Филип во Скопје и во Битола биле предмет на дискусија меѓу грчкиот премиер Јоргос Папандреу и македонскиот Никола Груевски. Тоа вчера го соопшти Папандреу на прес-конференција во Брисел. - Му го повторив на господинот Груевски нашиот предлог за договор за име со географска одредница, а ги споменав и спомениците што се поставуваат во различни градови низ неговата земја, кои не помагаат во наоѓањето решение и градењето доверба во билатералните односи - рече грчкиот премиер. Претходно грчката агенција АНА-МПА објави дека на средбата Папандреу истакнал дека одлуката на Владата во Скопје да постави статуи на историски фигури поврзани со грчката историја истовремено на различни локации го отвора прашањето за кредибилитетот и посветеноста на македонското ...
| | веќе видена | слични

На Грција веќе и е смачено од формални средби на претставниците на Скопје и на Атина на кои нема никакви суштински разговори, туку само фотографирање и ракување. Ваква порака во Брисел му пренел грчкиот премиер Јоргос Папандреу на својот македонски колега Никола Груевски по нивната завчерашна, јубилејна, десетта средба. Папандреу бил дециден дека доколку се продолжи со ваквата практика нивните натамошни средби ќе бидат бесцелни. - Грција очекува конкретни чекори од другата страна за постигнување решение за спорот со името. Немаме намера да учествуваме во ваква мобилна комуникација за прашањето за името. Време е за суштински преговори и Грција е подготвена за тоа доколку постои политичка волја кај другата страна - изјави Папандреу по средбата со Груевски за грчкиот весник „Елефтеротипија“. Грчките медиуми уште пренесуваат дека Папандреу бил дециден дека Грција се сомнева дека Македонија навистина сака да се најде решение за спорот за името, во ситуација кога властите во Скопје преземаат чекори што му ...
| | веќе видена | слични

Скопје и Атина ги пеглаат односите, Груевски и Папндреу остварија 10 средби Средбата во Брисел меѓу двајцата премиери, Груевски и Папандреу, резултираше со заемна желба за динамичен дијалог и решение на спорот меѓу Скопје и Атина, под закрила на Обединетите нации Скопје и Атина се подготвени за динамичен дијалог за решавање на спорот со името под закрила на Обединетите нации, се согласија премиерите на двете земји на завчерашната средба во Брисел. За време на получасовните разговори Груевски и Папандреу ги пеглале односите меѓу двете земји, со акцент на долгогодишниот спор, информираа од кабинетите. Желба за разврска на проблемот има од двете страни, но Папандреу се сомнева во искрените намери и посветеност на решението од македонска страна, поради, како што рекол, одлуката на Владата во Скопје за поставување на споменици поврзани со грчката историја. Грчкиот премиер дипломатски тврди дека Грција останува партнер на Македонија, но зацемнтирани се и цврстите барања на Атина. Папандреу вели дека очекува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

,,Без напредок во реформите, нема европска иднина,, - Жозе Баросо не само што ја потврди, туку и дополнително ја засили вчерашната писмена изјава на Штефан Филе за можноста, ако во наредните три месеци нема прогрес, во претстојниот извештај на Европската комисија за македонија да ја нема препораката за старт на преговори доделена пред две години. ,,Во врска со вашата земја, неодамна јас бев таму и јасно им ја пренесов на надлежните потребата за одржување и навистина забрзување на некои од реформите. Точно е дека без следење на реформскиот процес ние не можеме да ја овозможиме надежта за членство. Многу е важно да се задржат таквите напори и се надевам дека властите во Вашата земја тоа ќе го направат,, - беше одговорот на претседателот на ЕК Жозе Баросо на прашањето дали е можно ЕК да ја повлече препораката за Македонија ако нема напредок во реформите. Еврокомесарот за проширување беше попрецизен од претседателот на Европската комисија што се очекува од Македонија – на вчерашната средба со премиерот ...
| | веќе видена | слични

Грција нема намера да учествува во наводна интензивна комуникација околу спорот со името, туку очекува суштински преговори, му кажал грчкиот премер Jоргос Папандреу на македонскиот премиер Никола Груевски на нивната получасовна средба вчера во Брисел. Според соопштението од грчката делегација, Папандреу му рекол на Груевски и дека е можно да се постигне решение на спорот ако македонската влада навистина има политичка волја за тоа. Папандреу ја доведува во прашање кредибилноста на владата дека воопшто сака решение по подигнувањето на спомениците на Александар Македонски и Филип Втори. Подигањето на спомениците во Македонија како тема на средбата Папандреу-Груевски воопшто не беше споменато во соопштението од македонската делегација во Брисел. Единствено дека двајцата премиери изразиле подготвеност за решавање на спорот со името и дека средбата е дел од континуираниот дијалог што треба да продолжи. Но, по реакцијата на Папандреу за поставувањето на спомениците, тешко е да се очекува скорешна средба на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По средбата со премиерот Груевски, кабинетот на еврокомесарот за проширување го издаде следново соопштение: - Заедно со првиот дипломат Кетрин Ештон, ги поздравивме компетитивните, транспарентни и добро изведени парламентарни избори на 5-ти јуни, особено во поглед на самиот изборен ден. - Сега очекуваме гладок процес на формирање на владата. Важно е земјата да се врати на работа. - Се согласивме за наредните чекори во однос на реформите поврзани со евроинтеграциите - ефективна имплементација на реформите во јавната администрација и на судството, борба против корупцијата и слобода на изразување за медиумите. Нагласив дека е мошне важно да се придвижи напред работата на Охридскиот рамковен договор и стратегијата за Ромите. - Потврдив дека Комисијата е подготвена да ја поддржи новата влада во овие области и договоривме повеќе средби во наредните недели за заедно да работиме на овие приоритети. - Јас на почетокот на септември ќе учествувам на конференцијата по повод 10-годишнината од Охридскиот рамковен ...
| | веќе видена | слични

Груевски-Папандреу по десетти пат Премиерот Никола Груевски вчера во Брисел по десети пат на тет-а тет средба со својот грчки колега Јоргос Папандреу разговараше за процесот на решавање на спорот за името. Средбата која се случи нешто по пет часот попладнето, во рамките на Самитот на Европската народна партија, не се очекуваше да резултира со некакво конечно решение, но и од двата кабинети изјавија дека директните состаноци придонесуваат за стекнување на поголема доверба кај двете страни и ја зголемуваат надежта од брзо изнаоѓање на компромис кој би бил прифатлив и за Скопје и за Атина. Ова е прва средба меѓу двајцата премиери по предвремените парламентарни избори кај нас и реконструкцијата на Владата во Грција. Пред средбата не се откриваа никакви детали за темите на разговори или за текот на преговорите. Пред два дена во Брисел се сретнаа и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, и новиот шеф на грчката дипломатија Ставрос Ламбридис, а веднаш по гласањето на доверба на реконструираниот кабинет ...
| | веќе видена | слични

Ова е десетта средба на првите луѓе на владите во Скопје и во Атина, прва по изборите во Македонија и по изгласувањето на новата влада во Грција Политички освежен со нов четиригодишен мандат, Никола Груевски и грчкиот премиер Јоргос Папандреу, кој издиша во вторникот по изгласувањето доверба на неговата реконструирана влада, требаше да се сретнат вчера доцна попладне во Брисел. Оваа десетта средба на првите луѓе на владите во Скопје и во Атина се очекуваше со многу интерес, зашто следува по изборите во Македонија, по кои повеќе странски дипломати и политичари инсистираа дека треба да се забрза процесот на решавање на спорот за разликите околу името и што е закажана само неколку дена по поставувањето на спомениците на Александар Македонски и на татко му Филип на плоштадите низ земјава, што предизвика остра реакција на грчката влада. Работата за Папандреу дома е далеку од завршена. Иако доби поддршка во Собранието, сепак на грчките улици сé уште трае револтот поради предложените мерки за штедење, кои мора да ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот Никола Груевски и грчкиот колега Јоргос Папандреу на средбата на маргините на Европскиот Совет во Брисел изразиле подготвеност за изнаоѓање решение околу прашањето за името, решение кое би се остварило низ дијалог и динамичен процес под покровителство на ОН, соопшти македонската делегација. На средбата која е дел од континуираниот македонско-грчки дијалог и е во насока на подобрување на квалитетот на односите меѓу двете земји двајцата премиери разговарале за прашањата од взаемен интерес, економските ситуации и предизвици во двете земји и за состојбите во регионот. Македонскиот и грчкиот премиер изразија подготвеност за изнаоѓање на решение околу прашањето за името, решение кое би се остварило низ дијалог и динамичен процес под покровителство на Обединетите Нации.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 342 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Кариерата на Огњен Врањеш, односно останувањето во клубот за кој моментно игра е доведена под знак прашалник по откривање на порно аферата со Јелена Карлеуша. ...
сите 186 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски сепак ќе се сретне со Папандреу

Од:
До кого (е-маил):
Порака: