Груевски и Папандреу подготвени за решение во рамките на ООН

Скопје - Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска на маргините на Европскиот Совет во Брисел, оствари средба со грчкиот премиер, Јоргос Папандреу, информираат од Владата. Средбата е дел од континуираниот македонско- грчки дијалог и во насока на подобрување на квалитетот на односите помеѓу двете земји. На истата, двајцата премиери разговараа за прашањата од взаемен интерес, економските ситуации и предизвици во двете земји и за состојбите во регионот. Македонскиот и грчкиот премиер изразија подготвеност за изнаоѓање на решение околу прашањето за името, решение кое би се остварило низ дијалог и динамичен процес под покровителство на Обединетите Нации.
| | веќе видена | слични

Порака од Папандреу:На получасовната средба завчера во Брисел Папандреу потенцирал и дека Грција има силна волја за напредок во преговорите и очекува посебни чекори од другата страна за да се постигне договор Новопоставените споменици на Александар и на Филип во Скопје и во Битола биле предмет на дискусија меѓу грчкиот премиер Јоргос Папандреу и македонскиот Никола Груевски. Тоа вчера го соопшти Папандреу на прес-конференција во Брисел. - Му го повторив на господинот Груевски нашиот предлог за договор за име со географска одредница, а ги споменав и спомениците што се поставуваат во различни градови низ неговата земја, кои не помагаат во наоѓањето решение и градењето доверба во билатералните односи - рече грчкиот премиер. Претходно грчката агенција АНА-МПА објави дека на средбата Папандреу истакнал дека одлуката на Владата во Скопје да постави статуи на историски фигури поврзани со грчката историја истовремено на различни локации го отвора прашањето за кредибилитетот и посветеноста на македонското ...
| | веќе видена | слични

На Грција веќе и е смачено од формални средби на претставниците на Скопје и на Атина на кои нема никакви суштински разговори, туку само фотографирање и ракување. Ваква порака во Брисел му пренел грчкиот премиер Јоргос Папандреу на својот македонски колега Никола Груевски по нивната завчерашна, јубилејна, десетта средба. Папандреу бил дециден дека доколку се продолжи со ваквата практика нивните натамошни средби ќе бидат бесцелни. - Грција очекува конкретни чекори од другата страна за постигнување решение за спорот со името. Немаме намера да учествуваме во ваква мобилна комуникација за прашањето за името. Време е за суштински преговори и Грција е подготвена за тоа доколку постои политичка волја кај другата страна - изјави Папандреу по средбата со Груевски за грчкиот весник „Елефтеротипија“. Грчките медиуми уште пренесуваат дека Папандреу бил дециден дека Грција се сомнева дека Македонија навистина сака да се најде решение за спорот за името, во ситуација кога властите во Скопје преземаат чекори што му ...
| | веќе видена | слични

Скопје и Атина ги пеглаат односите, Груевски и Папндреу остварија 10 средби Средбата во Брисел меѓу двајцата премиери, Груевски и Папандреу, резултираше со заемна желба за динамичен дијалог и решение на спорот меѓу Скопје и Атина, под закрила на Обединетите нации Скопје и Атина се подготвени за динамичен дијалог за решавање на спорот со името под закрила на Обединетите нации, се согласија премиерите на двете земји на завчерашната средба во Брисел. За време на получасовните разговори Груевски и Папандреу ги пеглале односите меѓу двете земји, со акцент на долгогодишниот спор, информираа од кабинетите. Желба за разврска на проблемот има од двете страни, но Папандреу се сомнева во искрените намери и посветеност на решението од македонска страна, поради, како што рекол, одлуката на Владата во Скопје за поставување на споменици поврзани со грчката историја. Грчкиот премиер дипломатски тврди дека Грција останува партнер на Македонија, но зацемнтирани се и цврстите барања на Атина. Папандреу вели дека очекува ...
| | веќе видена | слични

За спомениците на Александар во Скопје и Филип во Битола, разговарале меѓу другото Груевски и Папандреу на вчерашната 30 минутна средба. Му го повторив на господинот Груевски нашиот предлог за договор за име со географска одредница, а ги споменав и спомениците што се поставуваат во различни градови низ неговата земја, кои не помагаат воопшто во изнаоѓањето решение и градењето доверба во билатералните односи, рече грчкиот премиер на прес конференцијата во Брисел. Аналитичарот Ѕанетос кој го консултираше Канал 5, е оптимист дека двете земји се на добар пат кон решение, а на патот нема да им се попречи споменикот. Тој советува во иднина да се избегнуваат вакви чекори, кои може да ги разнишаат билатералните односи. - Мислам дека нема да дозволат овие работи да влијаат суштински во напредокот на разговорите. Ова е моето лично мислење. Но, добро би било да се одбегнуваат. Добро би било да бидат внимателни двете страни,и да помогнат во желбата што постои. Факт е дека постои желба, убеден сум дека ...
| | веќе видена | слични

Грција нема намера да учествува во наводна интензивна комуникација околу спорот со името, туку очекува суштински преговори, му кажал грчкиот премер Jоргос Папандреу на македонскиот премиер Никола Груевски на нивната получасовна средба вчера во Брисел. Според соопштението од грчката делегација, Папандреу му рекол на Груевски и дека е можно да се постигне решение на спорот ако македонската влада навистина има политичка волја за тоа. Папандреу ја доведува во прашање кредибилноста на владата дека воопшто сака решение по подигнувањето на спомениците на Александар Македонски и Филип Втори. Подигањето на спомениците во Македонија како тема на средбата Папандреу-Груевски воопшто не беше споменато во соопштението од македонската делегација во Брисел. Единствено дека двајцата премиери изразиле подготвеност за решавање на спорот со името и дека средбата е дел од континуираниот дијалог што треба да продолжи. Но, по реакцијата на Папандреу за поставувањето на спомениците, тешко е да се очекува скорешна средба на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По средбата со премиерот Груевски, кабинетот на еврокомесарот за проширување го издаде следново соопштение: - Заедно со првиот дипломат Кетрин Ештон, ги поздравивме компетитивните, транспарентни и добро изведени парламентарни избори на 5-ти јуни, особено во поглед на самиот изборен ден. - Сега очекуваме гладок процес на формирање на владата. Важно е земјата да се врати на работа. - Се согласивме за наредните чекори во однос на реформите поврзани со евроинтеграциите - ефективна имплементација на реформите во јавната администрација и на судството, борба против корупцијата и слобода на изразување за медиумите. Нагласив дека е мошне важно да се придвижи напред работата на Охридскиот рамковен договор и стратегијата за Ромите. - Потврдив дека Комисијата е подготвена да ја поддржи новата влада во овие области и договоривме повеќе средби во наредните недели за заедно да работиме на овие приоритети. - Јас на почетокот на септември ќе учествувам на конференцијата по повод 10-годишнината од Охридскиот рамковен ...
| | веќе видена | слични

Груевски-Папандреу по десетти пат Премиерот Никола Груевски вчера во Брисел по десети пат на тет-а тет средба со својот грчки колега Јоргос Папандреу разговараше за процесот на решавање на спорот за името. Средбата која се случи нешто по пет часот попладнето, во рамките на Самитот на Европската народна партија, не се очекуваше да резултира со некакво конечно решение, но и од двата кабинети изјавија дека директните состаноци придонесуваат за стекнување на поголема доверба кај двете страни и ја зголемуваат надежта од брзо изнаоѓање на компромис кој би бил прифатлив и за Скопје и за Атина. Ова е прва средба меѓу двајцата премиери по предвремените парламентарни избори кај нас и реконструкцијата на Владата во Грција. Пред средбата не се откриваа никакви детали за темите на разговори или за текот на преговорите. Пред два дена во Брисел се сретнаа и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, и новиот шеф на грчката дипломатија Ставрос Ламбридис, а веднаш по гласањето на доверба на реконструираниот кабинет ...
| | веќе видена | слични

Ова е десетта средба на првите луѓе на владите во Скопје и во Атина, прва по изборите во Македонија и по изгласувањето на новата влада во Грција Политички освежен со нов четиригодишен мандат, Никола Груевски и грчкиот премиер Јоргос Папандреу, кој издиша во вторникот по изгласувањето доверба на неговата реконструирана влада, требаше да се сретнат вчера доцна попладне во Брисел. Оваа десетта средба на првите луѓе на владите во Скопје и во Атина се очекуваше со многу интерес, зашто следува по изборите во Македонија, по кои повеќе странски дипломати и политичари инсистираа дека треба да се забрза процесот на решавање на спорот за разликите околу името и што е закажана само неколку дена по поставувањето на спомениците на Александар Македонски и на татко му Филип на плоштадите низ земјава, што предизвика остра реакција на грчката влада. Работата за Папандреу дома е далеку од завршена. Иако доби поддршка во Собранието, сепак на грчките улици сé уште трае револтот поради предложените мерки за штедење, кои мора да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот Никола Груевски и грчкиот колега Јоргос Папандреу на средбата на маргините на Европскиот Совет во Брисел изразиле подготвеност за изнаоѓање решение околу прашањето за името, решение кое би се остварило низ дијалог и динамичен процес под покровителство на ОН, соопшти македонската делегација. На средбата која е дел од континуираниот македонско-грчки дијалог и е во насока на подобрување на квалитетот на односите меѓу двете земји двајцата премиери разговарале за прашањата од взаемен интерес, економските ситуации и предизвици во двете земји и за состојбите во регионот. Македонскиот и грчкиот премиер изразија подготвеност за изнаоѓање на решение околу прашањето за името, решение кое би се остварило низ дијалог и динамичен процес под покровителство на Обединетите Нации.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 182 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски и Папандреу подготвени за решение во рамките на ООН

Од:
До кого (е-маил):
Порака: