Груевски прифатил промена на името?

Ставот на Велика Британија е дека сега кога Македонија прифаќа компромисно име што би било предложено од посредникот на ОН, Метју Нимиц, максимален притисок мора да биде извршен врз грчката страна, стои во доверливата преписка од американската амбасада во Лондон до централата во Вашингтон, што ја објави „Викиликс“. Владата на чело со ВМРО-ДПМНЕ прифатила предлог на медијаторот во грчко- македонскиот спор за името, Метју Нимиц, за компромисно име на државата во 2008 година, непосредно пред самитот на НАТО во Букурешт, кога земјава не ја доби очекуваната покана за членство во Алијансата поради ветото од Грција, стои во една од двете телеграми испратени од американската амбасада во Лондон до централата во Вашингтон, која викендов ги обелодени „Викиликс“. Од македонската влада експресно реагираа дека Македонија во 2008 година прифатила компромисниот предлог да се стави на референдумско изјаснување. Во документот насловен како „НАТО, Македонија, покана - неуспешни британски напори да се убеди Атина“, со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 174 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 50 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со граѓани во Ѓорче Петров, каде народот совршено јасно вели НЕ за капитулантскиот ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски прифатил промена на името?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: