Маратонецот Поп-Ацев на прием кај Жерновски

Евгениј Поп-Ацев, првиот Македонец - победник на Охридскиот пливачки маратон, денеска беше примен од градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. Поп-Ацев притоа му подари медал на градоначалникот, а Жерновски со честитки, поддршка и ветување дека општина Центар и тој како градоначалник, поддржувала и натаму ќе поддржува млади и талентирани спортисти. - Центар ќе ги покрие трошоците за следниот голем предизвик на Поп-Ацев, октомврискиот Светски куп во Кина. Соработката и помошта ќе биде континуирана и ќе влезе во програмата на општината за 2016 година - порача Жерновски. Дека 26-годишниот стоматолог по професија ова го заслужува говорат и фактите. Македонскиот маратонец Евгениј Поп-Ацев е прв на Гран При серијата на Светското првенство. На маратонот во Капри тој го освои второто место, а на светското првенство во пливање во Русија, беше 14-ти, што е најголем успех на Македонија досега. Поп-Ацев плива од својата 9-та година, тренира напорно 10 до 11 пати неделно, а вели дека за друго нема многу време. ...
| | веќе видена | слични

Новиот светски шампион во далечинско пливање, Евгениј Поп Ацев денеска во Владата на Р.М. беше примен од Премиерот Никола Груевски. Претседателот на Владата на РМ Никола Груевски оствари средба со Евгениј Поп Ацев победникот на годинашното издание на Охридскиот пливачки маратон, кој неодамна стана и светски првак односно победник во Гранд при серијата на ФИНА во далечинско пливање. На средбата Премиерот Груевски му честиташе за постигнатиот успех и му посака среќа во понатамошните натпреварувања. Соговорниците разменија мислења за можностите и начините на поддршка при што беше истакнато дека владата ќе продолжи со активна поддршка на спортот и изградбата на спортска инфраструктура.
| | веќе видена | слични

 Груевски му честиташе за постигнатиот успех и му посака среќа во натамошните натпреварувања. Соговорниците разменија мислења за можностите и начините на поддршка при што беше истакнато дека владата ќе продолжи со активна поддршка на спортот и изградбата на спортска инфраструктура.
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски оствари средба со победникот на Охридскиот маратон, спортистот Евгениј Поп Ацев. Груевски му честиташе за постигнатиот успех и му посака среќа во понатамошните натпреварувања. Соговорниците разменија мислења за можностите и начините на поддршка при што беше истакнато дека Владата ќе продолжи со активна поддршка на спортот и изградбата на спортска инфраструктура. На средбата присуствуваше и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски денеска го прими Евгениј Поп Ацев, првиот македонски пливач кој победи на 29. издание на Охридскиот пливачки маратон. Жерновски му ја честиташе победата на Поп Ацев и најави дека општина Центар ќе го поддржи и ќе ги покрие неговите трошоци за октомврискиот Светски куп во Кина. - Соработката и помошта ќе биде континуирана и ќе влезе во програмата на општината за 2016 година, изјави Жерновски. Евгениј Поп Ацев има 26 години, а по професија е стоматолог. Македонскиот маратонец е прв на Гран-при серијата на Светското првенство. На маратонот во Капри го освои второто место, а на светското првенство во пливање во Русија беше 14-ти, што е најголем успех на Македонија досега. Поп Ацев плива од својата деветта година, тренира напорно, 10 до 11 пати неделно. На младите им порача повеќе да спортуваат затоа што, како што рече, секој спорт е добар, а пливањето е еден од најдобрите.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 141 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маратонецот Поп-Ацев на прием кај Жерновски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: