Аналитичарите ја истакнуваат важноста на планираната посета на Рама на Белград

Албанија ја најави првата посета на Србија на претседателот на владата по повеќе од половина век. Албанскиот премиер Еди Рама ќе ја посети Србија на есен. [AФП] Планираната посета на албанскиот премиер Еди Рама оваа есен на Србија, каде што ќе се состане со премиерот Александар Вучиќ, ќе биде прва посета на високо ниво од страна на еден претседател на албанската влада на Србија по 68 години. „Ја поздравивме иницијативата на премиерот Рама да се состане со својот српски колега. Оваа посета претставува нешто повеќе од симболичен гест. Во регионот сега има мир, но она што му треба е консолидација на демократијата и владеење на правото“, рече Жозе Мануел Баросо, претседател на Европската комисија. Последна ваква посета имаше во 1946 година, кога Енвер Хоџа го посети Белград. Друг знак за затоплување на односите беше состанокот меѓу албанскиот претседател Бујар Нишани и српскиот претседател Томислав Николиќ за време на регионалниот состанок во Хрватска минатиот месец. Односите се стабилни, но со послаб ...
| | веќе видена | слични

На конференцијата за Западен Балкан во германската престолнина, покрај Ангела Меркел ќе присуствува и претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо Која земја ќе биде идното балканско милениче на Германија, е прашање за кое ќе се знае одговорот по конференцијата што за две недели ќе се одржи во Берлин на лична иницијатива на канцеларката Ангела Меркел. Како некогаш со американските лидери, изминатите недели балканските премиери собираа поени преку официјалните средби со најмоќната функционерка во Унијата. Симпатиите во Берлин си ги проверија премиерот на Србија Александар Вучиќ, а по него и албанскиот премиер Еди Рама, кој е на пат да стане новата политичка звезда на Брисел во регионот. Македонија, пак, е на „жешка линија“ со канцеларката, полемизирајќи со неа индиректно околу дилемата требало или не да го спомене идентитетот како прашање за кое треба да преговара нашата држава со Грција. Во ваков политички контекс на 28 август во Берлин ќе се соберат премиерите на сите бивши југословенски републики плус ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 159 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Вчера двајцата осомничени за грабежот на бензинската пумпа на Макпетрол во село Велешта, Струшко, извршен на 3 август, се приведени. Надлежниот јавен обвинител ...
сите 131 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 55 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет, кои што се во ...
сите 137 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аналитичарите ја истакнуваат важноста на планираната посета на Рама на Белград

Од:
До кого (е-маил):
Порака: