Груевски многу сака, ама Грција нејќе

Проблемот, според македонскиот премиер, е во тоа што Атина не чувствува никаков притисок да се реши спорот за името. Ние многу посакуваме решение на проблемот за името. Покрај влијанието на светската економска криза, ова е вториот најголем проблем со кој се соочуваме. Проблемот не е нов, тој е стар безмалку колку што е нашата независност. Ова го изјави македонскиот премиер Никола Груевски, во интервју за МИА. Според него, поранешните влади, премиери, претседатели и министри за надворешни работи не го решиле овој проблем, „а денес дел од нив уште и говорат дека биле толку неодговорни што практично само купувале време и сме глумеле преговори“. - Истите тие луѓе денес „со дрва и камења“ ме напаѓаат дека јас не го решавам овој проблем и дека кога тие би биле на мое место, веднаш би го решиле - се жали Груевски. Според него, проблемот е во тоа што Грција не чувствува никаков притисок за решавање на овој проблем или и да го чувствува, тој е толку мал, што воопшто не ја загрижува ниту мотивира да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски многу сака, ама Грција нејќе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: