Алиса во земјата на чудата

Поминаа Велигденските празници, спласна еуфоријата, но остана Велигденското интервју на Премиерот Заев да не потсети дека и возрасните веруваат во бајки. Читајки го, себеси се доживуваш како Алиса во земјата на чудата. Да, според Заев за 10 месеци Македонија да ти станала земја на чудата, дошла слободата, платите се зголемиле, економијата цветала, имаме недостиг на работна сила, изградба на патна инфраструктура итн, итн. Просто не можеш да се начудиш какао е возможно да не ги забележиш до толку сите овие придобивки од владеењето на новата Влада, па зарем е можно сите да сме до толку во длабок зимски сон па не го забележуваме розовиот свет на Премиерот Заев. Во самото интервју носталгично ги правда своите кадровски решенија кои се утка до утка, без оглед дали ќе почнеме со министерот Тевдовски па преку Алаѓозовски ќе завршиме со Каевски. За чудо, не се тие за ништо виновни, но затоа е виновна адмиистрацијата која како што милува да каже премиерот „клати врата зема плата“, „хихи-хохо“, „кафето да го испиеме“, ...
| | веќе видена | слични

Помина гласањето на доверба на Владата, од критиките на опозицијата и аргументите во одбраната на власта сфативме само едно, дека Груевски и ВМРО ДПМНЕ се криви за се, па дури и за некадарноста на владините функционери. Министерот за информатичко општество на гостувањето во емисијата „Само Вистина“ на секое прашање на кое немаше одговор аргументираше со тезите дека е виновна претходната власт, па дури и за луѓето кои биле отпуштени од работа со непродолжување на авторските договори. Изгледа функционерите на СДСМ забораваат или пак не знаат дека кај народот повеќе не палат празните флоскули со обвинувања за претходнита гарнитура, туку дека сакаат реални решенија за нивните проблеми со кои ќе се подобри квалитетот на нивнот живот, а токму животот беше предизборно ветување на СДСМ. Не може неработењето и безидејноста да бидат оправдани со лошото владеење на претходната власт, напротив требна да бидат мотив плус да се среди хаосот и пустошот кој што како што милуваат да кажат го остави ВМРО ДПМНЕ зад себе. Не ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Нови 10 инвестиции се влезени во земјава за само 10 месеци по новите транспарентни мерки од Планот за Економски раст со нула денари за маркетинг. Во изминатите 10 години претходната влада потрошила 225 милиони евра за влез на вкупно 23 компании. Од вкупните трошоци повеќе од половина од средствата, околу 130 милиони евра, беа за реклами, промоции и роуд шоуа – ова го посочи Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев во обраќањето на седницата на Собранието на која пратениците изгласаа доверба на Владата за нејзината работа. „Последната е реномираната швајцарска компанија Баумер која дојде во Македонија за само 3 месеци. Разликата е што ние ги донесовме со нула денари за маркетинг. Ве охрабрувам да го следите процесот, ќе има уште осумнаесет нови инвестиции во следниот период “, изјави Анѓушев. Вицепремиерот посочи дека успех на оваа Влада е тоа што за само 3 месеци од почеток на преговорите преку транспарентите мерки од Планот за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Анѓушев лаже дека донеле 10 нови инвестиции, единствената инвестиција е продажбата на неговата фрма на грчка државна компанија, реагира ВМРО-ДПМНЕ по изјавата на Кочи Анѓушев, што се однесува на 10 нови инвестии во земјава, меѓу кои и реномирана швајцарска компанија. „Една од областите каде владата на Заев доживува вистинско фијаско се токму странските инвестиции. А кога тоа е во прашање, гледаме дека не им е тешко ниту да излажат, ниту погрешно да интепретираат бројки, а најтешко им е да сработат. Единствените странски инвестиции во државава се оние донесени од владата на ВМРО-ДПМНЕ, и кога Анѓуев се фали дека има странски инвестиции тоа се оние кои тие ги наследија од претходната Влада. И кога лажат незнаат за доста, па еднаш Анѓушев вели дека се 10 инвестиции, па Заев вели дека имало 18, во реалноста нема ниту една нова инвестиција, ниту еден нов камен темелник на инвестиција која СДСМ ја донела, а доколку има еве јавно нека кажат кои се, без да ги набројуваат оние од времето на ВМРО-ДПМНЕ“, се вели во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Една од областите каде владата на Заев доживува вистинско фијаско се токму странските инвестиции. А кога тоа е во прашање, гледаме дека не им е тешко ниту да излажат, ниту погрешно да интепретираат бројки, а најтешко им е да сработат, стои во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ во врска со изјавите на Кочо Анѓушев во врска со странските инвестиции. -Единствените странски инвестиции во државава се оние донесени од владата на ВМРО-ДПМНЕ, и кога Анѓуев се фали дека има странски инвестиции тоа се оние кои тие ги наследија од претходната Влада. И кога лажат не знаат за доста, па еднаш Анѓушев вели дека се 10 инвестиции, па Заев вели дека имало 18, во реалноста нема ниту една нова инвестиција, ниту еден нов камен темелник на инвестиција која СДСМ ја донела, а доколку има еве јавно нека кажат кои се, без да ги набројуваат оние од времето на ВМРО-ДПМНЕ, потенцираат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека единствената странска инвестиција е онаа на Анѓушев кога во ек на преговори за името на јужниот сосед договори со грчка ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на ставовите на вицепремиерот Кочо Анѓушев во врска со странските инвестиции.„Една од областите каде владата на Заев доживува вистинско фијаско се токму странските инвестиции. А кога тоа е во прашање, гледаме дека не им е тешко ниту да излажат, ниту погрешно да интепретираат бројки, а најтешко им е да сработат.Единствените странски инвестиции во државава се оние донесени од владата на ВМРО-ДПМНЕ, и кога Анѓуев се фали дека има странски инвестиции тоа се оние кои тие ги наследија од претходната Влада. И кога лажат незнаат за доста, па еднаш Анѓушев вели дека се 10 инвестиции, па Заев вели дека имало 18, во реалноста нема ниту една нова инвестиција, ниту еден нов камен темелник на инвестиција која СДСМ ја донела, а доколку има еве јавно нека кажат кои се, без да ги набројуваат оние од времето на ВМРО-ДПМНЕ. Единствената странска инвестиција е онаа на Анѓушев кога во ек на преговори за името на јужниот сосед договори со грчка државна фирма да си ја продаде својата ...
| | веќе видена | слични

Во државата за овие десет месеци биле влезени десет нови инвестиции со нула денари за маркетинг, велат во соопштение од Владата. Од таму додаваат дека во изминатите десет години претходната власт потрошила 225 милиони евра за само 23 компании, а половина од тие средства биле за роуд шоуа, реклами и промоции. – Последната е реномираната швајцарска компанија Баумер која дојде во Македонија за само 3 месеци. Разликата е што ние ги донесовме со нула денари за маркетинг. Ве охрабрувам да го следите процесот, ќе има уште осумнаесет нови инвестиции во следниот период – вели вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Вицепремиерот посочи дека успех на оваа Влада е тоа што за само 3 месеци од почеток на преговорите преку транспарентите мерки од Планот за економски раст инвеститорите се одлучуваат да инвестираат во земјава, за разлика од порано, кога им биле потребни 3 години. На една од последните седници, Владата ја одобри одлуката за определување на периодот на закуп на градежно земјиште во ТИРЗ Скопје 1 и за ...
| | веќе видена | слични

За сите 11 години од владеењето на претходната власт, и потрошените до 250 милиони евра за реклами, за медиуми, за роуд шоуа, дојдоа 23 странски инвеститори. Но, ние, за само 10 месеци, без ниту еден денар за реклами или за роуд шоуа, пред потпишување сме на 18 договори. 10 договори се веќе потпишани, за 8 се донесени одлуки. До крајот на 2018, ќе имаме повеќе странски инвестиции отколку во сите 11 години на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Екс премиерот Никола Груевски по завршените судски рочишта успеа да стигне на денешната седница за интерпелација на Владата при што своите главни критики ги упати за новата економска политика со која нема никакви видливи резултати, ниту пак нови странски инвестиции. Груевски, како опозициски пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека е срамота новата влада да се фали со странски инвестиции кои сега ги нема, а и тие што биле договорени од страна на претходната влада не се реализирани. Тој вели дека како премиер со владата на ВМРО-ДПМНЕ придонеле многу за домашните компании со повеќе проекти како регулаторната гилотина со што се намалиле административните трошоци и непотребните процедури во институциите. Груевски вели и дека е скандал начинот на кој се водат преговорите за името со Грција.
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алиса во земјата на чудата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: