Црвенковски и Шеќеринска: Времето на СДСМ доаѓа

4 копии

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски и кандидатот за премиер Радмила Шеќеринска доцна вечерва му го честитаа изборниот резултат на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и најавија дека ќе бидат силна и конструктивна опозиција во македонското Собрание Бранко Црвенковски порача дека времето на СДСМ доаѓа. „Ако нè видовте што сè можевме да направиме со 18 пратеници, може да замислите што ќе може да направиме со 43 пратеници“, рече лидерот на социјалдемократите. Радмила Шеќеринска , пак од своја страна, победата на Груевски ја нарече „пирова“ и смета дека резултатите покажуваат дека гласачите бараат промени. „Овие резултати, овој голем број на македонски граѓани ни даваат мандат во Собранието да покажеме дека власта веќе нема да може да владее како досега. Власта веќе нема да може да биде единствен господар и да ги диктира условите“, рече Шеќеринска. Според пресметките на аналитичкиот центар на главниот изборен штаб на СДСМ, на територијата на целата земја партијата освоила 370 илјади гласови.
| | веќе видена | слични

Ден потоа Огромната победа на Никола Груевски и неговата ВМРО – ДПМНЕ ги надмина и најоптимистичките прогнози на самата партија. Сосе тројцата од дијаспората, на контото на ВМРО – ДПМНЕ и нивната коалиција отидоа 56 пратеници, што е само 7 помалку од она што тие успеаа да го освојат на изборите во 2008-та. После три години владеење, Никола Груевски уште еднаш покажа дека е неприкосновен политички лидер дури и кога сите прогнози говорат за негов голем пад. Тие прогнози беа актуелни дури до 22 часот на денот на гласањето, кога партиските штабови беа „под клуч“ а брифинзите кои доаѓаа и од едните и од другите, иако говореа за десет пратеници разлика, во никој случај не ја достигнуваа бројката од 56, со што се отвараа дилемите за тоа како Груевски со победата (која почна да се квалификува како пирова) ќе успее да се изпазари за коалиција! Во наредниот час – се стана јасно! Малите партии ги снема, а Груевски не само што освои убедлива победа, туку веројатно и многу лесно ќе се испазари за коалиција! Дали цената ...
| | веќе видена | слични

Тивко е во СДСМ ден по гласањето во кое партијата речиси двојно го зголеми изборниот скор, но ги загуби изборите од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Нема официјална реакција со комплетна оценка за гласањето, но и за следните чекори. Изборниот штаб на социјалдемократите ги анализира постигнатите резултати во сите изборни единици. По што има обврска да даде отчет пред органите на партијата за штотуку завршените предвремени избори. Најверојатно за неколку дена затоа што не се очекува дека ќе има приговори за евентуални повреди на текот на гласањето. Според статутот на СДСМ, раководството и партиските тела изборниот извештај ќе го разгледуваат и на партиски конгрес. Нема рокови кога тој би се закажал, но од одлуката на делегатите за него, зависи и судбината на актуелното раководство на социјалдемократите. Ако биде отфрлен, тогаш автоматски почнува процедурата за избор на нов партиски врв во најголемата опозициска партија. Партиски извори за Алфа не сакаат да го прејудицираат исходот на Конгресот, но велат дека ...
| | веќе видена | слични

„Победник на овие избори е коалицијата „За подобра Македонија“, објави доцна синоќа Никола Груевски и излезе со симпатизерите да прослави. Оваа победа, рече Груевски, е уште поголема одговорност. Вети максимум во исполнувањето на ветувањата. Сите, рече, се наши граѓани. „Оваа победа има посебна тежина. ВМРО-ДПМНЕ и во време на криза знае да се справи со најтешките проблеми со најмала можна штета“, изјави Груевски. Од штабот на Бихаќка, честитки за нивниот политички конкурент Груевски, за постигнатиот резултат. Задоволни се од 370-те илјади освоени гласови. Рекоа, победата е пирова, а вистинската битка продолжува. „Народот е секогаш во право, дури и кога греши. Битката допрва доаѓа. - Ако не видовте што можеме да направиме со 18 пратеници во Собранието, можете да замислите што можеме со 43 пратеници“, изјави Бранко Црвенковски. Целиот прилог можете да го погледнете во видеото.
| | веќе видена | слични

И покрај атмосферата која владееше во Македонија за време и пред изборите, и покрај заканите, јас сепак вечерва ќе честитам за резултатот на ВМРО – ДПМНЕ. “Ве уверувам дека победата која ја издејствуваа е Пирова, македонските граѓани денеска покажаа дека се одлучуваат, македонските граѓани покажаа дека сакаат промена“, изјави Радмила Шеќеринска од СДСМ. Шеќеринска се заблагодари на сите илјадници луѓе кои деноноќно работеле на кампањата “и покрај притисоците со кои се соочуваа“. “Овие резултати ни даваат мандат во собранието да покажеме дека власта нема да може да биде единствениот господар и да ги диктира условите“, изјави Шеќеринска од СДСМ.
| | веќе видена | слични

На вчерашната прес конференција се обзнани претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Тој упати честитки до сите граѓани на Република Македонија и на Груевски за изборниот резултат. „Почитувани граѓани, народот е секогаш во право, дури и кога греши. Ја користам оваа прилика да упатам честитки до сите граѓани на Република Македонија кои што се решија да излезат на избирачките места. - Посебна благодарност сакам да упатам на оние кои ни ја дадоа поддршката, која беше огромна, 370.000 гласови. И покрај се што се случуваше во изминатите два месеца и јас ги упатувам моите честитки до господинот Груевски за изборниот резултат. - Драги пријатели, битката допрва доаѓа. Ако не видовте што можеме да направиме со 18 пратеници во Собранието, можете да замислите што можеме со 43 пратеници. - Ние не запираме тука, ќе дадеме се од себе во наредниов период. Времето на СДСМ доаѓа, тоа ви го гарантирам“, изјави на вчерашната прес-конференција, претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски вечерва во обраќање во партиското седиште упати честитки до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за постигнатиот изборен резултат, како што рече, и покрај сите случувања во изминатиот период. Црвенковски, кој обраќањето го почна со реченицата „Народот е секогаш во право дури и кога греши“, упати честитки до сите граѓани кои излегоа на денешните предвремени парламентарни избори, а особено до тие што ја дадоа довербата на СДСМ. - Битката продолжува. Ако видовте што можеме да направиме со 18 пратеници може да замислите што ќе направиме со 43, истакна Црвенковски и додаде дека СДСМ не запира тука и оти гарантира дека времето на оваа партија доаѓа. Благодарност и честитки до граѓаните за одѕивот упати и кандидатот за премиер од СДСМ Радмила Шекеринска. Во честитка за победата на ВМРО-ДПМНЕ изрази уверување дека е пирова победа. - Нашата битка ќе продолжиме да ја биеме сега како многу конструктивна опозиција, рече Шекеринска. Таа оцени дека изборните ...
| | веќе видена | слични

На вчерашната прес конференција на СДСМ, Радмила Шеќеринска и покрај заканите, уцените, притисоците и стравот кои власта го злоупотребуваше, упати честитки на нивниот политички конкурент, Никола Груевски за постигнатиот резултат. „И покрај заканите, уцените, притисоците и стравот кои власта го злоупотребуваше, јас сепак вечерва ќе му честитам на нашиот политички конкурент, на ВМРО-ДПМНЕ и на Груевски за нивниот изборен резултат. - Меѓутоа ве уверувам, дека победата што ја известуваа е пирова победа. Бидејќи огромен број на македонски граѓани, вечерва покажаа дека и покрај се, се одлучуваат и бараат промени. - Вистинската битка продолжува, вистинската битка ќе продолжиме да ја биеме и во Собранието, сега како многу силна опозиција, ама опозиција која ќе ги брани вистинските интереси на Македонија, но и како опозиција која што ќе продолжи со овој контакт, со секој човек, со секој граѓанин на Република Македонија, како што и правевме на овие избори. - Почитувани сограѓани, почитувани колеги, би сакала да ви ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Црвенковски, кој обраќањето го почна со реченицата „Народот е секогаш во право дури и кога греши“, упати честитки до сите граѓани кои излегоа на денешните предвремени парламентарни избори, а особено до тие што ја дадоа довербата на СДСМ. - Битката продолжува. Ако видовте што можеме да направиме со 18 пратеници може да замислите што ќе направиме со 43, истакна Црвенковски и додаде дека СДСМ не запира тука и дека гарантира дека времето на оваа партија доаѓа. Благодарност и честитки до граѓаните за одѕивот упати и кандидатот за премиер од СДСМ Радмила Шеќеринска. Во честитка за победата на ВМРО-ДПМНЕ изрази уверување дека е пирова победа. - Нашата битка ќе продолжиме да ја биеме сега како многу конструктивна опозиција, рече Шеќеринска. Таа оцени дека изборните резултати на СДСМ и даваат мандат во Собранието да покаже дека власта веќе нема да може да владее како досега.
| | веќе видена | слични

Црвенковски му честиташе на Груевски, но и на граѓаните за тоа што и покрај притисокот излегле и во голем број им дале поддршка. За Радмила Шеќеринска победата на ВМРО-ДПМНЕ е пирова. И покрај атмосферата која владееше во Македонија за време и пред изборите, и покрај заканите, јас сепак вечерва ќе честитам за резултатот на ВМРО – ДПМНЕ. “Ве уверувам дека победата која ја издејствуваа е Пирова, македонските граѓани денеска покажаа дека се одлучуваат, македонските граѓани покажаа дека сакаат промена“, изјави Радмила Шеќеринска од СДСМ. Шеќеринска се заблагодари на сите илјадници луѓе кои деноноќно работеле на кампањата “и покрај притисоците со кои се соочуваа“. “Овие резултати ни даваат мандат во собранието да покажеме дека власта нема да може да биде единствениот господар и да ги диктира условите“, изјави Шеќеринска од СДСМ. Народот е секогаш во право, дури и кога греши. Сакам да упатам честитки до сите граѓани кои денес гласаа посебно до оние што ни дадоа поддршка, изјави лидерот на СДСМ БРанко ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 240 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црвенковски и Шеќеринска: Времето на СДСМ доаѓа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: