Груевски фатен во пајажината на Националната платежна картичка?

Ревизорот направил проверка на буџетот за 2002 година и тогаш открил дека Министерството за финансии, каде што министер беше актуелниот премиер Груевски, во два наврата и исплатило на „Виста процессинг“ (фирма на Дарко Дулиќ, син на пратеничката Благородна Дулиќ) дури 3 милиони евра. Работата не се завршила, а фирмата откако ги добила парите, отишла во стечај, објави неделникот „Фокус“. Фирмата на Дарко Дулиќ, син на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благородна Дулиќ, во 2002 година добила бизнис од три милиони евра од Министерството за финансии, кога министер беше сегашниот премиер Никола Груевски, за потребите на Националната платежна картичка, каде што, пак, директор бил неговиот денешен претпоставен Владимир Мијалков, братучед на Груевски, објавува во најновиот број најтиражниот политички неделник „Фокус“. Овој случај, пак, пренесува „Фокус“, стои и во иницијативата за поништување на приватизацијата од сегашниот министер за правда, Михајло Маневски, тогашен прв антикорупционер. Првата влада на ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски фатен во пајажината на Националната платежна картичка?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: