Избори се ближат, лижалки се лижат

Никола Груевски бара избори во втората половина на април или во мај. Бранко Црвенковски прифаќа, но бара пред тоа да се создаде демократски амбиент. Социјалдемократите имаат план, според кој изборите може да се одржат во првата половина на јуни. На теренот, кампањата е во полн ек. Парламентарни избори „веднаш и сега“, повика премиерот Никола Груевски, во интервју за телевизија Сител. Во некои медиуми се шпекулира дека партијата на власт смета на избори во мај. Избори да, ама во јуни, возврати лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски и навести дека пред распуштањето на парламентот треба да се заврши многу работа, за да се создаде демократски амбиент за избори. Во интервју за Сител, Груевски го повика Црвенковски да се врати во парламентот и сите партии заедно да ги изгласаат измените на изборниот законик, според препораките на ОБСЕ. Премиерот вели дека избирачкиот список веќе е прочистен, а уставните измени се во собраниска процедура. Што се однесува до главното барање на опозицијата, деблокирање на ...
| | веќе видена | слични

Шефот на Владата, Никола Груевски, по вчерашната промоција во Централен регистар, констатира дека „СДСМ со сопствените неодговорни постапки ја доведе земјата во една неприлична ситуација, пред се', во лицето на светот“. Груевски ја обвини СДСМ за несериозност поради бојкотот на парламентот и отфрлањето на неговото барање за итни избори. „Се виде дека цело време блефирале и манипулирале и оти имаат страв од избори, а чекорот за излегување од Собранието го направиле практично со цел да не им се случат предвремени избори. Кога некој блефира, тогаш треба да биде подготвен и да се соочи со својот блеф. Но, очигледно дека СДСМ му станува заложник на Бранко Црвенковски, на неговите лични амбиции и цели, кои ќе ја однесат во пропаст оваа партија“, изјави премиерот. Тој е дециден дека само со брзи избори и расчистување на работите нема да дојде до сериозен застој на реформите во земјава. „Ако нема избори со создавање ваков привиден проблем и континуирано создавање негативна енергија од страна на опозицијата, ...
| | веќе видена | слични

Предвремени парламентарни избори ќе има, но нив ќе ги бојкотира СДСМ. Овие информации дојдоа од партиските седишта на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, откако лидерите Никола Груевски и Бранко Црвенковски по два дена префрлање на одговорноста за распишувањето и создавањето услови за фер избори, не успеаја да најдат заеднички јазик. Наместо тоа, с` повеќе ги оддалечија своите позиции, поради што во игра влезе најнепосакуваното сценарио за државата, а тоа е да се одржат предвремени избори на кои нема да учествува СДСМ. Експертите предупредуваат дека двете политички групи не смеат да дозволат избори со бојкот, бидејќи со тоа нема да се излезе од политичката криза, туку таа само ќе се продлабочи и ќе предизвика штети на долгорочен план. Раководството на СДСМ останува на тврдите позиции - или исполнување на сите услови или бојкот. Иако во јавноста доминираше впечатокот дека Груевски направи отстапки со тоа што прифати да се формира комисија за Избирачкиот список и прифати заеднички во Собранието да го менуваат Изборниот ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Владејачката ВМРО-ДПМНЕ сака да одржи предвремени избори што е можно поскоро, но без никакви предуслови, вели водачот на партијата и премиер Никола Груевски. Во средата (22-ри февруари) тој го повика Бранко Црвенковски, водачот на главната опозициска СДСМ да ја прифати идејата без никакви поставени услови. Опозицијата постави неколку услови за одржување предвремени избори, од кои главен услов е одмрзнувањето на банкарските сметки на А1 телевизија. (МИА, А1, Сител, Канал 5 - 22/02/11)
| | веќе видена | слични

Фер и демократски предвремени парламентарни избори во најбрз можен рок, како мерка за излез од вештачката политичка криза која ја креира опозицијата, побараа на вчерашната дебата во хотелот Александар Палас петнаесетина универзитетски професори од групацијата Г-20 интелект". Учесниците на дебатата побараа од лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да го прифати повикот од премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за брзи и неодложни избори. Според професорот Звонко Јанкуловски, опозицијата се обидува да креира вештачка политичка криза. -Оваа вештачка политичка криза придонесува за тоа да се создаде погрешна перцепција за државата. Постојат обиди за ширење на политика на страв која беше карактеристична за седумдесеттите години на минатиот век. Транзиционите политичари не испорачаа ништо. Некој сака во оваа држава и натаму да останат начините на владеење од пред 20 години. Тоа опозицијата сака да го искористи за свои цели. Во Македонија се случува нешто што не е вообичаено. Власта го враќа мандатот пред време ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Помина уште еден ден во препукување меѓу политичките партии околу изборите. Вчера премиерот Никола Груевски го повика лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски веднаш да излезат на избори. Од СДСМ оценија дека нема да се вратат во Собранието додека не бидат исполнети сите нивни барања. Денес Груевски истакна дека СДСМ всушност блефирала за изборите. - Се виде дека цело време блефирале и манипулирале и оти имаат страв од избори, а чекорот за излегување од Собранието го направиле практично со цел да не им се случат предвремени избори, а цело време блефираат дека сакаат да им се случат предвремени избори и оти оваа власт била ненародна, а тие ја имале поддршката од народот, изјави Груевски. Пред тоа Јани Макрадули од СДСМ изјави дека Груевски нема намера да одржи слободни, фер и демократски избори. - Сметам дека на сите им е јасно дека ваквите алиби средби закажани од претседателот Вељаноски, освен да се сликаат пред камери, не служат за ништо, особено не за решавање на барањата на СДСМ и ...
| | веќе видена | слични

Одговорот на СДСМ на повикот за избори е несериозен и неодговорен. Се покажа дека блефираат. А кој го прави тоа на крајот ќе мора да се соочи со сопствениот блеф. Премиерот Груевски и денеска со рафал од критики кон СДСМ и особено кон Црвенковски, посочувајќи дека партијата е заложник на неговите лични интереси. - Со сопствените неодговорни постапки ја доведоа земјата во една неприлична ситуација пред се во лицето на светот, да имаме парламент без опозиција, која што опозиција не сака ни на избори да се појави. Истовремено се виде дека блефирале цело време, се виде дека манипулирале, се виде дека имаат страв од избори, порача премиерот Груевски. Речиси истовремено спикерот Вељановски уште еднаш ја повика опозицијата да дојде в петок на нова координативна средба, откако денешната пропадна. А, на која би се разговарало за чекорите кои би довеле до избори. Како што рече, немал намера да се откаже од повиците кон опозициските пратеници. - За петок 25 февруари закажав продолжение на денешната координативна ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Премиерот Никола Груевски изјави дека одговорот на СДСМ за предвремените озбпри „во најмала рака може да се каже дека беше несериозен, составен во една или две реченици и повторување на претходните нивни тези„. - Би рекол и неодговорен затоа што со сопствените неодговорни постапки ја доведоа земјата во една неприлична ситуација, пред се во лицето на светот, истакна Груевски, пренесе Алсат-М. - Се виде дека цело време блефирале и манипулирале и оти имаат страв од избори, а чекорот за излегување од Собранието го направиле практично со цел да не им се случат предвремени избори, а цело време блефираат дека сакаат да им се случат предвремени избори и оти оваа власт била ненародна, а тие ја имале поддршката од народот, изјави премиерот Груевски денеска по промоцијата на новиот систем за меѓусебно поврзување и користење на регистрите и базите на податоци меѓу државните органи во Централен регистар на Република Македонија. Според него кога некој блефира, како што рече, треба да биде подготвен да се соочи ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пратениците од СДСМ остануваат надвор од Парламентот се додека нема соодветен одговор на нивните барања, изјави денеска Јани Макрадули, потпретседател на Собранието и пратеник од опозициската СДСМ. - Клучот за отклучување на политичката криза е кај оној што го има, а тоа е единствено премиерот Никола Груевски без разлика колку брзо по неговите настапи спикерот ќе реагира со некакво писмо. Вчерашната прес-конференција на премиерот Груевски само потврди дека тој нема намера ниту да ги прифати условите за воспоставување нормален политички дијалог, ниту да ги прифати предусловите за одржување слободни, фер и демократски избори, изјави пратеникот на СДСМ. Според него, СДСМ настапи со многу сериозен план, многу прецизно и содржински и временски со, како што рече, разумни, логични и демократски барања и очекуваат премиерот да одговори во врска со него. За Макрадули координациите што ги свикува Вељаноски се алиби средби, најмалку за решавање на барањата од СДСМ. Пописот за оваа партија е само статистичка ...
| | веќе видена | слични

Скопје – Груевски нема намера да одржи слободни, фер и демократски избори, изјави денес Јани Макрадули од СДСМ. - Сметам дека на сите им е јасно дека ваквите алиби средби закажани од претседателот Вељаноски, освен да се сликаат пред камери, не служат за ништо, особено не за решавање на барањата на СДСМ и опозицијата, рече Макрадули. Според него клучот за откочување на политичката криза е кај оној и што го има, а тоа е единствено Груевски, без разлика колку брзо после неговите настапи со писмо реагира претседателот Вељаноски. - Вчерашната прес конференција САМО потврди дека Груевски нема намера ниту да ги прифати условите за воспоставување нормален политички дијалог, ниту да ги прифати Предусловите за одржување на слободни, фер и демократски избори, подвлече Макрадули.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во просториите на Државната Изборна Комисија во Општина Карпош се потпиша и даде поддршка на ...
сите 262 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 313 | | | веќе видена

Семејството Шаулиќ, блиски роднини и пријатели утрово го посетија вечното почивалиште на кралот на народната музика. Гробното место на некрунисаниот крал е ...
сите 281 | | | веќе видена

Во Собранието почна продолжението на расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски, во рамки ...
сите 375 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

По вчерашниот концерт , организиран од  опозицијата со поддршка на милионерот Ричард Бренсон , границата на Венецуела кон Колумбија е затворена од војската. Во ...
сите 131 | | | веќе видена

„Одговорност за обидот за линч на поранешните министри Јанакиески и Ристовски мора да има. И кривична и политичка. Одговорност за лажењето и прикривањето на ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Избори се ближат, лижалки се лижат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: