Еди Рама: Албанците не се малцинство во Македонија!


Албанските власти не престануваат со провокациите поврзани со Македонија. Главни актери повторно се премиерот Еди Рама и министерот за надворешни работи Дитмир Бушати. Според Рама, Албанците во Македонија не се малцинство, туку се ентитет што сочинува 35 отсто од населението. Тој додаде дека единственото нешто што соседите, односно Македонците, треба да го направат е да го почитуваат Охридскиот договор. – Во Македонија нема албанско малцинство, има албански ентитет, има повеќе од 35 отсто Албанци во Македонија. Единственото нешто што треба да го направи Македонија е да го спроведе Охридскиот договор – изјави Рама и уште еднаш повтори дека тие сакаат голема Европа, а не голема Албанија. Премиерот нагласува и дека Албанците биле, се и ќе бидат државотворна единица во Македонија. Процентот на албанското население во Македонија долго време е тема на дискусија, не само во земјава и кај домашните политичари туку и во регионот. Така, косовскиот претседател Хашим Тачи уште во 2013 година ја посочи истата бројка и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српскиот весник „Блиц“, на прашањето дали во случај на криза во албанско-македонските односни би можело да дојде до поттикнување на немири на Балканот вели дека ова е специфично подрачје и дека тука се преклопуваат многу регионални, но и глобални интереси. - За жал, фрлената искра во една земја може да запали оган и во останатите. Гледаме дека има големи тензии во повеќе земји во регионот. Би било наивно да се исклучи било какво сценарио, но на нас е да не дозволиме оваа ситуација да ескалира - вели Груевски. Македонија, додава Груевски, со Тиранската платформа ќе стане бинационална држава со два официјални јазици, а останатите етнички заедници кои се дел од богатството на сегашна мултиетничка Македонија ќе бидат фрлени во втор план. „Постепено ќе започне процесот на кантонизација или федерализација кој ќе ја разбие унитарноста на земјата. Албанските партии не отстапуваат од условот македонските банкноти да станат двојазични, како и униформите на ...
| | веќе видена | слични

Македонија ќе стане бинационална држава со два официјални јазици ако Заев и албанската коалиција формираат влада, тврди во интервју за српскиот весник „Блиц“, претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски, вели дека Заев не ја прифати понудата да формира малцинска влада со поддршката на пратениците од ВМРО ДПМНЕ со услов да ја отфрли платформата од Тирана и доколку дојде на власт истата ќе ја спроведе. „Постепено ќе започне процесот на кантонизација или федерализација кој ќе ја разбие унитарноста на земјата. Албанските партии не отстапуваат од условот македонските банкноти да станат двојазични, како и униформите на безбедносните сили. Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која порано или подоцна ќе резултира со нивна промена“,вели Груевски во интервјуто. Претседателот на ВМРО ДПМНЕ смета дека опасноста од преизвикување немири во Македонија, но и на Балканот е реална, но смета дека не треба да се дозволи ситуацијата да ескалира. „Балканот е специфично подрачје. Тука се преклопуваат многу ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за српски Блиц посочи дека остварувањето на Тиранската платформа ќе биде многу штено за Македонија, но и потенцијално опасно за Балканот каде е доволна само една искра. За Зоран Заев смета дека е уценет политичар кој јавно може да негира дека ја прифатил платформата, но повеќе пати неговите коалициони партнери докажале на што се спремни. Дали во Македонија може да се случи косовско сценарио? Верувате ли дека тоа е чекор поблиску до создавање на Голема Албанија, стои во прашањето на Блиц. „Албанците треба да ги бараат сите права. Доколку Заев се повлече, сите албански партии по итно ќе мора да се здружат и да помогнат да се одржи референдум за прогласување на независност. Албанците од ОВК рекоа дека по секоја цена ќе ја бранат Илирида (дел од Македонија за кој Албанците тежнеат да го отцепат). Ние денес им велиме – не сте сами, Албанија е со вас! Заедно можеме да ја одбраниме светата земја Илирида. Таа е албанска! Албанија на четирите вилаети, Албанија со осум милиони ...
| | веќе видена | слични

Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која порано или подоцна ќе резултира со нивна промена. За сега тоа го нарекуваат дебата бидејќи немаат двотретинско мнозинство за да ги променат. Да го имаат, тие одамна би биле сменети, предупредува Никола Груевски за крајните цели на т.н. тиранска платформа во интервјуто за српски „Блиц“ Албанските партии не отстапуваат од условот македонските банкноти да станат двојазични, како и униформите на безбедносните сили. Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која порано или подоцна ќе резултира со нивна промена. За сега тоа го нарекуваат дебата бидејќи немаат двотретинско мнозинство за да ги променат. Да го имаат, тие одамна би биле сменети . Ова како предупредување го истакнува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во неделното интервју за српски „Блиц“ . Груевски зборува за актуелната политичка состојба во земјава, за заканите по стабилноста на регионот кои потекнуваат од т.н. Тиранска платформа, како и за мешањето на фондациите на Сорос врз ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа. Под кои услови би му дале поддршка на Зоран Заев за формирање на влада? Н.Г. Зоран Заев ќе ја добие нашата поддршка само ако ја осуди и отфрли платформата од Тирана и јавно се обврзе дека нема да реализира ниту еден нејзин елемент. Тој тоа не го прифати. Како ќе изгледа Македонија доколку дојде влада која би ја воделе Заев и албанската коалиција? Н.Г.Македонија ќе стане бинационална држава со два официјални јазици. Останатите етнички заедници кои се дел од богатството на сегашна мултиетничка Македонија ќе бидат фрлени во втор план. Постепено ќе започне процесот на кантонизација или федерализација кој ќе ја разбие унитарноста на земјата. Албанските партии не отстапуваат од условот македонските банкноти да станат двојазични, како и униформите на безбедносните сили. Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Фрлената искра во една земја може да запали оган и во останатите. Гледаме дека има големи тензии во повеќе земји во регионот. Би било наивно да се исклучи било какво сценарио, но на нас е да не дозволиме оваа ситуација да ескалира“, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за српски Blic. Според Груевски, Македонија ќе стане бинационална држава со два официјални јазици, а останатите етнички заедници кои се дел од богатството на сегашна мултиетничка Македонија ќе бидат фрлени во втор план. „Постепено ќе започне процесот на кантонизација или федерализација кој ќе ја разбие унитарноста на земјата. Албанските партии не отстапуваат од условот македонските банкноти да станат двојазични, како и униформите на безбедносните сили. Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која порано или подоцна ќе резултира со нивна промена. За сега тоа го нарекуваат дебата бидејќи немаат двотретинско мнозинство за да ги променат. Да го имаат, тие одамна би биле сменети“, додава тој. Тој го повтори својот став и во ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение ви го пренесуваме интегрално интервјуто на претседателот на ВМРО ДПМНЕ за најтиражниот српски весник. Под кои услови би му дале поддршка на Зоран Заев за формирање на влада? Груевски: Зоран Заев ќе ја добие нашата поддршка само ако ја осуди и отфрли платформата од Тирана и јавно се обврзе дека нема да реализира ниту еден нејзин елемент. Тој тоа не го прифати. Како ќе изгледа Македонија доколку дојде влада која би ја воделе Заев и албанската коалиција? Груевски: Македонија ќе стане бинационална држава со два официјални јазици. Останатите етнички заедници кои се дел од богатството на сегашна мултиетничка Македонија ќе бидат фрлени во втор план. Постепено ќе започне процесот на кантонизација или федерализација кој ќе ја разбие унитарноста на земјата. Албанските партии не отстапуваат од условот македонските банкноти да станат двојазични, како и униформите на безбедносните сили. Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која порано или подоцна ќе резултира со нивна промена. За сега тоа го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Под кои услови би му дале поддршка на Зоран Заев за формирање на влада? Н.Г. Зоран Заев ќе ја добие нашата поддршка само ако ја осуди и отфрли платформата од Тирана и јавно се обврзе дека нема да реализира ниту еден нејзин елемент. Тој тоа не го прифати. Како ќе изгледа Македонија доколку дојде влада која би ја воделе Заев и албанската коалиција? Н.Г. Македонија ќе стане бинационална држава со два официјални јазици. Останатите етнички заедници кои се дел од богатството на сегашна мултиетничка Македонија ќе бидат фрлени во втор план. Постепено ќе започне процесот на кантонизација или федерализација кој ќе ја разбие унитарноста на земјата. Албанските партии не отстапуваат од условот македонските банкноти да станат двојазични, како и униформите на безбедносните сили. Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која порано или подоцна ќе резултира со нивна промена. За сега тоа го нарекуваат дебата бидејќи немаат двотретинско мнозинство за да ги променат. Да го имаат, тие одамна би биле сменети. Зоран Заев вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Албанците во Македонија се свесни и политички зрели за своите ставови да ги бранат институционално и преку избраните претставници, наместо да ги искажуваат преку разни форми на граѓанска непослушност – изјави поранешната пратеничка Ермира Мехмети гостувајќи во емисијата „360 степени“ на телевизија Алсат М. Објаснува дека ваквата зрелост на Албанците ја отфрла можноста тие да излезат на насилни протести, и додека дека не сакаат федерализација на Македонија. „Фактот што денес можеме да калкулираме математички со ново парламентарно мнозинство во кое се опфатени сите политички партии на Албанците, јас мислам дека не говори за загрозување на интегритетот како што претендира ВМРО ДПМНЕ, туку зборува за одредба за зачувување на интегритетот. Затоа што, спротивно на ова би било анархија. Замислете сега доколку и Албанците би излегле на протести и би се организирале исто така албански парамилитарни структури на теренот и кога би се судриле тие некаде на некоја крстосница, ние можеме само да кажеме „Не дај Боже да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 555 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еди Рама: Албанците не се малцинство во Македонија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: