Груевски: Насилството не е решение


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски преку социјалната мрежа Фејсбук повика на присебност и смирување на страстите, по инцидентот во Собранието. -Насилството не е решение и потребно е смирување на страстите. Повикувам на присебност. Народот да не подлегнува на провокациите на СДС и оние кои сакаат да ја втурнат државата во уште подлабока криза и да го исполнат нивното сценарио. Потребно е смирување на страстите. ВМРО-ДПМНЕ ќе се спротистави на овие антидржвани постапки на СДС преку правни и политички демократски средства, пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на социјалната мрежа Фејсбук.
| | веќе видена | слични

Делегацијата на ЕУ во Скопје, американската амбасада, мисијата на ОБСЕ и канцеларијата на НАТО во заедничка изјава најостро го осудија, како што наведуваат, „организираниот напад во Собранието“. Еве ја хронологијата на настаните и изјавите на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ што претходеа на нападот на Собранието на 27 април. На 16 декември, 2016 на средбите со амбасадорите на ЕУ и на САД Самуел Жбогар и Џес Бејли, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски им рекол дека не може да им одговори дали ќе ги смири страстите на неговите приврзаници кои протестираат пред Државната изборна комисија, соопшти партијата. „ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека подржува мирни демонстрации и не подржува говор на омраза, но дека жали што Брисел и меѓународната заедница не изразуваше ваква загриженост и во претходните две години додека се одвиваа демонстрациите“. Жбогар изјавил дека очекува лидерство во правец на неескалирање на состојбите, „на што беше одговорено дека не може да се предвиди што ќе се случи, бидејки има голем ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Политичкиот аналитичар и поранешен висок функционер на СДСМ Ѓорги Спасов смета дека најодговорни за хаосот и нападот во Собранието се претседателот Ѓорге Иванов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Никола Груевски. „Најголемата политичка одговорност за насилството во Собранието ја имаат претседателот Иванов и особено лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски, смета политичкиот аналитичар Горги Спасов. Според него Груевски 10 години потикнува насилство, вели Спасот за телевизија Телма, преку пропаганда и со тоа што постојано говори дека опозицијата е непријател на државата и народот. Тој смета дека инситуциите на државата се заробени, а доказ за тоа е однесувањето на полицијата предводена од Чавков.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најголемата политичка одговорност за насилството во Собранието ја имаат претседателот Иванов и особено лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, смета политичкиот аналитичар Горги Спасов. Според него Груевски 10 годин потикнува насилство преку пропаганда и со тоа што постојано говори дека опозицијата е непријател на државата и народот Спасов не очекува целосна истрага и изведување на насилниците пред лицето на правдата се додека нема целосна промена на власта. Тој вели инситуциите се заробени, а доказ за тоа е однесувањето на полицијата предводена од Чавков./Извор Телма.
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го осудува насилството и повика институциите да ги откријат виновниците. „Прво, сакам да го осудам насилството кои поединци го направија напаѓајќи и лично повредувајќи поголем број пратеници. Никогаш не сум оправдувал насилство, независно кој и зошто го предизвикал. Повикувам институциите да направат брза и ефикасна истрага, и да ги откријат виновниците и да обезбедат докази, а веднаш потоа да ги изведат пред суд оние кои им нанесоа повреди на пратениците, граѓаните и на полицајците“, рече Груевски на прес-конференција во партиското седиште. Тој повика да не се ставаат во ист кош огромното мнозинство граѓани кои со денови мирно протестираа и оние кои никого не повредија, со оние кои тоа го направија во Собранието. Тие според него имаат право на протест, на изразување револт и на демократска борба за она во што веруваат, за доброто на Македонија. „Ги поздравувам напорите на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија за несебично им помогнаа на физички ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повикувам да се прифати иницијативата на претседателот Иванов за средба на партиските водачи, со цел изнаоѓање институционално решение по мирен пат, без дополнителни штети за државата и за нејзините граѓани. Само преку дијалог може да се излезе од сегашната криза. Се друго води кон хаос и штета на државата, изјави лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски на прес конференција. Тој го осуди насилството и повика институциите да направат брза и ефикасна истрага и да се откријат виновниците Тој ги повика сите граѓани да не подлегнуваат на провокациите на СДСМ, правото да се протестира, потенцираше Груевски е загарантирано со устав, но според него некој вчера сакаше да предизвика хаос и за тоа да го обвини ВМРО-ДПМНЕ, а штетата врз Македонија да ја претвори во своја партиска и политичка добивка. Го осуди и начинот на кој СДСМ и другите партии кои ги поддржуваат одлучија да направат обид незаконски да изберат претседател на Парламентот кршејќи ги сите демократски права и законски процедури со што како што посочи ...
| | веќе видена | слични

Незаконскиот избор на Претседател на Собранието директно ги предизвика настаните во Собранието. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по седницата на партискиот Извршен комитет рано утрово истакна дека бројните провокации во изминатите денови кои мнозинството македонски граѓани од страна на СДСМ директно влијаеле за ескалација на состојбите. Груевски го осуди насилството во Собранието. Тој ги повика граѓаните на смиреност, а институциите брзо да делуваат, да ги пронајдат и казнат насилниците. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ повика да се прифати иницијативата на Претседателот Иванов за средба на партиските водачи за како што вели, да се најде институционално решение по мирен пат. Груевски ги повика граѓаните на смиреност и порача да не подлегнуваат на провокациите на СДСМ Груевски рече дека во наредните денови неговата партија ќе ги соопшти следните чекори потенцирајќи дека ВМРО-ДПМНЕ била и ќе остане на страната на народот и националните интереси на државата.
| | веќе видена | слични

„Со денови Груевски и Иванов ги подготвуваа своите паравоени и параполициски орди да го одглумат 'гневот на народот' во случај парламентарното мнозинство да ја прекине нивната блокада на Собранието“, вели професорот Ѓорги Спасов за Дојче Веле . Тој коментирајќи ја ситуацијата вели дека по овој нов 'црн понеделник', Македонија влегува во нова фаза, во која, ако не бидат итно идентификувани, уапсени и осудени насилниците, таа ќе исчезне како држава. „Полициските единици на Чавков, кои не дозволуваа никој да и се приближи на 'белата палата' на Груевски за време на многу помасовни протести од овие, синоќа не беше само нем набљудувач на насилството, туку и активен учесник во овозможување на хоророт. Гледавме како не направија обид да го спречат влегувањето на толпата во Собранието и како пријателски разговараат со лицата во црни фантомки. Видовме како еден стар дивјак ја влече пратеничата Шеќеринска и ја фрла на под, но не и полиција да го апси. Се личеше на добро организиран линч од страна на Груевски и Иванов, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Аналитичари не веруваат во „миротворните“ пораки на Иванов, ниту во „солзите“ на Груевски во осудата на насилството, бидејќи долго играле со „гневот на народот“. Прогнозираат забрзана политичка изолација на ВМРО-ДПМНЕОстатоци од употребените шок-бомби, извиткани метални огради, траги од крв на асфалтот и присуство на полицијата, и утрово беа сведоштво за насилството што синоќа го предизвикаа демонстранти кои насилно влегоа вo македонското Собрание, откако парламентарното мнозинство во согласност со изборната волја на граѓаните, Уставот, деловникот и законите, го избра пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, за претседател на парламентот. Функционери на ЕУ и амбасадата на САД го признаа изборот на новиот претседател на Собранието и најавија соработка со него, а претседателот Ѓорге Иванов кој за денеска ги повика на средба лидерите на парламентарните партии, обвини дека во парламентот „биле прекршени Уставот, законите и деловникот“. Груевски го обвини СДСМ Со идентичен став се огласи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски го осуди насилството и ги повика институциите да направат брза и ефикасна истрага и да се откријат виновниците. Побара да не се ставаат во ист кош огромното мнозинство граѓани кои со денови мирно протестираа и кои не повредија никого, со оние кои го направија тоа. Груевски го осуди начинот на кој СДСМ и другите партии кои ги поддржуваат решија, како што истакна, да направат обид незаконски да изберат претседател на Парламентот, кршејќи ги сите демократски и законски процедури. Никогаш не сум помислил ниту на власт да дојдам, ниту да останам со насилство и со физички повреди на други лица, ниту пак, поддржувам други да го прават тоа, како такви кои ме поддржуваат мене така и моите опоненти, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Груевски најави дека ВМРО-ДПМНЕ наскоро ќе ги објави своите следни чекори, но, додаде дека партијата секогаш била и ќе остане на страната на народот, на Уставот и на националните и државните интереси. Насилството врз легитимно избрани претставници на граѓаните е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гибралтар минатата недела донесе одлука за запленување на иранскиот танкер само поради тоа што ги прекрши санкциите на Европската Унија, а не по барање на која ...
сите 198 | | | веќе видена

Сметавме дека е важна политичка порака УНЕСКО да не го стави Охридскиот регион на листата на светско културно наследство во опасност, но и ветер во грб за ...
сите 172 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Од долгите врски ќе се појави потреба за искрен разговор на чуствителни теми во кои потешко остварувате компромиси. Но љубов нема да ви ...
сите 129 | | | веќе видена

Податоците покажуваат сериозна материјална обесправеност кај 83-94 проценти од ранливите ромски семејства во целиот регион на Западен Балкан (ЗБ), соопшти ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Насилството не е решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: