Чилиманов: Македонија не може да си дозволи соросоидна влада


4 копии

Едноставно, светот веќе не може да поднесе натамошно спроведување на идеите на луѓе како Сорос во економијата, општеството, социјалните теми, културата, дури ни на краток рок, и секое давање власт на негова опција потоа служи како неисцрпен пример зошто веќе никогаш не треба да им се даде власт. Но, сепак, последиците од ваков експеримент би биле, навистина, премногу сериозни за кревка држава како Македонија за да можеме да си го дозволиме, вели во интервју за неделникот Република новинарот Цветин Чилиманов. Многумина иднината на Македонија и на регионот ја поврзуваат со политиката и со позициите на големите сили, пред сѐ, САД, ЕУ, Германија, Франција, донекаде и Русија. Како ќе се одрази на светот „дип стејт“ во САД? Очигледно е дека Трамп се соочува со сериозен противник, кој може да му ги помати визиите и политиката. Ќе настрада ли меѓународната заедница од внатрешните битки во САД? ЧИЛИМАНОВ: Пред сѐ, можеме да кажеме дека со изборот на Доналд Трамп, Македонија и Балканот се спасија од една катастрофална ...
| | веќе видена | слични

Ако го прикачите на апарати, Антонио ќе покаже дека е мртов. Се разбира, тоа не значи дека човекот е умрен. Тој е идеален за обдукција пред смртта. Дума би можел да го расече како свиња, да му ги извади сите органи, да ги открие хемиските или механичките или биолошките интервенции кои од обичните луѓе создаваат вмровски идиоти што уриваат и убиваат во Собранието, да му ги врати назад, да го закрпи и да го врати на собраниската говорница од која би продолжил таму кај што бил прекинат поради обдукцијата: “да не сте се осмелеле, зашто народот ќе ви суди”, или така некако, со камено лице, без емоции, дистанцирано, од народот, од присутните, од светот, асексуално, со рамен тон, чиста ментална и гласовна бонаца, строго роботизирано, самсунг телефонски секретар. Неговиот шеф ги повика папучарите да излезат од влечките и да влезат во Собранието на Република Македонија. Да му ја скршат главата на Зијадин Села. И на Зоран Заев. Носот на Манчевски! Да и ги исправат кадравите коси на Шекеринска! А тој за возврат ќе им ...
| | веќе видена | слични

Се случи она од што најмногу стравуваме. Крваво сценарио во храмот на македонската демократија. Април 27 ќе остане запаметен како црн ден во современата македонска демократија и обид за креирање хаос и безредие. Предоцна е сега, откако се пролеа крв, да се бара виновникот за целата оваа ситуација. Зашто причините и одговорноста веројатно и не може да се лоцираат само на едно место. Тие се повеќеслојни и комплексни, како што впрочем е и политичката криза што нѐ следи веќе трета година и што кулминира вчера на најлош можен начин. Која удри и по демократијата и по граѓаните и по меѓуетничките и интраетничките односи, но и по меѓународниот углед на државата. Со еден збор, во четвртокот попладне експлодира наталожениот правен и политички јавашлак, кој се собираше веќе со месеци и со години. Но никако во функција на легалитетот и демократијата, соживотот, мултиетничноста, евроатлантските перспективи. Затоа што правната и политичката немарност и неуредност и последователното предизвикување насилство е отворање ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еурека! Наеднаш сфатив! Зоран Заев воопшто не се готви за премиер на Република Македонија, туку за премиер на Европската заедница. Едноставно сака да му го земе лебот на Жан-Kлод Јункер, пушува во својата колумна за дневник Алдо Климан. Навистина, тој одамна ја прераснал улогата на еден мал муртински скородојденец и локален градоначалник, но ни функцијата на премиер на некоја си балканска државичка што се вика „таа земја“, „ваша земја“, или само „земја“, па и „илирида“, со недоветен славомакедонски народ без идентитет – цврст став што тој молкум си го споделува со своите најинтимни и најверни големоалбански партнери – и не е баш нешто што би му одговарало на неговиот енормен политички капацитет, па еве, од ден на ден состаночи и постојано нешто шурува со европските амбасадори во Македонија. Во настојувањето својот недвосмислен европски престижен профил и блескотен меѓународен политички подем да го направи уште посугестивен, поинтензивен и посјаен, тој одеднаш почна да турира, префрли во петта брзина и нагло ...
| | веќе видена | слични

Но СДСМ, наспроти предупредувањето на народот, одлучи на денот на годишнината на Вејце да го избере Талат Џафери. Човекот кому му го припишуваат масакрот на осумтемина припадници на Армијата и на МВР во конфликтот во 2001 година и кој само пред неколку дена со автомобил тргна кон демонстрантите, стана претседател на Собранието. Наспроти сите пораки од Македонците дека „нема да им помине изборот на Џафери“, СДСМ и албанските партии тоа го направија насила и добија сила. Чудо како поминаа само со неколку пукнатини на главата. Народот е толку револтиран од нив што можеше некој и да настрада. Или можеби тоа беше целта? Прашање е зошто изборот на Џафери се случи кога имаше голем број протестанти пред Собранието? Дали ова беше случајно или, пак, намерна провокација за да дојде до крвопролевање, за потоа, се разбира, да го обвинат Никола Груевски, а Заев и Шекеринска да се прикажат како жртви. Од СДСМ никако да разберат дека на Македонците им е дојдено преку глава некој да си прави што сака со Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Навистина, тој одамна ја прераснал улогата на еден мал муртински скородојденец и локален градоначалник, но ни функцијата на премиер на некоја си балканска државичка што се вика „таа земја“, „ваша земја“, или само „земја“, па и „илирида“, со недоветен славомакедонски народ без идентитет – цврст став што тој молкум си го споделува со своите најинтимни и најверни големоалбански партнери – и не е баш нешто што би му одговарало на неговиот енормен политички капацитет, па еве, од ден на ден состаночи и постојано нешто шурува со европските амбасадори во Македонија. Во настојувањето својот недвосмислен европски престижен профил и блескотен меѓународен политички подем да го направи уште посугестивен, поинтензивен и посјаен, тој одеднаш почна да турира, префрли во петта брзина и нагло ги засили своите импресивни дипломатски активности. Па што мислите, ако нема некаков таен и добро разработен план за правење голема европска политичка кариера, зошто толку се растрчал со и околу амбасадорите во Република Македонија? До ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Има една работа поврзана со т.н. избор на Талат Џафери, а која поминува онака незабележано во целата оваа гужва. Имено, сосема нормално е, логично, СДСМ и неговите ортаци, сцената што ја приредија со неделовничкото гласање да ја изведат до 16 часот, односно пред почетокот на протестите на „За Заедничка Македонија“, кои два месеца почнуваа во 17 часот. Значи, можеа да предизвикаат прекин на постојната седница, можеа да побараат пауза, па да го исфингираат Џафери и слично. Но с` што имаа на ум да прават беше сосема нормално да го направат порано. Тие решија, тоа да го приредат по 18 часот кога надвор има неколку илјади луѓе. И кои два месеца им порачуваа, им ставаа до знаење, што може да се случи. Е, кога го знаеш тоа, кога ти е кажано, останува заклучокот дека си бил свесен или ако сакате, практично си ги повикал луѓето да влезат. Зошто тоа би било потребно, зошто правиш нешто ако знаеш дека тоа ќе предизвика влез во Собранието на луѓето? Има две можности: едната е дека СДСМ не очекувал дека тоа навистина ќе ...
| | веќе видена | слични

или А ШТО АКО, ЕТЕ, НЕ СЕ ПОВЛЕЧЕ „ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА“?! (6) Ништо повеќе не може да биде исто. Она што се случуваше на оној црн 24 декември 2014 година сега заличува на пикник, на загревање или увертира во овој 27 април – ден што дефинитивно ќе биде запаметен како најтраорниот ден во македонската понова демократска историја, или токму реализација на толку посакуваната, и најавуваната „ноќ на долгите ножеви“ од страна на онаа хистерична баба (божем) богомолка! Се разбира, историјата ќе има свое видување на настанот од четврточната вечер во македонското Собрание, но тоа секако ќе биде прилично испеглано од времето, денфувано од зовриените посттрауматски чувства. Како што впрочем е и овој мој текст, намерно пишуван „ден потоа“, за да не каже нешто што „не треба“, да не биде пресилен, навивачки. Иако, не верувам дека каков и да е збор би бил пресилен во спредба со она што го видовме, во споредна со она што го преживуваа пратениците од владејачкото мнозинство во Собранието на РМ тој траорен четврток 27 април ...
| | веќе видена | слични

Мозаикот полека се склопува, на денот кога СДСМ прави ПУЧ во Собрание еврокомесарот Јоханес Хан и Џорџ Сорос имаа средба. Иако според наши информации тие биле на истата конференција,на која разговарале за заедничките напори за поттик за реформите и на отвореното општество на Западен Балкан и во Источна Европа не била предвидена средба меѓу нив двајца. Јасно е зошто вон агендата тие двајца се сретнаа. Во истиот ден кога СДСМ направи ПУЧ францускиот суд во Колмар го одби барањето на Србија и го ослободи Рамуш Харадинај поранешниот лидер на ОВК.
| | веќе видена | слични

Настаните од вчера вечер во Собранието на Република Македонија како да ја подотворија вратата за излез од долгогодишната криза во која се наоѓа државава. Никој не знае што ќе се случува денес, но во вакви ситуации едно е правило. Битката ја добива оној кој што предвидел неколку наредни потези. Како во играњето шах. Само да не се најде во цуг-цванг ситуација (било кој нареден потег води кон пораз). Затоа многу е битно дали вчерашните потези водат кон брз пораз на едната или другата страна. На прв поглед двоецот Иванов – Груевски изиграа многу лошо, што се потврди со нивните изјави, по упадот и насилството на нивните приврзаници во Собранието, во стилот „ја нисам одавде“. Од друга страна Заев и коалицијата од албански партии со изборот на претседател на Собранието се принудени да делуваат мошне брзо за да ја приведат играта во добитна завршница. Сега имаат ветер во своето едро, ЕУ и САД под итно го поздравија изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието.Но... Како и секогаш во состојбите во Македонија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 810 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 106 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чилиманов: Македонија не може да си дозволи соросоидна влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: