Мицкоски на молитвениот појадок кај Трамп

12 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со партиска делегација во која се Влатко Ѓорчев, Тимчо Муцунски и Слободанка Алексовска ќе остварат неколкудневна работна посета на Вашингтон САД. Во текот на посетата претседателот Мицкоски ќе реализира повеќе средби со претставници на Белата Куќа, Стејт Департмент и членови на Претставничкиот дом и Сенатот. Од партијата соопштуваат дека Мицкоски ќе се обрати и на Безбедносниот форум организиран од членови на американскиот Сенат, а воедно ќе присуствува на Молитвениот појадок кој се одржува под покровителство на Претседателот на САД Доналд Трамп. -Предвидена е и реализација на средби со претставници на македонската дијаспора во САД. Престојот во Соединетите Американски држави ќе се искористи за остварување на меѓународни контакти, зацврстување на односите на ВМРО-ДПМНЕ и лобирање за државните и национални интереси на Република Македонија. По скорешните посети на Брисел, и Будимпешта, престојот во Вашингтон преставува продолжување на интензивната ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Пратеникот Артан Груби реализира работни средби со Конгресменот Џим Бенкс и поранешниот претставник на Стејт Департмент, влијателниот аналитичар и универзитетски професор Даниел Сервер, и учествуваше на молитвениот појадок со Претседателот на САД и лидери од 140 земји на светот. На средбата со Конгресменот, Груби побара јавна поддршка и охрабрување од страна на Бенкс и неговите колеги за надминување на спорот со Грција и нашата интеграција во НАТО, на што Претставникот се заложи дека ке се приклучи на иницијативата која што Груби ја поттикна со колегите во Конгресот и Сенатот.
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратеникот Артан Груби од ДУИ за време на посетата на Вашингтон имаше средби со американскиот Kонгресмен Џим Бенкс и поранешниот претставник на стејт департментот, аналитичар и универзитетски професор Даниел Сервер. Груби учествуваше на традиционалниот молитвен појадок заедно со лидери од 140 земји од светот, чиј домаќин беше претседателот на САД Доналд Трамп. Од американскиот Kонгресмен Бенкс и неговите колеги Груби, како што се наведува во соопштението, побарал јавна поддршка и охрабрување за надминување на спорот со Грција и интеграцијата на Македонија во НАТО. Бенкс, како што се посочува во соопштението се заложил дека ќе се приклучи на иницијативата што Груби заедно со колегите ја поттикна во конгресот и сенатот. Груби и Сервер размениле мислења за повеќе прашања, меѓу кои, законот за јазиците, прашањето со името, НАТО, регионот како и стратегијата на ЕУ за Југоисточна Европа. Груби го поканил Сервер да ја посети Македонија, што најверојатно ќе се случи во април оваа година. Извор:24 Вести
| | веќе видена | слични

Груби учествуваше на традиционалниот Молитвен појадок заедно со лидери од 140 земји од светот, чиј домаќин беше претседателот на САД Доналд Трамп. Од американскиот конгресмен Бенкс и неговите колеги Груби, како што се наведува во соопштението, побарал јавна поддршка и охрабрување за надминување на спорот со Грција и интеграцијата на Македонија во НАТО. Бенкс, како што стои,  се заложил дека ќе се приклучи на иницијативата што Груби заедно со колегите ја поттикна во Конгресот и Сенатот. Пратеникот Груби и Сервер размениле мислења за повеќе прашања, меѓу кои, Законот за јазиците, прашањето со името, НАТО, регионот како и стратегијата на ЕУ за Југоисточна Европа. Груби го поканил Сервер да ја посети Македонија, што најверојатно ќе се случи во  април оваа година. Груби учествуваше на 66. Национален молитвен појадок заедно со лидери од 140 земји, чиј домаќин беше претседателот на САД Трамп. Како што се најавува во соопштението, пратеникот на ДУИ посетата на САД ќе ја продолжи во Њујорк каде ќе има работен ручек ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Генералниот секретар на Социјадемократскиот сојуз на Македонија, Александар Кирацовски денеска присуствуваше на традицоналниот Молитвен појадок во Вашингтон, заедно со претставници на повеќе од 160 земји од светот, дипломати, конгресмени, како и Претседателот на САД. Присутните на настанот заеднички се заложија за соработка, пријателство и благосостојба, а разменија и мислења за глобалните случувања и предизвици со коишто се соочуваат современите општества. За време на овој глобален настан генералниот секретар Кирацовски оствари средба со повеќе конгресмени и влијателни дипломати. На средбата со конгресменот Томас Суози од Демократската партија, беа разменети мислења за односите меѓу двете земји и можноста за натамошно унапредување на соработката, како и за перспективите на Република Македонија во меѓународни рамки, со акцент на членството во НАТО и ЕУ. Кирацовски ја потенцираше важноста на започнатиот реформски процес којшто обезбедува подобар живот за граѓаните и ја движи Македонија по вистинскиот пат на ...
| | веќе видена | слични

Присутните на настанот заеднички се заложија за соработка, пријателство и благосостојба, а разменија и мислења за глобалните случувања и предизвици со коишто се соочуваат современите општества. За време на овој глобален настан генералниот секретар Кирацовски оствари средба со повеќе конгресмени и влијателни  дипломати. На средбата со конгресменот Томас Суози од Демократската партија, беа разменети мислења за односите меѓу двете земји и можноста за натамошно унапредување на соработката, како и за перспективите на Република Македонија во меѓународни рамки, со акцент на членството во НАТО и ЕУ. Кирацовски ја потенцираше важноста на започнатиот реформски процес којшто обезбедува подобар живот за граѓаните и ја движи Македонија по вистинскиот пат на интеграција и соработка. „Воспоставените принципи на заедништво, пријателство, и соработка не движат напред во интеграцискиот процес и дополнително не мотивираат да продолжиме со реформскиот процес кој обезбедува подобар живот за граѓаните. Убедени сме дека правилните ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес заедно со членот на ИK Влатко Ѓорчев, присуствуваа на 66-тиот молитвен појадок кој во Вашингтон беше организиран од претседателот на САД, Доналд Трамп. На истиот настан присуствуваше и генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски.„Настанот беше искористен за разговори со повеќе претставници на Белата куќа, сенатори и конгресмени, како и влијателни политичари од целиот свет, со цел јакнење на стратешкото партнерство со САД и потврдување на заедничкото пријателство како и лобирање за интересите на Македонија и афирмирање на целта за членство во НАТО“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.Од партијата додаваат дека можноста за разговори била искористена за воспоставување на контакти на партијата, објаснување на позициите по клучните прашања и пренесување на загриженоста за повеќе актуелни политички и економски состојби во Република Македонија, пред сѐ поврзани со недостатокот на дијалог власт -опозиција за повеќе клучни прашања, политички мотивираните притисоци и ...
| | веќе видена | слични

Интеграција наместо поделби, заедништво наместо ривалство. Тоа се нашите принципи и вредности коишто не движат напред во спроведувањето на реформите. Веруваме дека со успешните политики коишто ги спроведуваме, Македонија може да биде членка на НАТО и на Европската Унија ,се пренесува во соопштението од СДСМ  изјавата што Кирацовски ја изнел на средбата со Републиканскиот конгресмен Роберт Адерхолт. Адерхолт од своја страна ја изнел поддршката што САД и ја дава на Република Македонија и дека силно го подржува членството во НАТО.
| | веќе видена | слични
2 копии

Јакнењето на стратешкото партнерство со САД, лобирање за интересите на Македонија и афирмирање на целта за членство во НАТО биле главните точки на кои се фокусирал лидерот на македонската опозиција Христијан Мицковски на денешниот молитвен појадок кој во Вашингтон се организира под покровителство на американскиот претседател Доналд Трамп, јавуваат од ВМРО-ДПМНЕ во писмено соопштение. Од партијата велат дека Мицкоски имал серија разговори со претставници на Белата Куќа, сенатори и конгресмени но и други влијателни политичари од целиот свет „Истовремено можноста за разговори беше искористена за воспоставување на контакти на ВМРО-ДПМНЕ, објаснување на позициите по клучните прашања и пренесување на загриженоста за повеќе актуелни политички и економски состојби во Република Македонија пред се поврзани со недостатокот на дијалог власт опозиција за повеќе клучни прашања, политички мотивираните притисоци и економската стагнација која се одразува на стандардот на граѓаните.“ – се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ ...
| | веќе видена | слични

Можноста за разговори беше искористена за воспоставување на контакти на ВМРО-ДПМНЕ, објаснување на позициите по клучните прашања и пренесување на загриженоста за повеќе актуелни политички и економски состојби во Република Македонија, пред се поврзани со недостатокот на дијалог власт -опозиција за повеќе клучни прашања, политички мотивираните притисоци и економската стагнација која се одразува на стандардот на граѓаните. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес заедно со членот на Извршниот комитет, Влатко Ѓорчев, присуствуваше на 66-тиот молитвен појадок кој во Вашингтон беше организиран од претседателот на САД, Доналд Трамп. „Настанот беше искористен за разговори со повеќе претставници на Белата Куќа, сенатори и конгресмени, како и влијателни политичари од целиот свет, со цел јакнење на стратешкото партнерство со САД и потврдување на заедничкото пријателство како и лобирање за интересите на Македонија и афирмирање на целта за членство во НАТО“, информираат од партијата. Истовремено, можноста за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 204 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 165 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски на молитвениот појадок кај Трамп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: