Потпретседателот на ГРОМ Горан Анчески, нов директор на Фондот за осигурување депозити

Владата го именуваше Горан Анчески, потпретседател на партијата ГРОМ за нов директор на Фондот за осигурување на депозити. Според објавата од Централниот регистар, Анчески доаѓа на местото на досегашната директорка Нина Настева. Анчески во неговата работна кариера вршел раководни, менаџерски и консултантски функции во повеќе земји и градови, од кои 13 години работел во приватни компании кои се занимавале со производство, трговија, банкарство како референт за увоз и извоз, финансиски аналитичар и контролор, финансиски и инвестиционен консултант, сметководител до директор за финансии на ИМБ „Бимилк“ Битола/ИМЛЕК групација. Во јавен сектор работел осум години, во неколку влади бил помошник министер за финансии одговорен за соработка со меѓународните финансиски институции (ММФ, Светска банка, Европска Унија, ЕБОР, ЕИБ, Банка за развој при Совет на Европа, УНДП, УСАИД) и водел тимови за преговори и изработка на макроекономски анализи, подготовка на развојни стратегии и спроведување на економски политики и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија Горан Анчески, потпретседател на партијата ГРОМ, од Владата е именуван за директор на Фондот за осигурување на депозити, пишува Е магазин , повикувајќи се на податоци од Централниот регистар. Кадарот на ГРОМ доаѓа на местото на досегашната директорка Нина Настева. Анчески 13 години работел во приватни компании, а меѓу другото, бил и директор за финансии на ИМБ „Бимилк“ Битола/ИМЛЕК групација. Во јавен сектор работел осум години, во неколку влади бил помошник министер за финансии одговорен за соработка со меѓународните финансиски институции. Новиот директор на Фондот за осигурување на депозити во моментот е генерален директор и мнозински сопственик на приватна компанија.
| | веќе видена | слични

Горан Анчески е нов директор на Фондот за осигурување на депозити откако со оваа институција долги години наназад менаџираше Нина Настева. Таа заминува во пензија, а на нејзино место доаѓа Анчески, кој ја презема позицијата прв чувар на безбедноста на штедните влогови на граѓаните. Анчески на оваа функција е именуван на предлог на партијата ГРОМ, која е коалициски партнер во Владата, каде што го има потпретседателското место. „Горан Анчески е именуван за директор на Фонд за осигурување на депозити на 29 декември 2014 година. Дотогашната директорка Нина Настева ги исполни условите за одење во пензија“, потврди вчера владиниот портпарол Александар Георгиев. Во телефонскиот разговор за „Утрински“, Анчески вчера изјави дека досегашната директорка успешно ја извршувала функцијата, нешто што тој ќе го продолжи. По именувањето, на 2 јануари, стартувало примопредавањето на функцијата, а тој процес вчера е финиширан, така што новиот прв човек на Фондот веќе и официјално го презема раководењето. „За поздравување е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот директор на Фондот за осигурување на депозити во моментот е генерален директор и мнозински сопственик на приватна компанија. Горан Анчески, потпретседател на партијата ГРОМ, е именуван за директор на Фондот за осигурување на депозити, пишува Е магазин, повикувајќи се на податоци од Централниот регистар. Кадарот на ГРОМ доаѓа на местото на досегашната директорка Нина Настева. Анчески 13 години работел во приватни компании, а меѓу другото, бил и директор за финансии на ИМБ „Бимилк" Битола/ИМЛЕК групација. Во јавен сектор работел осум години, во неколку влади бил помошник министер за финансии одговорен за соработка со меѓународните финансиски институции.
| | веќе видена | слични

Последно приклучениот коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ, ГРОМ предводен од актуелниот градоначалник на Карпош и поранешен функционер на ЛДП и на СДСМ, Стевчо Јакимовски, доби уште едно директорско место-информира Фокус. Откако Оливер Ромевски од оваа партија неодамна беше именуван за директор на Упрвата за хидрометеролошки работи, сега и партискиот потпретседател Горан Анчевски е именуван од страна на владата за нов директор на Фондот за осигурување на депозити. Веднаш по влегувањето во владината коалиција по последните парламентарни избори, на кои ГРОМ освои еден пратеник (Чедомир Саздовски), партијата го назначи Љупчо Пренџов за заменик-министер за локална самоуправа.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 185 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 35 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 207 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Непознати лица со молотови коктели синоќа го нападнале домот на пратеничката од СИРИЗА ,Теодора Ѕакри, додека во него било нејзиното семејство во грчкиот град ...
сите 90 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потпретседателот на ГРОМ Горан Анчески, нов директор на Фондот за осигурување депозити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: