Грипот коси: Не земајте антибиотици на своја рака


ГРИПОТ ПОЧНА ДА ЗЕМА ЗАМАВ. 1.085 СЛУЧАИ НА ГРАЃАНИ ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП РЕГИСТРИРАЛ МИНАТАТА НЕДЕЛА ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ. НАЈГОЛЕМ БРОЈ СЕ ОД ЗАПАДНА МАКЕДОНИЈА. ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА СО ВРАЌАЊЕТО НА УЧЕНИЦИТЕ ВО УЧИЛИШНИТЕ КЛУПИ НАГЛО СЕ ЗГОЛЕМИЛ И БРОЈОТ НА ГРИПОЗНИ. ЗАСЕГА СОСТОЈБАТА НЕ Е АЛАРМАНТНА А ПИКОТ СЕ ОЧЕКУВА КОН СРЕДИНАТА НА ФЕВРУАРИ. ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ ПРЕПОРАЧУВААТ РЕДОВНО ДА СЕ ПРОВЕТРУВААТ ПРОСТОРИИТЕ ВО КОИ СЕ ПРЕСТОЈУВА, БОЛНИТЕ ДА СЕДАТ ДОМА ЗА ДА НЕМА ШИРЕЊЕ НА ГРИПОТ, ДА СЕ ПИЈАТ ТОПЛИ НАПИТОЦИ И ВИТАМИН Ц И НИКАКО АНТИБИОТИЦИ НА СВОЈА РАКА. Габриела Додевска
| | веќе видена | слични
4 копии

Над 2000 болни од грип се пријавени минатата недела во Македонија. Двојно повеќе од претходната седмица. Најмногу новозаболени се регистрирани во Дебар и Гостивар. Според епидемиолозите иако бројот на грипозни е зголемен пикот на грипот допрва се очекува. -Пикот на заболување го очекуваме на средината на февруари, изјави прим. д-р Жарко Караџовски, епидемиолог во ИЈЗ Инаку оваа сезона во лабораторијата на Институтот за јавно здравје потврдено е дека во земјава циркулираат вируси на грип и од А и од Б типот. Досега се пријавени околу 5.500 болни. Во ИЗЈ препорачуваат повеќе видови мерки: Специфични мерки на превенција - вакцинација. Вакцината против грип е најдобра превентивна мерка, особено се препорачува за лицата постари од 65 години, лица со хронични болести и состојби на намален имунитет, како и кај децата помали од 2 години. Вакцинацијата против грип не е 100% гаранција дека вакцинираното лице нема да се разболи од грип, но дури и да добие грип, тој ќе биде во поблага форма, а ризикот од компликации ...
| | веќе видена | слични

Бројот на лица погодени од грип се зголемува како резултат на нестабилното време и огромното загадување што веќе неколку месеци е дел од нашето секојдневие. Според податоците на Институтот за јавно здравје во првите два месеци од годинава, таа бројка е поголема во споредба со минатата година. Најголем дел од пациентите се од Скопје, Куманово, Дебар, Гостивар и Тетово. Лекарите како превенција препорачуваат зголемена лична хигиена и здрава исхрана. Од УХМР известуваат дека во наредниот период ќе имаме релативно променливо време проследено со врнежи од дожд. “Во Попладневните часови дождот ќе престане, во понеделник ќе има стабилизација на времето, додека во вторникот попладне и во средата ќе има врнежи“, вели Костадинка Арсовска, синоптичар во УХМР. Скопје продолжува да се соочува со високо ниво на загаденост, проблем со кој веќе долго време е меѓу прво рангираните на листата најзагадени градови во светот.
| | веќе видена | слични
8 копии

Во јануари на подрачјето на Крива Паланка и Ранковце се регистрирани пет заболени од грип, а шест лица од двете општини заболеле од шуга, информираат од Подрачната единица на Хигиено-епидемиолошка служба на Центарот за јавно здравје – Крива Паланка. – Месецот кој измина се регистрирани пет случаи на заболени од ова вирусно заболување на подрачјето на двете општини, а сите пациенти се на возраст до 15 до 64 години. Споредено со месец јануари во 2017 година, бројот на заболени е значително мал, бидејќи лани заболеле дури 58 лица од оваа возрасна категорија, додека 12 лица биле над 65 годишна возраст, изјави доктор Елена Крстевска од Подрачната единица на хигиено-епидемиолошка служба на Центарот за јавно здравје-Крива Паланка. Во однос на останати заразни заболувања, во јануари се регистрирани седум случаи на ентероколити и шест случаи на шуга. – Од шуга во јануари се регистрирани шест лица, четворица повозрасни пациенти и две помлади лица од Ромска националност. Специфично е што во последно време, најчесто ...
| | веќе видена | слични

Состојба со грип во Република Македонија, сезона 2017/2018 (4 недела, до 28.01.2018) В о текот на 5-та недела од 2018 година (од 29.01.2018 – 04.02.2018), во Република Македонија пријавени се 2.001 (I=96,7/100.000) новозаболени лица од грип/заболувања слични на грип, што е зголемување за 84% во споредба со минатата недела кога беа регистрирани 1.085 заболени лица. Во однос на минатата сезона кога биле регистрирани 563 заболени, постои зголемување на бројот на заболени во 5-тата недела за 3,6 пати. Регистрираната инциденца и oваа недела е над неделната граница на сезонската активност на вирусот на грип, односно над прагот што означува влез во сезоната на грип. Во 5-та недела најголем број заболени – 1.239 се пријавени во најголемата возрасна група од 15-64 години, а највисока инциденца од 173,7/100.000 жители се регистрира кај децата на возраст од 5-14 години. Оваа недела најголем број заболени лица (n=333) се пријавени од подрачјето на ПЕ Гостивар, а највисока инциденца (353,1/100.000 жители) е регистрирана ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Во текот на изминатата недела (од 29 јануари до 4 февруари), во Република Македонија се регистрирани 2.001 заболен од грип, што е зголемување за 84 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 1.085 заболени лица, се наведува во извештајот што на својата веб страница денеска го објави Институтот за јавно здравје. Во однос на минатата сезона кога биле регистрирани 563 заболени, постои зголемување на бројот на заболени во петтата недела за 3,6 пати. Регистрираната инциденца и oваа недела е над неделната граница на сезонската активност на вирусот на грип, односно над прагот што означува влез во сезоната на грип. Во петтата недела најголем број заболени – 1.239 се пријавени во најголемата возрасна група од 15-64 години, а највисока инциденца од 173,7 на 100.000 жители се регистрира кај децата на возраст од 5-14 години. Оваа недела најголем број заболени лица – 1200 се пријавени од подрачјето на Подрачната единица Гостивар, а највисока инциденца 353,1 на 100.000 жители е регистрирана на подрачјето ...
| | веќе видена | слични

Секојдневно расте бројката на заболени граѓани од грип на гостиварското подрачје. Амбулантите се полни со пациенти кои се жалат на висока температура, течење на нос, главоболки, болки во зглобови и општа малаксаност. Симптомите укажуваат на грип, заболување кое вообичаено зема замав во овие месеци. Гостивар сезонава е на врвот на листата во земјава по заболени од грип. Според податоците од Институтот за јавно здравје, во Гостивар до сега се регистрирани 1.220 пациенти со вирус на грип. Следуваат Тетово со 638 и Куманово со 600 заразени. Според бројот на заболени Гостиват се бележи со „висока активност“ на ширење на грипот. Во Македонија сезонава вкупно има околу 4.500 грипосани. Општите мерки за заштита кои ги препорачуваат лекарите се: Да се избегнува собирање и престој во простории каде престојуваат повеќе луѓе, особено да се избегнува близок контакт со луѓе кои се болни, кашлаат, киваат, имаат покачена телесна температура, често да се мијат рацете со вода и сапун или дезинфекциско средство, да се ...
| | веќе видена | слични

Во текот на 5-та недела од 2018 година од 29.01.2018 – 04.02.2018, во Република Македонија пријавени се 2.001, новозаболени лица од грип, што е зголемување за 84 проценти во споредба со минатата недела кога беа регистрирани 1.085 заболени лица, покажува новиот извештај на Институтот за јавно здравје. „Во 5-та недела најголем број заболени – 1.239 се пријавени во најголемата возрасна група од 15-64 години, а највисока инциденца од 173,7/100.000 жители се регистрира кај децата на возраст од 5-14 години. Оваа недела најголем број заболени лица (n=333) се пријавени од подрачјето на Гостивар, а највисока инциденца (353,1/100.000 жители) е регистрирана на подрачјето на ПЕ Дебар“, се вели во извештајот. Досега во сезоната 2017/2018 вкупниот број на пријавени случаи со заболувања слични на грип изнесува 5.479. Лабораториските анализи покажуваат дека циркулираат и двата типа на вирисот на грип А и Б. Епидемилозите очекуваа пораст на активноста и достигнување на пикот на сезоната во следните недели.
| | веќе видена | слични
11 копии

Мажите се најчести жртви на најлошата болест, малигната неоплазма. Од рак во Македонија во 2016 година починале 3.882 лица. Најмногу од заболените се од карцином на бронхии и бели дробови, а скопскиот регион предничи со абнормални заболувања.Според податоците што ги презентира Институтот за јавно здравје по повод Светскиот ден за борба против ракот 4 февруари, кој оваа година е под мотото „Ние можеме. Јас можам“, е наведено дека по скопскиот регион, кој е со најголем морбидитет, следен е пелагонискиот. Директорот на институтот Шабан Мемети рече дека е потребно колективно да се анализираат стратегиите за контрола на ракот и да се превенира пред да се прошири.- Целта на сите нас е што помалку луѓе да развијат рак, повеќе луѓе успешно да бидат третирани и да им се обезбеди подобар квалитет на животот на луѓето во текот на третманот и подоцна во животот - истакна Мемети.
| | веќе видена | слични

Карциномите се втората најчеста причина за смрт во Македонија, веднаш после инфарктите и мозочните удари. Податоците од Институтот за јавно здравје покажуваат дека бројот на смртни случаи од рак во земјава расте. Во 2010 година од рак починале 3.705, а во 2016 година 3.882 лица. Статистиките говорат дека мажите почесто умираат од карциноми. Кај мажите најчеста причина за смрт од малигни неоплазми е малигната неоплазма на бронх и бел дроб со стапка на морталитет која се движи околу 65 починати на 100.000 мажи годишно. Кај жените најчеста причина за смрт е малигната неоплазма на дојка. Стапката на морталитет се движи околу 30 на 100.000 жени. Анализите на медицинарите покажуваат намалување на старосната граница на заболени. Се почесто се регистрираат случаи на заболени од рак на возраст од 25 до 34 години, а зголемен е и бројот на заболени од 15 до 24 години. Најмногу заболени од карцином има во Пелагонискиот регион, по кој следат Полошкиот и Скопскиот регион. Лекарите посочуваат дека најчести причини за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, ...
сите 284 | | | веќе видена

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 176 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 66 | | | веќе видена

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да ја престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грипот коси: Не земајте антибиотици на своја рака

Од:
До кого (е-маил):
Порака: