Грешка до грешка на плочата на Филип Втори

На плочата ставена на постаментот во Битола, кој две години го чека споменикот на кралот, податоци за освојувачот се напишани на лош англиски јазик, а на онаа на македонски стои дека тој потекнува од династијата Аргоади, каква што не постои. Аргос е град, а не и династија. Дваесет од стоте зборови напишани на плочата на постаментот на се уште непоставениот споменик на Филип Втори во Битола се погрешно напишани. На лош англиски јазик се преведени основните податоци за кралот, за неговото потекло, династијата и за периодот на неговото владеење. Зборот освојувач е напишан како conquerer наместо conqueror, реформатор како reformator, наместо reformer, способен како capeable, наместо capable и професионален како profesional, наместо professional. Освен грешките во спелувањето се појавуваат и неколку морфолошки, каде што македонскиот крал и македонска држава се напишани со мали букви, што се коси со правилата во англиската граматика. Грешки се направени и во пишувањето на античкиот град Хераклеја, па ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 43 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грешка до грешка на плочата на Филип Втори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: