Доменикали најавува грд болид

Тимскиот шеф на Ferrari ги „предупреди“ фановите дека не треба да очекуваат убавец од Маранело. Според Стефано Доменикали, новиот болид е далеку од убав на око, но е пеколно брз и многу поразличен од претходните. Италијанците за оваа сезона најавуваат голема промена во начинот на дизајнирањето и развивањето на болидот, со кој што ќе наметнат свое темпо во Ф1, засенувајќи го шампионскиот Red Bull. Во пресрет на презентацијата на новиот болид и зимските тестирања, тимскиот шеф на Италијанците откри дека болидот е далеку од симпатичен. „Во тим како Ferrari, победата сама по себе се наметнува,“ - изјави Доменикали во Мадона ди Кампиљо, на традиционалниот WROOOM. „Очигледно, ова ќе биде многу поразлична сезона, бидејќи постојат огромни очекувања, а ние треба да бидеме смирени и трпеливи доколку сакаме да стигнеме до шампионските титули.“ Запрашан дали може да открие нешто повеќе поврзано со новиот болид, Италијанецот одговори: „Дефинитивно, тој ќе биде поразличен. Новиот болид е нешто сосема поразлично од ...
| | веќе видена | слични

По најавите на Доменикали во текот на вчерашниот ден дека болидот на Ferrari за новата сезона е далеку од убав на око, неколку медиуми денес пренесоа дека токму грдиот болид неодамна не го поминал краш тестот на FIA. Проектот со кодно име 663 се очекува да биде „фениксот“ на Италијанците во 2012, по неколкуте неуспешни сезони без трофеј во витрините во Маранело. Тимскиот шеф на Ferrari најави брз, но грд болид, кој би требало во новата сезона да ги донесе толку посакуваните победи и титули. Сепак, финскиот „Турун саномат“ и „Еуроспорт“ отркиваат дека пред неколку недели, новиот болид на Ferrari не успеал да ги помине краш тестовите на FIA, поради што бил вратен на дополнителни структурни зајакнувања. Како и да е, Италијанците имаат период од нешто повеќе од месец и пол за корегирање на грешките, доколку се точни тврдењата на медиумите дека тестовите биле направени пред неколку недели. Првите официјални тестирања се во првата недела на февруари во Херез, но поради новите правила на FIA кои важат од оваа ...
| | веќе видена | слични

Фелипе Маса, а не Фернандо Алонсо ќе биде оној кој што прв ќе го сефтоса новиот болид на првите тестирања во Херез во првата недела на февруари. Такви се најавите од шпанската „Марка“,... според кои болидот со кој Италијанците конечно ќе се обидат посериозно да „загризаат“ за шампионските титули, првите официјални километри ќе ги направи со Фелипе Маса зад управувачот. Првите официјални тестирања започнуваат на седми февруари во Херез, а следејќи го примерот на Red Bull кои што ќе стартуваат со Марк Вебер, така и Италијанците се одлучија првата шанса да му ја дадат на својот условно кажано втор возач. Исто како и Red Bull кои што тестирањата ги отвараат со Марк Вебер, првите два дена зад управувачот на новиот болид на Ferrari ќе се најде Фелипе Маса, додека на последниот ден Фернандо Алонсо ќе го превземе возачкото место. Проектот на Ferrari за новата сезона го носи називот 663, од кого тимот од Маранело очекува многу, по напорната зимска работа, каде што со многу подновен технички тим под раководство на ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 201 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 219 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доменикали најавува грд болид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: