На Грците не им се допаѓа песната на Влатко

Македонскиот евровизиски тим нагласува дека нумерата со која ќе се претставиме на Евросонг во Дизелдорф останува иста, и покрај извесни реакции од грчки политичари, а во исто време и го осуди мешањето на политиката во музиката. Да не се меша политиката во музиката, порача македонскиот евровизиски тим, откако членот на грчката националистичка партија ЛАОС, Киријакис Веропулос, испратил писма до повеќе министерства во својата земја да ги запознае со стиховите на песната „Русинка“, во која како спорен го оценил стихот „Јас Македонец, а она Русинка“. Мери Попова од евровизискиот тим вели дека песната останува иста и жестоко го осуди обидот политиката да се турне и во сферите, кои треба да понудат забава. За менаџерот на Влатко Илиевски, Кристијан Стефановски од продукцијата „План Б“, овие реакции се неосновани и несоодветни за едно вакво реномирано европско музичко случување. - Песната ќе се пее на македонски. И во англиската верзија постои зборот Македонец, а ние не планираме да менуваме ништо. Секој ...
| | веќе видена | слични

Станува збор за љубовна песна, за симпатија меѓу еден Македонец и Русинка и тука нема ништо спорно. Сепак не ме чудат реакциите на нашиот јужен сосед, зашто на Грците како да им прејде во навика да прават проблеми секогаш кога некаде во светот ќе се спомене името Македонец, вели Љупчо Стојановски, шефот на македонската евровизиска делегација ТЕКСТОТ НА „РУСИНКА“ ПРЕДИЗВИКА ЛАВИНА РЕАКЦИИ ВО СОСЕДСТВОТО Стихот „Јас Македонец, а она Русинка, јас добре дојде како музика...“ од песната „Русинка“, со која Влатко Илиевски ќе ја претставува Македонија на 56-то издание на „Евровизија&рдљуо;, која ќе се одржи во мај во Диселдорф, Германија, ги налути Грците. Тие се бунат зошто Влатко пее дека е Македонец, со што „Скопје шири пропаганда и ја фалсификува грчката историја“, смета Кирјакос Велопулос од ЛАОС. Овој националистички настроен грчки политичар вели дека следи сé што се случува кај нас и откако го слушнал рефренот на нашата евровизиска песна, не престанува со своите писма да ги бомбардира грчките ...
| | веќе видена | слични

Уште не тргната на пат кон Германија, нашата „Русинка“ веќе е на мета кај јужните соседи. И ако минатата година видео записот на Ѓоко Таневски ширеше пропаганда против Грција, сега проблем е стихот - „Јас Македонец, а она Русинка“. Со кој, според Кирјакос Велопулос од Лаос, ја фалсификуваме грчката историја. И додека Грците се зафатени со она што се случува кај нас на евровизиски план, Влатко Илиевски веќе го снима спотот за „Русинка“, а за ова баш и не му е гајле. Штета што немаме и грчка верзија на „Русинка“, баш ќе беше шокантно. Но, со оглед на фактот дека победничката песна ќе биде испеана на што е можно повеќе јазици, и тоа е во игра. А како на Влатче му оди рускиот? Со рускиот добро се снајде. А како ќе изгледа „Русинка“ на тв екраните, ќе дознаете во понеделник.
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и нивните семејства се жртви на политички прогон, терор и одмазда. Решението со кое што им се изрекува притвор на Јанакиески ...
сите 228 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 218 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 285 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 85 | | | веќе видена

Владата засега не се откажува од еколошките налепници и покрај тоа што премиерот изјави дека тоа би било еден вид дискриминација. Заменик министерот за животна ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Грците не им се допаѓа песната на Влатко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: