Грција се подготвува за судењето на Златна зора

Ова судење би можело да биде најважно во поновата историја на Грција, велат аналитичарите. Поддржувачите на крајно десничарската партија Златна зора веат знамиња и извикуваат слогани пред Апелацискиот суд во Атина, додека полициско комбе го носи затворениот водач Никос Михалолиакос, вториот по ранг Христос Папас и уште еден пратеник, Јанис Лагос, во судот за рочиштето на 4-ти јули. [AФП] По една година собирање 100.000 страници докази и дигитални архиви, Грција е подготвена да ги суди водачите на неонацистичката партија Златна зора оваа есен на, како што се очекува, спектакуларното судење кое би можело да ја промени политичката сцена на земјата. Сите 18 членови на парламентот се уапсени. Партискиот водач Никос Михалолиакос и портпаролот Илиас Касидиарис се наоѓаат во притвор со пет други пратеници и се соочуваат со обвиненија дека воделе криминална група. Коалициската влада на премиерот Антонис Самарас се обидува да најде начин да ги разбие екстремистите откако антифашистички хип-хоп уметник беше убиен ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција се подготвува за судењето на Златна зора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: