Тимоние: Не можам да дадам коментар за еден нон-пејпер

Грчките амбасадори во Европската Унија и НАТО деновиве брифирале до владата во Атина дека успешнно се спроведени сите инструкции добиени во пресрет на самитот на ЕУ на 27/28 јуни и самитот на НАТО на 10/11 јули. Дипломатите известиле дека се направени длабински консултации со сите „специфични“ земји членки на унијата и на северно атланската алијанса и дека дипломатски се „покриени“ сите членки на двете меѓународни организации. Во брифингот на амбасадорите се тврди дека во сите направени консултации со претставници на земјите членки нема најава дека некоја би направила огромен проблем околу ново вето за Македонија ако дотогаш не биде решен проблемот со името. Единствени земји членки кои што не дале никакви гаранции за поддршка на грчките позиции на самитите се Унгарија за ЕУ и за НАТО и Турција само за НАТО. Унгарија е меѓу неколкуте земји членки на ЕУ која традиционално поставува незгодни прашања за Македонија на сите европски и НАТО форуми и за неа овој пат грчките амбасадори во Брисел имале посебни ...
| | веќе видена | слични

Сериозни забелешки има Пи Ар тимот на грчкиот премиер Ципрас на начинот на кој што ја води пропагандната војна за името медиумскиот тим на министерот Коѕиас, брифираат извори во Атина кои добро ги познаваат приликите во грчката влада и медиумскиот простор во оваа земја. Во последните 7 дена двата тима за пропаганда на премиерот Ципрас и министерот Коѕиас преку своите новинари во јавноста упатија низа информации за текот на преговорите за името и со тоа според набљудувачите го прекршиле договорот за „целосна тајност“ со што предизвикале штета на преговорите. Голем дел од информациите на новинарите под контрола на МННР беа контрадикторни и различни од тие што ги пласирала грчката влада преку своите канали. Кабинетот на Ципрас добил барања за објаснување од страна на дипломати од “пријателски земји” кои реагирале на вадење на “нечист веш од преговорите” пред грчки и македонски медиуми по што било интервенирано кај Коѕиас веднаш да ја запре комуникацијата со „своите“ медиуми. Од друга страна тимот на Коѕиас бил ...
| | веќе видена | слични

Како да се напише јазикот во графата во Обединетите нации е последната пречка што ја водат македонската и грчката влада пред договорот да биде официјализиран, велат дипломатските извори на Канал 5. Јазикот ќе биде именуван како „македонски“, што било договорено од поодамна, но Грција бара тој да биде напишан во оргиналната форма, со латинична транскрипција, како „makedonski“, што всушност беше предлог и на медијаторот Нимиц на самиот почеток од преговорите. На ваков начин, сметаат дека ќе се опише словенското потекло на јазикот. Позицијата на македонската страна ова е целосно неприфатливо, во услови кога и сега, во графата во Обединетите нации јазикот е запишан со превод на англиски како „Мacedonian“ , како и со превод на француски. Ова прашање се сметаше за затворено, а го потврди и премиерот Заев, на прес-конференцијата минатата недела, кога го најави договорот. По оваа изјава на Заев, Нова демократија преку соопштение го прозва Ципрас да каже дали навистина прифатил признавање на македонски јазик и ...
| | веќе видена | слични

Според информациите на Канал 5, не е спорно дека тој ќе биде именуван како „македонски“, што било договорено од поодамна, а потврдено и на последната рунда преговори на Димитров и Коѕијас во Брисел, но проблемот се појавил потоа, кога експертите од двете страни седнале да го комплетираат текстот на договорот, што е предуслов да се случи најавениот финален телефонски разговор на Заев и Ципрас. Грција бара тој да биде напишан во оргиналната форма, со латинична транскрипција, како „makedonski“,  што всушност беше предлог и на медијаторот Нимиц на самиот почеток од преговорите. На ваков начин, сметаат дека ќе се опише словенското потекло на јазикот. Позицијата на македонската страна ова е целосно неприфатливо, во услови кога и сега, во графата во Обединетите нации јазикот е запишан со превод на англиски како „Мacedonian“ , како и со превод на француски. Ова прашање се сметаше за затворено, а го потврди и премиерто Заев, на прес-конференцијата минатата недела, кога го најави договорот. По оваа изјава на Заев, ...
| | веќе видена | слични

Деновиве се одвива интензива дипломатска комуникација меѓу македонската влада и земји пријатели кои треба да го откочат процесот на преговори за името, информираат доброупатени извори во спорот за името. Откако македонската експертска група во петокот се врати во Скопје а во прекин е и комуникацијата меѓу Башановиќ и Калпадакис, советниците на Заев и Ципрас кои воделе паралелни разговори на тие меѓу Димитров и Коѕиас, преговорите влегуваат во критична фаза. Покрај политичкиот притисок Скопје и Атина имаат притисок и од техничките тимови кои го подготвуваат самитот на ЕУ закажан за крајот на месецот во Брисел кои бараат конкретни извештаи за статусот на преговорите. Дополнителен проблем е што грчкиот министер Коѕиас не одбива комуникација со неговиот македонски колега но вели дека сега топката е во дворот на Скопје кој се согласил на договор и сега единствени што можат да донесат напредок се премиерите Ципрас и Заев. Вчера преку неколку канали официјална Атина и порача на владата во Скопје дека без прифаќање ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот новинар Спирос Сидерис кој што важи за близок на кругови на официјална Атина а во Скопје е издавач на дневниот весник Независен, тврди дека за време на последната средба за името во Њујорк на 25 мај бил договорен документ кој бил одобрен од страна на министерот Димитров во присуство на медијаторот Нимиц. Според Сидерис тогашната штура изјава на Нимиц не го одразувала текот на разговорите и што всушност се случило на средбата меѓу Димитров и Коѕиас. Според екслузивните информации на неговата агенција ИБНА разговорот во Њујорк тогаш кулминирал со целосен договор. Што точно се случило подоцна е тајна дури и за Сидерис кој тврди дека по враќањето во Скопје и читањето на предлог договорот предизвикал реакции во владата која се обидела да редефинира некои од точките во договорот иако предходно преговорите завршиле со целосен договор кој бил одобрен од Никола Димитров. По премислувањето на Скопје, грчката влада како последен обид да се спасат преговорите предложила договорот да биде вратен кај Нимиц за ...
| | веќе видена | слични

Грчките дипломати во десетина земји во ЕУ и во САД уште во четвртокот наутро добиле инструкции од министерот за надворешни работи Никос Коѕиас да започнат со интензивни дипломатски активности во врска со спорот со Македонија. Целта на инструкциите е во земјите кои што може да поставуаат „незгодни прашања“ на самитот на НАТО и самитот на ЕУ во Брисел да се презентира грчката позиција во светлина на последните настани. Според нон – пејперот кој што во петокот го објави грчката влада преку неформални канали, Грција не гледа можност за брзо затворање на спорот за името затоа што Скопје не е подготвено да го спроведе договорот кој што предходно бил постигнат во Брисел меѓу двајцата министри Димитров и Коѕиас. Грчки владини извори брифираа дека Македонија се повлекува од делови од договорот постигнат со посредство на медијаторот Нимиц и дека проблем било именување на нацијата и јазикот. Веднаш потоа од Атина се врати македонската дипломатска екипа која работеше на деталната разработка на договорот меѓу двете ...
| | веќе видена | слични

Крајната цел на грчката правно – дипломатско – пропагандна екипа која што работи на преговорите е со договорот за името да создаде два македонски идентитети. Едниот грчко – македонски како единствен наследник на Античка Македонија и вториот Славомакедонски кој што функционира само во ФИРОМ. Грчки извори тврдат дека и покрај изјавите на премиерот Заев и министерот Димитров дека со договорот се бетонира македонскиот идентитет, јазик и нација, Атина никогаш не дала концесии дека ги признаваат идентитетот на македонскиот народ и јазик освен ако тие јасно не се дефинираат како дел од словенското културно наследство и историја. Вчерашната блокада во преговорите настанала затоа што во договорот, Грчкиот тим барал ЕРГА ОМНЕС да се однесува на се со забелешка дека не станува збор за ист македонски идентитет и јазик од двете страни на границата, туку различен и поделен на Словенски и Грчки. Во договорот според грчкиот тим треба да стои дека на територија на идна Северна Македонија живее словенски народ кој се ...
| | веќе видена | слични

Според информации од добро упатени извори во спорот за името, причината за најновиот конфликт на релација Скопје – Атина поради кој преговорите се блокирани е суштинска. Според информацијата од Атина, Коѕиас и Димитров во Брисел се договориле за мапата на планот, односно “за текст со многу празнини кој што требало да биде комплетиран од експертските групи”. Но кога дошол момент тие празнини и технички да бидат пополнети двете страни за најголем дел од нив имале различни решенија и позиции. Еден од главните проблеми се појавил кај именувањето на нацијата. Според грчката страна името на националноста требало да биде опишано како Словенска и притоа да биде прецизирано дека се работи за луѓе кои живееле по 7 век (по доаѓањето на Словените на Балканот). Македонската страна инсистирала на терминот “Macedonian”, што за Грција значи дека се сметаат за наследници на Акександар и Филип. И тоа не било се, тврдат извори блиски на преговарачкиот процес. По судирот за името на нацијата македонските претставници побарале ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тимоние: Не можам да дадам коментар за еден нон-пејпер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: