Грчкиот парламент изгласа доверба на владата

Атина - Грчкиот парламент изгласа доверба на владата на премиерот Јоргос Папандреу, пренесе Франс прес. Гласањето се одржа касно сношти. Владата побара поддршка од парламентот за тешките економски реформи, потребни за да може Грција да ја добие следната рата од меѓународната помош од ЕУ и ММФ за спас на економијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот грчки министер за финансии, Евангелос Венизелос денеска во Атина ги започна преговорите со тројката грчки доверители (ЕУ, ЕЦБ и ММФ) со цел да се постигне конечен договор за спорните мерки за штедење, соопштуваат од грчкото Министерство за финансии . Матиас Морс од ЕИ, Клаус Масук од Европската централна банка и Пол Томсен од ММФ ќе ја претставуваат „тројката“ која е задолжена за мониторинг на заздравувањето на грчкото стопанство и со Венизелос ќе преговараат за планираните заштеди во грчкиот буџет период од 2012 до 2015 година Заштедата која треба да се реализира во овој период ќе биде додадена на планираната продажба на грчки државни претпријатија, која треба на земјата да донесе 50 милијарди евра, а ќе ги вклучи 6,4-те милијарди заштеда во буџетот за оваа година од кратењето на трошоците, како и „данокот на солидарноста“ кои ќе го плаќаат вработените и во приватниот и во јавниот сектор, како и сите граѓани со средни и високи примања. Повеќегодишниот буџетски план вчера беше одобрен од владата, а ...
| | веќе видена | слични

После изгласувањето довербата во Парламентот на грчкиот премиер Јоргос Папандреу, неговиот нов кабинет донесе план за штедење во наредните три години. Со него се предвидува дека до 2015 година ќе се заштедат 28 милијарди евра. Главните точки ќе бидат објавени најдоцна до понеделник, соопшти грчкото државно радио. Локалните медиуми известуваат дека само во јавните служби ќе треба да се заштеди 800 милиони евра преку намалување на платите, додека од новите, повисоки даноци за одредени стоки ќе се добијат 2,5 милијарди. Строгата програма за штедење треба биде одобрен во Парламентот во вторник, што е услов да се добијат потребните меѓународни кредити. Вчера, 155 пратеници на владејачката партија ПАСОК ја дадоа довербата на нивниот претседател и на неговиот нов владин кабинет. За Папандреу не гласаа 143 пратеници.
| | веќе видена | слични

Синдикалните здруженија во Грција денес повикаа на дводневен генерален штрајк идната седмица кога во грчкиот Парламент треба да се отвори расправа за новите мерки за штедење. - Со оглед на гласањето за среднорочниот буџетски план за штедење, за кој се договорија Владата и нејзините алчни доверители, се одлучивме да повикаме на 48-часовен штрајк на 28 и 29 јуни, соопшти еден од најголемите грчки синдикати ГСЕЕ. Синдикатот на државните службеници АДЕДИ соопшти дека се присоединува кон иницијативата. Грчката Влада вчера усвои нацрт закон кој треба да овозможи спроведување на петгодишната програма за штедење, чие усвојување во Парламентот е услов за добивање нови кредити од меѓународната заедница. Парламентот новите мерки треба да ги усвои до крајот на месецот, за да Атина ја добие новата рата од кредитот на ММФ и европските финансиски институции во износ од 12 милијарди евра. Во спротивно, од средината на јули државата не би била во можност да ги плаќа своите сметки бидејќи ќе остане без средства.
| | веќе видена | слични

Грчките синдикати повикаа на дводневен генерален штрајк идната седмица кога во Парламентот треба да се расправа за новите мерки за штедење. - Со оглед на гласањето за среднорочниот буџетски план за штедење, за кој се договорија Владата и нејзините алчни доверители, се одлучивме да повикаме на 48-часовен штрајк на 28 и 29 јуни, соопшти еден од најголемите грчки синдикати ГСЕЕ. Синдикатот на државните службеници АДЕДИ соопшти дека се присоединува кон иницијативата. Грчката Влада вчера усвои нацрт закон кој треба да овозможи спроведување на петгодишната програма за штедење, чие усвојување во Парламентот е услов за добивање нови кредити од меѓународната заедница. Парламентот новите мерки треба да ги усвои до крајот на месецот, за да Атина ја добие новата рата од кредитот на ММФ и европските финансиски институции во износ од 12 милијарди евра. Во спротивно, од средината на јули државата не би била во можност да ги плаќа своите сметки бидејќи ќе остане без средства.
| | веќе видена | слични
3 копии

Предлог-законот за остварување на среднорочниот буџетски план, кој содржи нови строги мерки за штедење, е одобрен од страна на Владата во Грција. Предлог-законот, во кој се содржани деталите на петгодишниот план за штедење, ќе биде внесен во Парламентот во петок и треба да биде изгласан до крајот на месецот. Усвојувањето на тој нов план за заздравување на грчките финансии, кој е пресретнат со огромно незадоволство во Грција, е поставен како клучен услов од партнерите на Атина за деблокирањето на петтата транша од 12 милијарди евра од заемот во износ од 110 милијарди евра, одобрен во мај 2010 година. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Грчкиот парламент по неколкучасовна жестока дебата вчера и изгласа доверба на новата влада на премиерот Јоргос Папандреу. Со тоа е отворен патот за усвојување на непопуларните мерки за штедење, неопходни за излегување на земјата од должничката криза, пренесува „Радио Слободна Европа“. Папандреу ја доби довербата од парламентот со 155 гласови од вкупно 300 пратеници.Сите 143 пратеници од опозицијата гласаа против, а двајца се воздржаа. Гласањето го побара самиот премиер со цел да го реши проблемот со незадоволството меѓу неговите социјалисти и да добие поддршка за дополнителните мерки за штедење, кои би требало да се најдат на гласање во парламентот во текот на следната недела. - Ова гласање на доверба е договор со грчкиот народ, договор за тоа што може и не може да го вети Владата.Сакам да им порачам на сите Грци. Знам дека патот е тежок, но на крајот од тунелот има светлина - истакна Папандреу. Гласањето за доверба доаѓа откако Папандреу , минатата недела го реконструира кабинетот, при што за нов министер ...
| | веќе видена | слични

Грчката влада вчера почна со усвојување на нов пакет строги мерки за штедење, откако рано изутрината во Парламентот новата влада на премиерот Јоргос Папандреу го “преживеа” гласањето за доверба. Со тоа беше отстранета првата препрека за спречување на првиот државен банкрот во еврозоната. По добиената доверба во Парламентот, владата на Папандреу треба да го усвои реформскиот пакет, кој вклучува остро кратење на јавната потрошувачка, зголемување на даноците и план за приватизација на државните претпријатија. Според планот на Папандреу, овој пакет-мерки Парламентот треба да ги усвои до 28. јуни, а после тоа на владата и остануваат уште две недели да се подготви за имплементација. Премиерот Јоргос Папандреу успеа да ја обедини својата партија ПАСОК, иако претходно голем број сопартијци жестоко го критикуваа строгиот курс на штедење. Новиот министер за финансии, Евангелос Венизелос, со драматично обраќање пред пратениците апелираше дека е потребно тие да ја активираат нивната совест. “Ние не сме црната овца на ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер нема многу време за прослава откако обезбеди опстанок. Папандреу допрва ќе бара поддршка од пратениците за омразените мерки на штедење и ќе се справува со сé поголемото незадоволство на граѓаните Реконструираната грчка влада ја доби довербата на парламентот, но премиерот Јоргос Папандреу допрва ќе води битка со пратениците за новите мерки на штедење и ќе се справува со огромното незадоволство на граѓаните. Атина мора дополнително да го стегне ременот ако сака да добие нови кредити до средината на јули за да избегне банкрот. Новиот кабинет на Папандреу вчера се очекуваше да го усвои петгодишен план за штедење, кој вклучува намалување на јавните трошоци, отпуштање јавни службеници, зголемување на даноците и продажба на државниот имот за 50 милијарди евра, и на 28 јуни да побара од пратениците да го поддржат. Атина потоа треба да го спроведе до 3 јули, кога евроклубот ќе одлучува дали да и даде нови заеми од 12 милијарди евра. Грција се надева и на нов спасувачки пакет од 120 милијарди евра, ...
| | веќе видена | слични

Новата грчка влада го усвоила нацрт законот кој треба да овозможи спроведување на петгодишната програма за штедење чие усвојување во парламентот е услов за добивање нов кредит од меѓународната заедница. Новата, ригорозна програма за штедење, заедно со дополнителни закони, кои влада вчера ги усвоила, парламентот треба да ја усвои до крајот на месецот. Тоа е главниот предуслов Атина да добие нова рата од кредитот на ММФ и европските финансиски институции во износ од 12 милијарди евра. Во спротивно, во средината на јули државата нема да биде во можност да ги плаќа своите долгови бидејќи ќе остане без средства. Пратениците во грчкиот парламент треба да ја усвојат програмата за штедење во која се предвидува намалување на платите, отпуштање на вработените, зголемување на даноците и продажба на јавни претпријатија. Таквите мерки за штедење би требало да обезбедат средства од шест милијарди евра, со тоа што таа сума би била поголема бидејќи се планира приватизација на поголеми јавни претпријатија. Во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчкиот парламент изгласа доверба на владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: