Грција го отвора крајбрежјето за развој

Екологистите се спротивставуваат на новите мерки, наведувајќи ја потребата да се зачуваат плажите и правото на јавноста да има пристап до крајбрежјето. Грчката влада сака да овозможи развој на крајбрежјето на земјата. [AФП] Граѓанските групи се спротивставуваат на плановите на владата да овозможи развој на грчкото крајбрежје, велејќи дека е поважно да се заштити животната средина таму. Владата претстави предлог-закон кој ќе овозможи трајна изградба на плажите за комерцијални цели и истовремено ќе овозможи бизнисмените да платат казни за легализација на недозволеното градење. Законот, исто така, ги укинува рестрикциите во областите наменети за концесии на плажите - баровите, чадорите и лежалките за сончање - спречувајќи ја јавноста да има непречен пристап до брегот. Владата се обидува да привлече инвеститори во Грција и да искористи што е можно повеќе од јавниот имот за да обезбеди пари за буџетот, рече Антонис Клапсис, шеф за истражување на Институтот за демократија Констандинос Караманлис во Атина. „Нема ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција го отвора крајбрежјето за развој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: