Грција нуди поблаги казни за осудените за корупција

Грчките власти размислуваат за опцијата плаќање парична казна наместо затвор за поединците осудени за корупција. Грчката влада вели дека aко осомничените и осудените плаќаат парични казни наместо да отслужуваат затворска казна ќе се намали пренатрупаноста на затворите. [AФП] Додека ги разгледува можностите за повеќе приходи, Грција го разгледува планот што ќе им овозможи на луѓето осудени за финансиски криминал да ги намалат или избегнат затворските казни со плаќање парични казни. Контроверзниот план ќе ѝ овозможи на владата да ги избегне трошоците за држење во затвор на ненасилните прекршители и истовремено ќе ги зголеми приходите во националниот буџет. Предлогот ќе ги опфати луѓето осудени за даночно затајување, перење пари, поднесување пријави со неточни извори на имотната состојба, изневерување на довербата или јавни проневери. Ако осомничените ги вратат сите нелегално стекнати пари пред да излезат на суд, може да добијат тригодишна затворска казна наместо доживотен затвор. Ако парите бидат вратени пред ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Сиљановска Давкова Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга ...
сите 98 | | | веќе видена

На автопатот Скопје-Гевгелија, на делницата од Неготино до Гевгелија, во патничко возило „опел зафира" со скопски регистарски таблици се пронајдени девет лица ...
сите 77 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска присуствуваше на почетокот на изградбата на нов модерен станбено деловен објект Гарден Ресиденс Ин во Скопје. Како што соопшти ...
сите 59 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо по ФИФА изборот на најдобрите играчи на годината, објави фотографија од камери за надзор на музејот „ЦР 7“. - Никој не може да ги украде ...
сите 260 | | | веќе видена

Охрид, 26. септември 2018 (ИНПРЕС) – На крстосницата од улиците „Нада Филева“ и „Аргир Маринчев“ во Охрид, вчера се случи сообраќајна незгода во која е потешко ...
сите 208 | | | веќе видена

Подобрување на бизнис регулативата и директен дијалог со приватниот сектор за надминување на предизвиците од даночните и кадрови политики врз ИКТ секторот во ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција нуди поблаги казни за осудените за корупција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: