Грција доби 3 милијарди евра финансиска помош за изградба на автопати

Грција доби 3 милијарди евра финансиска помош за изградба на автопати Европската комисија, извршното тело на Европската унија, и одобри денеска на Грција три милијарди евра финансиската помош за да се помогне да се изградат четири главни автопати во Грција. Изградбата на автопатите беше запрена во текот на изминатите неколку години, со оглед дека земјата се бореше со тешка должничка криза за што беа потребни големи буџетски кастрења. Јоханес Хан, комесарот за регионална политика, изјави дека инвестицијата е „основна за економско заздравување на земјата“, нагласувајќи дека изградбата на автопатиштата ќе се создаде 6.000 нови работни места. Од нив, 1.700 ќе бидат долгорочни, вклучувајќи го и управувањето откако изградбата ќе биде завршена до крајот на 2015 година. Хан, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, вели дека автопатите претставуваат дел од трансевропската патна мрежа и се од суштинско значење за создавање на единствен пазар за европски стоки.
| | веќе видена | слични

Европската комисија на Грција и одобри финансиска поддршка вредна 2,97 милијарди евра од фондовите на ЕУ, за изградба на четири автопати, јави дописникот на МИА од Брисел. Инаку, овие автопати се оценети како „приоритетен проект“ за инвестиции на ЕK, што на грчките власти ќе им овозможи отворање нови работни места и развој на земјата. Се очекува за време на изградбата на автопатите да видат отворени повеќе од 6.000 работни места. Целиот проект се очекува да заврши до крајот на 2015 година, при што по завршувањето на изградбата на автопатишата, за нивно одржување би требало да бидат вработени околу 1.700 лица.
| | веќе видена | слични

Клучна инвестиција за економски раст на земјата која долго време се соочува со финансиска криза. Европската комисија одобри финансиска помош на Грција од три милијарди евра за изградба на мрежа на автопатишта. Изградбата на автопатишта во изминатите неколку години е запрена, бидејќи Грција беше тешко погодена од должничката криза, која бараше големи буџетски намалувања. Според зборовите на европскиот комесар за регионален развој, Јоханес Хана, оваа инвестиција е од клучно значење за економско закрепнување на Грција и помош да се отворат 6.000 работни места. Изградбата на патишта би требало да биде завршена до крајот 2015-тата година, кога ќе биде дел од трансевропската мрежа на патишта.
| | веќе видена | слични

Европската комисија ја одобри финансиската помош за Грција вредна три милијарди евра за изградба на мрежа автопати. Изградбата на автопатиштата беше запоставена во изминатите неколку години, бидејќи Грција беше тешко погодена од должничката криза, која ја принуди на големи буџетски мерки за штедење, пренесува агенцијата АП. Според комесарот за регионален развој, Јоханес Хана, оваа инвестиција е од клучно значање за економското закрепнување на Грција и во исто време ќе помогне да се отворат 6.000 нови работни места. Изградбата на автопатиштата би требало да биде завршена до крајот на 2015 година, кога ќе стане дел од трансевропската патна мрежа.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција доби 3 милијарди евра финансиска помош за изградба на автопати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: