Грција и Кипар соработуваат на екстрадицијата на осомничените за корупција

Поранешниот кипарски министер за внатрешни работи, Динос Михаелидес, се бара во Грција во врска со случајот на Акис Цохаѕопулос, кој е на фотографијата горе за време на неговото апсење во април 2012 година. [AФП] Напорите на Грција за судење на обвинетите корумпирани функционери добија поттик кога кипарскиот суд донесе одлука дека поранешниот министер за внатрешни работи, Динос Михаелидес, ќе биде екстрадиран во Грција во врска со за скандалот во кој беше вклучен и поранешниот грчки министер за одбрана, Акис Цохаѕопулос. Цохаѕопулос (73) е обвинет дека ја организирал шемата на перење пари и мито, со која се украдени 1 милијарда евра од грчките договори за одбраната, додека бил министер за одбрана од 1996 до 2001 година. Михаелидес и неговиот син Михалис се бараат во Грција во врска со наводното мито за време на набавките на руските противпроектилски системи и германските морнарици и за помагање на Цохаѕопулос да го скрие митото на банкарски сметки во странство. Обвинителството вели дека таткото и синот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 192 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција и Кипар соработуваат на екстрадицијата на осомничените за корупција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: