46 повредени и 14 уапсени во немирите во Атина

2 копии

Атина – Четириесет и шест луѓе се ранети во протестите пред парламентот во Атина, а најмалку 14 се уапсени. Над 10 часа траеја судирите меѓу полицијата и млади луѓе кои фрлаа со камења и молотови коктели во центарот на Атина. Тоа ја принуди полицијата да употреби солзавец врз демонстрантите. Протестите се случија во момент на дебати во парламентот за планот за нови економски мерки од кои зависи продолжувањето на финансиската помош неопходна за државата. Пратениците втор ден ја разгледуваа буџетската програма со која се предвидени приватизации за 50 милијарди евра и заштедување 28,4 миллијарди евра. Меѓународните кредитори тоа го бараат како услов за да може Атина да добие 12 милијарди евра, нова транша од заемот од 110 милијарди евра доделен лани. Грција вчера беше парализирана од генерален штрајк против новите економски мерки кој ќе трае и денеска кога се очекува парламентот да гласа за економските мерки.
| | веќе видена | слични
6 копии

Грчкиот парламент вчера попладне го усвои законот за примена на изгласаните петгодишни економски мерки за штедење, што се неопходни за добивање на нова помош од Европската унија и од Меѓународниот монетарен фонд, со што земјата ќе избегне банкротот. Владата на премиерот Јоргос Папандреу доби поддршка од 155 од вкупно 300 пратеници. Дури 136 пратеници се изјаснија “против“ законот за имплементација на мерките за штедење. Ригорозната владина програма за штедење предвидува намалување на платите, отпуштање на работници, зголемување на даноците и продажба на јавните претпријатија. Мерките само годинава треба да обезбедат заштеда од шест милијарди евра, а таа сума ќе биде многу поголема, бидејќи се придвидува приватизација на големите јавни претпријатија. Грчкиот долг изнесува 340 милијарди евра односно повеќе од 30.000 евра на секој од вкупно 11,3 милиони жители на Грција.
| | веќе видена | слични

НАСПРОТИ МАСОВНИТЕ ПРОТЕСТИ Експерти укажуваат дека дури и ако ги добие парите, Грција има само 20 отсто шанси да избегне банкротирање Пратениците во Атина вчера без поголеми проблеми го усвоија вториот закон за примена на мерките за спас на грчката економијата, со што се исполнети условите за добивање на траншата од кредитот на Европската Унија и на Меѓународниот монетарен фонд. Со мнозинство од 155 наспроти 136 гласа, парламентот вчера го усвои законот што го дефинира спроведувањето на пакетот-економски мерки со кои треба да се заштедат 28 милијарди долари преку штедење, зголемување даноци и приватизација. Пратениците и вчера гласаа под притисок од илјадниците демонстранти низ Атина и низ другите градови, кои тврдат дека пакетот е лош и најмногу ќе ги погоди оние што најмалку биле виновни за задолженоста на Грција. Атина сега очекува министрите за финансии од земјите во еврозоната итно да ја одобри исплатата од 12 милијарди долари, без кои не може да избегне банкрот. Експерти укажуваат дека дури и ако ги ...
| | веќе видена | слични

Економските експерти уверуваат дека и покрај се има излез за Грците. Но, тие, исто така, во своите анализи објавени вчера во европските медиуми потсетуваат дека и покрај решителноста на Европската заедница за финансиска помош, можно е изгласаните мерки за штедење државата да не може да ги спроведе. Доколку тоа не се случи, Европската централна банка како главен чувар на еврото со соодветен механизам може да ја исфрли Грција од евро-зоната, а со тоа автоматски да и се врати драхмата Над 250 потешко повредени протестанти, стотина приведени, запалена зградата на Министерството за финансии на Грција и голема материјална штета на централниот плоштад во Атина, е билансот од судирите на полицијата и вандалите во Атина, којашто вчера личеше на бојно поле. Немирите што избувнаа откако грчкиот парламент ги изгласа законот и мерките за штедење, со кои би требало да се обезбеди меѓународната финансиска помош на земјата во наредниот период, продолжуват и во наредниве денови. Вчера попладне грчкиот парламент гласаше за ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изрази задоволство затоа што Грците ја добија тешката битка по усвојувањето од страна на парламентот на законот за спроведување на планот за штедење во периодот од 2012 до 2015 година, кој е неопходен за продолжување на спасувачката програма договорена со Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд. - Започнавме и добивме тешка битка, изјави Папандреу во пораката на отворањето на состанокот на министрите. Папандреу го коментираше прифаќањето на парламентот вчера и денеска на планот за штедење и негова примена, кои беа поставени како услов од еврозоната за избегнување на банкрот на земјата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчкиот парламент, со мнозинство гласови го усвои новиот закон за мерките за штедење. Грчкиот народ денеска повторно штрајкува. Пред парламентот е тензично, но на улиците во Атина е мирно, по синоќешните насилни протести во кои беа повредени 250 луѓе. Во воздухот се уште се чувствува миризбата од шок бомбите и солзавецот, но комуналните служби изутрината го расчистуваа нередот, последица од агресивните напади. Вознемирените граѓани се обидуваа да ги објаснат своите постапки. - Кога си учел цел живот за да имаш подобра иднина, а сега се е надвор од твојата контрола и кога си помал од нула, тогаш што ни преостанува?! - Она што полицијата го прави е неверојатно. Не познавам полиција во светот која толку лошо се однесува кон сопствениот народ. Фрлаат по нас солзавец, но јас нема ништо да фрлам по нив, зашто знам дека работат за ситни пари.. Водечката грчка опозициска партија Нова Демократија ја обвини владата што центарот на Грција вчера се претвори во пекол. Од таму сметаат дека министерството за внатрешни ...
| | веќе видена | слични

Грчката Влада успеа да обезбеди парламентарно мнозинство и ја доби поддршката за предлог-законот за исполнување на новите мерки за намалување на јавните расходи, пренесе агенцијата Апа. Денешниот гласање е вториот и последен чекор, потребен за доделување на последната транша од меѓународната помош за Атина. Вчера пратениците го поддржаа новиот пакет мерки за намалување на трошоците и зголемување на даноците. (Крај)
| | веќе видена | слични

Грчкиот парламент го усвои и вториот закон кој вклучува детали за тоа како ќе се реализира планот за штедење, кој вклучува приватизација на државниот имот. И со вчерашното усвојување на мерките за штедење... Грчкиот парламент го усвои и вториот закон кој вклучува детали за тоа како ќе се реализира планот за штедење, кој вклучува приватизација на државниот имот. И со вчерашното усвојување на мерките за штедење , Грција го отвори патот за новиот дел од заемот со кој земјата треба да се справи со кризата. Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд претходно побараат Грција да ги усвои двата законат за може да добие 12 милијарди долари . Мерките за штедење наидоа на отпор, од народот кој два дена протестира Повеќе од 300 луѓе се повредени за време на демонстрациите.
| | веќе видена | слични

Грчката опозициската партија Нова демократија соопшти дека е подготвена да поддржи некои од мерките на предлог-законот за штедење. - Ние ќе направиме тоа што можеме за да ја поддржиме Владата. Ние ќе гласаме за две поглавија од законот, изјави Никос Дендиас, пратеник од Нова Демократија и поранешен министер за правда. Владејачката ПАСОК очекува опозицијата во целост да го поддржат новиот економски пакет мерки, но дел од опозициските пратеници се против одделни клаузули како што е зголемување на акцизата за нафта за греење и намалувањето на даночниот минимум. Новиот министер за финансии Евангелос Венизелос во обид да добие поддршка предложи некои отстапки за даноците, како што е зголемување на прагот на приходите за семејствата со деца. Економските мерки за периодот 2012 - 2015 година што вчера беа изгласани во Парламентот со 155 гласови „за“ и 138 „против“, вклучува финансиски мерки со вкупна вредност од 28,35 милијарди евра и намалување на трошоците во висина од 14,27 милијарди евра. Мерките во областа на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Планот со економски мерки што вчера го усвои грчкиот Парламент не претставува програма на „строго штедење“, изјави вршителот на должноста извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Џон Липски. - Во печатот оваа програма се нарекува план на строго штедење, но во суштина тоа е програма за структурално прилагодување, која има за цел да ги реши основните проблеми на грчката економнија, меѓу кои е и недоволната конкурентност, нагласи Липски. Во последниве години ММФ одбегнува да го корист терминот „строго штедење“ за именување на мерките што им ги наметнува на земјите што се соочуваат со финансиски проблеми. Планот што вчера го усвои грчкиот Парламент, има за цел намалување на државната поторшувачка до 2015 година за 28,4 милијарди евра и спречување на банкрот на Грција, што би можело да ја дестабилизира целата еврозона. Усвојувањето на овој план беше услов што го поставија ЕУ и ММФ за исплата на петтата транша од помошта во износ од 110 милијарди, што и беше одобрена на Грција лани во мај. Според ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и заменик министерот за култура Владимир Лазовски, беа претставници на Владата на Република Северна ...
сите 229 | | | веќе видена

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 48 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

46 повредени и 14 уапсени во немирите во Атина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: