Грчката „Пиреус“ ќе ја продаде банката во Бугарија

Грчката „Пиреус“ банка се повлекува од бизнисот на Балканот, кој го вклучува и истоимената банка во Бугарија. Ова го изјави пред новинарите Христос Мегалу, извршен директор на банката, пишува весникот „Екатимерини“. Одлуката ќе има влијание врз работата на банката, како во Грција, така и во Романија, Србија, Албанија и Украина, а и врз други нестратегиски инвестиции на групата во регионот. Целта е да се намалат лошите кредити, како и да се засилат активностите на нејзиниот основен пазар, Грција, каде што Пиреус е најголем кредитор по големина на активата. Од изјавата на Мегалу станува јасно дека банката планира продажбата да заврши до 2020 година. Ако тоа се случи, трета банка со грчки капитал во Бугарија ќе ја смени сопственоста. Досега тоа се случи со филијалата на Алфа банка, која беше преземена од Поштенска банка, а се очекува во ОББ да влезе белгиски акционер. Мегалу е извршен директор на банката од април оваа година, откако претходно беше во менаџментот на конкурентската Еуробанк. - Целите предвидени ...
| | веќе видена | слични

Еврогрупата синоќа постигна   договор за тоа. Еврогрупата постигна прелиминарен договор кој ќе и  овозможи на Грција да ја добие следната транша макрофинансискса  помош која треба да биде 8,5 милијарди евра, соопшти претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум по седницата на Еврогрупата. Според динамиката Грција ќе ја  добие “првата исплата од 7,7 милијарди евра за новата транша” за решавање на долговите во почетокот на јули,  најави   Клаус Реглинг по седницата,кој ги   раководи европските стабилизациски механизми .
| | веќе видена | слични

Европската унија (ЕУ) е најголемиот извозник на лекови во светот во 2016-та година, покажуваат податоците на европската статистичка служба „ Еуростат “. Вкупната вредност на извозот на лекови од ЕУ изнесува 144 милијарди евра во минатата година, покажуваат податоците на „Еуростат“. Увозот е 75 милијарди евра. Вториот најголем извозник во светот е Швајцарија со експорт во вредност од 65 милијарди евра. На трето место е САД со 47 милијарди евра. График: Еуростат Сепак САД е најголемиот увозник во светот на медицински и фармацевтски производи во светот. Увозот во земјата изнесува 87 милијарди евра. На второ место е ЕУ со 75 милијарди евра, а на трето е Швајцарија со 23 милијарди евра. Главни трговски партнери на ЕУ на глобалниот пазар на медицински и фармацевтски производи се САД и Швајцарија. Сепак трговијата расте со доста побрзо темпо со земји како Кина, Русија, Сингапур и Јапонија. График: Еуростат Податоците на „Еуростат“ покажуваат дека увозот и извозот на медицински и фармацевтски производи во ЕУ расте ...
| | веќе видена | слични

Петтиот опортунистички фонд за инвестиции во недвижности во Европа на „Blackstone“ успеал да привлече од инвеститори 7,8 милијарди евра, соопштува интернет изданието „IPE.com“, повикувајќи се на соопштение на инвестицискиот менаџер. „Real Estate Partners Europe V“ е и најголемиот инвестициски фонд на компанијата, насочен кон секторот на недвижностите во Европа, додава весникот. Аналитичарите прогнозираа дека фондот ќе успее да собере до 7,5 милијарди евра, посочува весникот. Ентони Маерс, кој го предводи одделот за имот на „Blackstone“ во Европа, вели дека над 20% од фондот се инвестирани или се преземени обврски. „Продолжуваме да гледаме соодветни можности за инвестирање на капитал на континентот, така што носиме безбедност на продавачите и ја зголемуваме вредноста на имотите“, дополнува Маерс. Фондот врши неколку инвестициски стратегии. Едната предвидува стекнување на деловните згради во Лондон и други водечки градови во Европа, каде што процентот на слободните површини е повисок или каде се очекува висок ...
| | веќе видена | слични

Катимерини – АтинаСистемските банки во Грција во скоро време ќе го фокусираат вниманието на продажбата на свои недвижности, бидејќи институционализирањето на електронските наддавања создава една коренито нова ситуација.Така, по години на недејствување тие ќе пристапат кон продажби и наддавања за имоти со цел подобро да го искористат големиот број на недвижности кои ги имаат на располагање, а исто така и да извршат притисок врз таканаречените стратешки партнери.Впрочем, заслужува да се одбележи дека во следните десет години невратените кредити ќе претставуваат најголемиот предизвик пред кој се исправени банките.Истовремено, на повидок е намалување на банкарскиот сектор во Грција. Во 2009, банкарските клонови броеле 4079, а во јуни 2016 година нивниот број паднал на 2343, или 42,5 проценти помалку.Исто е намален и бројот на вработените во банките. Во 2009 имало 65,683 банкарски работници, а во јуни 2016 тој број изнесувал 46,615 или 29 проценти помалку.Паралелно со тоа банките се во финална фаза на изготвување ...
| | веќе видена | слични

Вредноста на англискиот фудбалски клуб Манчестер јунајтед изнесува околу 3,3 милијарди евра, повеќе од кој било европски клуб, покажуваат финансиските анализи и листата на магазинот „Форбс“. Вредноста на водечките европски клубови само во минатата 2016 година пораснала за три милијарди евра, а комбинирано 32-та најголеми клуба во Европа опфатени во истражувањето вредат околу 30 милијарди евра што е зголемување за 14 отсто во споредба со 2015 година.На таа листа на чело со Манчестер јунајтед, доминираат англиските клубови, со шест меѓу највредните 10, осум меѓу првите 20 (вкупна вредност околу 11,7 милијарди евра), што најмногу се должи на вносните ТВ-договори за пренос на нивните натпревари низ светот. Покрај тоа порастот на вредноста на клубовите се должи и на доброто менаџирање, на спонзорските и други комерцијални договори, капацитетите на супермодерните стадиони, кои постојано се распродадени, продажбата на дресови и на други клупски сувенири итн. Плус на ова се додава и потенцијалната пазарна вредност ...
| | веќе видена | слични

Увозот на Германија го надмина извозот во месец април, поради што е намален и трговскиот суфицит на најголемата европска економија. Извозот на Германија во април порасна за 0,9 проценти на 106,3 милијарди долари во однос на март, додека увозот порасна за 1,2 проценти на 86,6 милијарди евра, според десезонираните официјални податоци на Канцеларијата за статистика, пренесува агенцијата АП. Тоа доведе до тоа прилагодениот трговски суфицит да падне на 19,8 милијарди евра од 19,9 милијарди евра претходниот месец. Според неприлагодените податоци, извозот опаднал за 2,9 проенти во април во однос на истиот месец минатата година, додека увозот е зголемен за 5,4 проценти, што трговскиот суфицит го намали на 18,1 милијарда евра од 25,3 милијарди евра пред една година. Германскиот трговски суфицит веќе долго време е на удар на критики од другите земји во светот, кои го обвинуваат Берлин дека не работи доволно за да ја поттикне домашната побарувачка за странски стоки.
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 115 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката „Пиреус“ ќе ја продаде банката во Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: