Грција ќе понуди 4 милиони евра награда за фаќање терористи

Грција ќе понуди 4 милиони евра награда за фаќање терористи Грчкиот министер за јавен ред изјави дека ќе објави награда од четири милиониевра за информација што ќе доведе до фаќање на избегани терористи. НикосДендиас, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, изјави денеска дека детаљитево врска со наградата ќе бидат објавени подоцна во текот на денот. Тој непојасни за колку бегалци се однесува наградата. Грчкитевласти преземаа опсежна потрага од 7 јануари кога Христодулос Ксирос, 55-годишен затвореник кој издржува шест доѓивотни казни за убиства како дела одгрупата 17 ноември, исчезна откако беше пуштен на отсуство од затворот. Тој преддва дена се појави со видео порака на интернет, соопштувајќи дека повторно ќенапаѓа. Во2012 година една брачна двојка осомничени дека и припаѓаат на друга милитантнагрупа исчезнаа откако беа пуштени од затвор откако издржаа максимум од 18месеци притвор.
| | веќе видена | слични

Грчката влада објави награда од четири милиони евра за апсење терористи, јавија локалните медиуми. За наградата соопшти министерот за јавен ред, Никос Денидас, по средба на полициските служби во државата. Министерот додаде дека борбата со тероризмот во Грција е директно поврзана со економскиот развој на државата и дека затоа било одлучено да се објави награда за апсење терористи. Пред средбата, Денидас имал средба со министерот за правда со кого разгледале прашања поврзани со борбата против тероризмот, како и забрзувањето на изградбата на затвор за терористи со максимална безбедност во Домојкос северно до Атина.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 246 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 134 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 181 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 183 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 308 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција ќе понуди 4 милиони евра награда за фаќање терористи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: