Грција го брани справувањето со нелегалните имигранти

Групите за човекови права и опозицијата ги критикуваат благите казни и прекинатите истраги за насилството врз имигрантите. Имигранти пристигнуваат во Крит минатиот април и се помогнати од грчката крајбрежна стража. [AФП] Групите за човекови права ја критикуваат одлуката на грчкиот суд да изрече благи казни за пукањето врз 28 имигранти и одлуката на властите да ја прекинат истрагата за давењето на 11 други. Преживеаните од бродот кој потона покрај островот Фармакониси минатиот јануари - осум жени и три деца - велат дека крајбрежната стража не се обидела да им помогне. Грчкото обвинителство го прекина случајот, што беше повод Нилс Муижниекс, комесар за човекови права на Советот на Европа, да се пожали на прикривање. „Неказнетоста повлекува ризик од прикривање на вакви сериозни кршења на човековите права. Тоа би било сериозна грешка. Грчките власти мора да преземат порешителни чекори за да осигурат дека некој ќе сноси одговорност за оваа трагедија“, рече Муижниекс. Група организации, вклучително и Грчкиот совет ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција го брани справувањето со нелегалните имигранти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: