Хрватска и Црна Гора работат заедно да стигнат до нафтените полиња во Јадранското Море

Напорите за црпење нафта и гас би можеле да ја стимулираат економијата и да привлечат странски инвестиции. Властите веруваат дека ќе бидат успешни во дупчењето за нафта и гас во Јадранското Море. [AФП] Хрватска и Црна Гора работат заедно на истражувањето за нафта во Јадранското Море, што ги прави двете земји поатрактивни за енергетските инвеститори и потенцијално ја поттикнува регионалната економија. „Ги фокусиравме разговорите на она што е најважно: истражувањето на нафта и гас во водите на Јадранот. Се договоривме да направиме сè за истражувањата да почнат што е можно поскоро и граничната линија да не ги попречува“, изјави за новинарите хрватскиот премиер Зоран Милановиќ по состанокот во јуни со црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ. Властите предвидоа дека границата нема да биде проблем и дека нема да влијае на истражувањето и откривањето нафта и гас. Соработката меѓу двете земји е резултат на размената на информации и искуства меѓу нив, велат властите. Хрватското Министерство за економија претходно оваа ...
| | веќе видена | слични

Независно од тоа што водната гранична линија меѓу Албанија и Грција с` уште не е определена, грчката влада самостојно ја определи граничната зона на морската карта на истражување, пренесуваат албанските медиуми. Грчкото министерство за енергетика соопшти дека Грција почнала испитувања во нејзините територијални води за постоење нафта и гас на 20 локации на површина од 225 квадратни километри. Според весникот „Етнос“, дваесет странски компании ја минале завршната фаза за избор. Меѓу нив се гигантите „Бритиш петролеум“, „Ексон мобајл“, „Шеврон“, „Шел“, „Статоил“ и други. Ако внимателно се разгледа картата, Грците ќе бараат нафта на оддалеченост од неколку милји од познатото албанско приморско гратче Химара. - Она што особено паѓа во очи во презентираната карта од страна на грчкото министерство е фактот што дел од површината во која ќе се бара нафта е оној кој претставува ексклузивна економска зона на Албанија, но кој со спогодбата потпишана од владата на Бериша ~ бил подаре на Грција. Договорот беше меѓу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска и Црна Гора работат заедно да стигнат до нафтените полиња во Јадранското Море

Од:
До кого (е-маил):
Порака: