Атина отфрли можност за членство на Македонија во НАТО без решавање на спорот за името


Официјална Атина отфрли секаква можност за членство на Македонија во НАТО без претходно решавање на спорот со името. Заменик-претседателот на Собранието, кој е ...
| | веќе видена | слични

Неофицијалната реакција од Министерството за надворешни работи на Грција се однесува на изјавата на одговорниот за надворешна политика Јоргос Кумуцакос, кој ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Како политички несоодветна постапка, кругови од грчкото МНР го карактеризираат ставот на грчката опозициска партија Нова демократија, „да ги стават на сметка ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Логиката на идентификација на Грција и Скопје во прашањето со иредентизмот е неприфатлива и ги поткопува националните позиции, вели одговорниот за надворешна ...
| | веќе видена | слични

Oдговорниот за надворешна политика во грчката опозициска Нова демократија, Јоргос Кумуцакос во реакцијата по вчерашната изјава на шефот на македонската ...
| | веќе видена | слични

Промена на учебници, имиња на патишта , историски места и отстранување на споменици, како и промена на членот 49 од Уставот на Р.М. се дел од грчките барања за ...
| | веќе видена | слични

 За затворени теми, се наведуваат за заштита на границите, заедничкитњ активности во иднината, билатералната соработка и иредентизмот, се вели во поголем дел ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во Хелсинки, на конгресот на ЕПП, затворската казна за поранешниот премиер и лидер на партијата Никола ...
сите 178 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Атина отфрли можност за членство на Македонија во НАТО без решавање на спорот за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: