Ципрас: без оглед на политичката цена, работиме на решение


Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа во настап пред Унијата на претприемачите изјави дека договорот во спорот за името ќе ја зајакне улогата на неговата земја како столб на стабилност во немирниот регион Целта на Грција е да ја врати својата водечка улога на Балканот, аргументираше грчкиот премиер Алексис Ципрас објаснувајќи зошто инсистира на изнаоѓање решение за деценискиот спор околу името со Македонија. „Не се осврнуваме на политичката цена, и работиме на решение“, рече Ципрас додавајќи дека „веруваме оти на тој начин ќе ја вратиме водечката позиција на Балканот“. Евентуалното решение на спорот, според Ципрас, ќе има пошироки позитивни ефекти не само на геополитички план, туку и за економијата и претприемништвото. „Решението ќе води кон процеси кои ќе создадат нова динамика за развој и соработка со сите земји во регионот, а во истовреме ќе ги запре економските и политички аспирации на други земји како Турција“. Колку имиња се на маса? Грчкиот весник Катимерини денеска пишува дека според официјалните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новинарите во Грција, прогнозираат, повикувајќи се на свои информации, но и на информациите пласирани во македонските медиуми во изминатиот период дека телефонскиот разговор меѓу двајцата премиери би можел да се случи во следните денови. Некои од медиумите коментираат дека се во прашање часови, други дека се во прашање денови за да се затвори долгогодишниот проблем меѓу Македонија и Грција. Употребата на името, односно ерга омнес е главното прашањето на кое што, според грчките медиуми, Атина очекува позитивен одговор од премиерот Заев. Во однос на името, и покрај тоа што ниту македонската ниту грчката страна, јавно и официјално не ги отвораат картите дали постои договор, медиумите во Грција, веќе неколку денови тврдат дека е договорено „Република Северна Македонија“. Како што јави дописничката на МИА од Атина, преговорите меѓу двете земји, во изминатите денови се тема на препукувања меѓу грчката влада и опозициската Нова демократија. Од опозициската партија, ја обвинуваат владата дека „за да се задржи на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во исчекување на телефонскиот разговор и позитивниот одговор од Заев, е најчестиот коментар, но и наслов во грчките медиуми во однос на евентуалниот договор меѓу Македонија и Грција. Новинарите во Грција, прогнозираат, повикувајќи се на свои информации, но и на информациите пласирани во македонските медиуми во изминатиот период дека телефонскиот разговор меѓу двајцата премиери би можел да се случи во следните денови. Некои од медиумите коментираат дека се во прашање часови, други дека се во прашање денови за да се затвори долгогодишниот проблем меѓу Македонија и Грција. Употребата на името, односно ерга омнес е главното прашањето на кое што, според грчките медиуми, Атина очекува позитивен одговор од премиерот Заев. Во однос на името, и покрај тоа што ниту македонската ниту грчката страна, јавно и официјално не ги отвораат картите дали постои договор, медиумите во Грција, веќе неколку денови тврдат дека е договорено „Република Северна Македонија“. Како што јави дописничката на МИА од Атина, преговорите меѓу ...
| | веќе видена | слични

Токму меѓународното право го дефинира и правото на самоопределување, кое е загарантирано за секоја држава, вклучувајќи и за Република Македонија, и во согласност со тоа никој не може да наметне да се викаме поинаку освен Република Македонија Политичките преговори и дипломатски напори во насока на наоѓање достоинствено решение околу наметнатиот спор за името од страна на Грција вчера добија нов товар во форма на протести што ги организира грчката опозиција преку националистички здруженија низ повеќе градови во Северна Грција. Целта на протестите е да се изврши вештачки притисок дома, но и пред меѓународните институции, како ЕУ, ООН, и со тоа на некој начин да се оправда апсурдноста на грчките барања и блокади кон Македонија. Во ситуација кога нема никакви меѓународноправни аргументи на располагање, на Грција ѝ останува само да поттикнува, провоцира и вештачки да иницира вакви протести за наводна одбрана на „грчкиот карактер на Македонија“. Но какви било грчки протести, фингерајки, викања и собирања не можат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Течат последните денови за одлука околу предлог-пакетот за решавање на спорот за името. По синоќешните протести во Грција, организаторите најавија „голем протест“ во Атина на 8 јули, три дена пред Самитот на НАТО Од денеска до сабота, течат последните рокови во кои граѓаните на Македонија и Грција треба да бидат информирани дали постои заемна согласност околу последниот предлог-пакет за компромисно решавање на дводеценискиот спор за името. „Ако Владата на ПЈРМ одговори позитивно, тогаш телефонскиот повик ќе биде упатен до Алексис Ципрас. Доколку тоа не се случи, преговорите пропаѓаат и двете земји ја губат можноста сега да најдат решение“, пишуваат повеќе грчки медиуми. Според нивни, неофицијални информации, за ставот за предлогот Заев прво треба да го информира посредникот на ОН во преговорите, Метју Нимиц, а потоа и грчкиот премиер. Во однос на името, грчките медиуми пишуваат дека „станува збор за предлогот ‘Република Северна Македонија’, со опсег на употреба erga omnes, но со диференцијација, односно со ...
| | веќе видена | слични

Старо правило е дека во секој хаос има и строго контролиран ред, кој води кон целта што треба да се постигне. Иако и Шекеринска ни порача дека ерга омнес, подарен на Грција со „илинденска“, важи само за тој (бесмислен) предлог, мора да се запрашаме дали е баш така. Спомнатата веќе нѐ потценуваше кога ветуваше дека за шест месеци ќе нѐ внесе во НАТО и ова не би требало да биде ништо ново. Значи, според најновите информации (од 29 мај 2018 г.), во Брисел е постигнат некаков нов договор, со наше ново име, кое никако не може да биде без севкупна употреба. Ако е така, а така изгледа, не беше ли „илинденска“ тогаш само пробен балон за да се наметне ерга омнес како неизбежно решение? Во ТВ-дуелот, Заев го праша Мицкоски: „А што имаш ти против ’илинденска Македонија’“? Одговор не доби ама поентата е одлична – кој има нешто против „илинденска Македонија“. Во прашање е опасна игра, која треба да нѐ залаже. Илинден е нашиот национален мит ама никако не може и не треба да биде и име на државата и затоа власта нѐ фаќа во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во Грција вчера во 24 градови се одржаа протести против „грчкиот карактер на Македонија“, додека и Атина и Скопје се во исчекување на најавениот телефонски разговор или евентуална средба меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. И додека Грците протестираа, ниту во Скопје, ниту во Атина нема официјални потврди за тоа кога би можел да се воспостави контактот меѓу Заев и Ципрас, како натамошен чекор во процесот на преговорите, со кој ќе се потврди досега постигнатото и би се постигнал евентуален договор за името. На плоштадот во градот Пела, до споменикот на Александар Велики, се одржа централниот собир, на кој се собраа илјадници граѓани, со грчки знамиња и пораки дека Македонија е грчка. Паралелните протести во 19:30 часот по локално време почнаа во 24 различни градови. Демонстрациите низ цела Грција, беа во мирна атмосфера, со исклучок на островот Крит, каде што се случи мал инцидент меѓу група анархисти и полицијата, при што беше повреден еден полицаец. Македонската страна не дава официјални информации ...
| | веќе видена | слични

Иако беа громогласно најавувано, вчерашните протести против „грчкиот карактер на Македонија“ ширум Грција, во 24 градови ги немаа интезитетот од оние коишто се оджаа на почетокот од годинава во Солун и во Атина. Централниот собир се одржа во градот Пела, родното место на Александар Македонски, од каде што беше порачано дека Македонија била и ќе останела грчка. Меѓутоа, според грчките медиуми на собирот присуствувале околу 2.000 луѓе, иако организаторите пред неговото одржување најавуваа најмалку двојно повеќе. Организатори на протестите беше Комитетот на хеленисти на Македонија, но поддршка добија само од некои помали партии, но не и од грчката црква која порача дека името Македонија „не се бранело на улица“. За разлика од протестот во Атина пред четири месеци, кога Грчката православна црква го поддржа собирот и учествуваше со три претставници, сега грчкиот архиепископ нагласи дека неговиот став е дека ваквите прашања не се решаваат со протести. Наспроти тоа, еден од организаторите, Михалис Пацикас, на ...
| | веќе видена | слични

Република Северна Македонија, име без превод на англиски јазик. Овој предлог е ставен на маса пред македонскиот премиер Зоран Заев, кој продолжува во преговорите со Грција да тргува со нашето уставно име. Додека македонската Влада молчи, кај нашиот јужен сосед гласно се зборува за текот на преговорите. Според информациите на грчкиот весник „Та Неа“ денес се очекува да има брзи промени во преговорите за името на Република Македонија. Одговорот на Зоран Заев дали прифаќа конечниот грчки предлог што беше договорен во Њујорк, меѓу Димитров и Коѕијас ќе го покаже патоказот во текот на случајот. Како што пишува грчкиот весник доколку одговорот биде позитивен, тогаш Заев ќе има телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Доколку пак Македонија не даде позитивен одговор во текстот се вели дека тогаш преговорите ќе пропаднат и двете земји ја пропуштаат шансата да најдат договор, особено во ова време. Ваквиот предлог за смена на нашето уставно име без превод на англиски јазик, е целосно губење на суштината. ...
| | веќе видена | слични

И додека Грците протестираа, ниту во Скопје, ниту во Атина нема официјални потврди за тоа кога би можел да се воспостави контактот меѓу Заев и Ципрас, како натамошен чекор во процесот на преговорите, со кој ќе се потврди досега постигнатото и би се постигнал евентуален договор за името.  На плоштадот во градот Пела, до споменикот на Александар Велики, се одржа централниот собир, на кој се собраа илјадници граѓани, со грчки знамиња и пораки дека Македонија е грчка. Паралелните протести во 19:30 часот по локално време почнаа во 24 различни градови. Демонстрациите низ цела Грција, беа во мирна атмосфера, со исклучок на островот Крит, каде што се случи мал инцидент меѓу група анархисти и полицијата, при што беше повреден еден полицаец. Македонската страна не дава официјални информации за тоа кога би се реализирал телефонскиот разговор или средбата меѓу двајцата премиери.  Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски вчера на прес-конференција не прецизира до каде се преговорите и дали е можна средба или телефонски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада. Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане жртва. ...
сите 345 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 514 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 99 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 183 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Искористете ја сезоната на ова сочно овошје и направете десерт кој ќе ви обезбеди доволна количина на шеќер, а воедно и ќе ве разлади Ќе ве освои вкусот на ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас: без оглед на политичката цена, работиме на решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: