Грчките даночни инспектори се соочуваат со незадоволен народ

Грчката влада ги охрабрува муштериите да бараат даночни сметки, а бизнисите да ги издаваат. [AФП] Сопствениците на ресторани и таверни сé повеќе ги малтетираат даночните инспектори, во време кога Грција ги интензивираше долго одложуваните остри мерки против даночното затајување, но властите се решени да ги спроведуваат даночните закони. Жителите на едно село во Пелопонез ги спречија инспекторите на Одделот за финансиски криминал да го напуштат објектот, откако тие издадоа налог од ревизијата овој месец. Слично на тоа, во село во Крит, даночните инспектори се соочија со скоро насилна толпа народ, која го принуди тимот да замине пред да издаде наредба за едномесечно затворање на една таверна. Ноќен клуб во еден град на Халкидики продолжи со работа и покрај тоа што инспекторите наредија негово затворање заради даночно затајување и го приведоа сопственикот заради непочитување на наредбата. „Таков е менталитетот во Грција, никој не ги почитува законите. Ако се обидете да ги натерате да платат, тие се лутат“, рече ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 178 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 214 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчките даночни инспектори се соочуваат со незадоволен народ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: