И Франција се уплаши од изборите во Грција


Францускиот претседател Франсоа Оланд, денеска побара од Грција да ги исполни своите обврски кон Европската унија. „Грците се присилени самите да ја изберат својата судбина, но одредени обврски мораат да бидат почитувани“, рече Оланд за Француското радио. Како што пренесуваат француските медиуми, изјавата на Оланд следи по вчерашните медиумски шпекулации за подготвеноста на Германија да го прифати евентуалното излегување на Грција од еврозоната. Портпаролот на германската Влада, Георг Штрајтер, изјави дека Германија е уверена дека Грција ќе остане приврзана на програмата за финансиска консолидација, што е иницирана од ЕУ. „Грција во минатото ги исполнуваше своите обврски. Германската Влада претпоставува дека Грција ќе продолжи да ги исполнува сите свои договорени обврски кон своите кредитори“, рече тој одговорајќи на неодаменшните наводи на „Шпигл“. Весникот, повикувајќи се на извори блиски до германската Влада, објави дека канцеларката Ангела Меркел е подготвена да и дозволи на Грција да ја напушти ...
| | веќе видена | слични

Ова сценарио, потсетуваат германските претставници е изводливо само доколку Грција не се откаже целосно од мерките на штедење и не го прекине плаќањето на својот долг. Претставници на партијата на канцеларката Ангела Меркел оставаат простор да се отвори дискусија за начинот на кој што Грција би го плаќала својот долг кога е биде избрана новата влада, но од Берлин се отфрла опцијата тој да биде избришан како што бара фаворитот за иден премиер Ципрас. Германските претставници кои што последниве денови се обидуваат да испратат пофлексибилни позиции од оние кои што минатата недела ги цитираше „Шпигел“ а според кои Германија е подготвена доколку Атина реши ја напушти еврозоната, сега велат дека олеснување на начинот на плаќање е можно. Ова сценарио, потсетуваат германските претставници е изводливо само доколку Грција не се откаже целосно од мерките на штедење и не го прекине плаќањето на својот долг. Со најновите пораки на двете најголеми германски партии најверојатно треба да му се помогне на Самарас кој за ...
| | веќе видена | слични

Претставници на партијата на канцеларката Ангела Меркел оставаат простор да се отвори дискусија за начинот на кој што Грција би го плаќала својот долг кога е биде избрана новата влада, но од Берлин се отфрла опцијата тој да биде избришан како што бара фаворитот за иден премиер Ципрас. Германските претставници кои што последниве денови се обидуваат да испратат пофлексибилни позиции од оние кои што минатата недела ги цитираше „Шпигел“ а според кои Германија е подготвена доколку Атина реши ја напушти еврозоната, сега велат дека олеснување на начинот на плаќање е можно. Ова сценарио, потсетуваат германските претставници е изводливо само доколку Грција не се откаже целосно од мерките на штедење и не го прекине плаќањето на својот долг. Со најновите пораки на двете најголеми германски партии најверојатно треба да му се помогне на Самарас кој за разлика од лидерот на СИРИЗА Ципрас бара олеснување на плаќањето но не се откажува од враќањето на долгот. - Треба да се разговара со секоја влада која што ќе победи на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Доколку победи на изборите на 25 јануари, грчката партија СИРИЗА презема обврска да ги почитува договорите со меѓународните кредитори, изјави економистот Јоргос Статакис, кој се смета за еден од умерените членови на радикалната левица и можен министер за економија во евентуалниот кабинет на Алексис Ципрас. Тој тврди дека неговата партија ќе ги почитува ангажманите на Грција, но и дека левицата има намера да ја предоговори спогодбата на кредиторите со државата. Статакис објаснил на кој начин може да се случи тоа, нагласувајќи прво дека грчкиот долг не е стабилен и земјата се наоѓа фатена во стапица на долгот, кој и пречи да го врати економскиот раст. Како второ, економистот наведува дека СИРИЗА ќе се потруди да го замени кредитниот договор со програма, ориентирана кон врќање на економскиот раст. - Третото прашање кое ќе им постави на разгледување пред кредиторите е изработка на реформаторска програма, која ќе доведе до сериозни промени во државната администрација, даночниот систем, борбата против конфликт на ...
| | веќе видена | слични

Грчката левичарска партија “Сириза” при победа на предвремените парламентарни избори на 25 јануари ќе го исполнува договореното со кредиторите, но и ќе одржи преговори за ревизија на договорите за заемите. Ова го објави економистот на партијата Георгиод Статакис во интервју за грчката служба на “Дојче веќе”. “Нашата партија ќе ги почитува обврските на Грција, но целта на” Сириза “е општо преиспитување на кредитните договори”, рече Статакис. Според неговите зборови, “земјата има потреба од одржлива задолженост”, која таа реално може да ја плаќа. “Во моментов грчкиот долг не е одржлив, Грција се наоѓа во постојана должнички стапица и тоа ја прави невозможна секоја дискусија за враќање на земјата кон економски раст, кој е главен фактор за излегувањето од кризата”, појасни тој. Се очекува дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Грција “Сириза” ќе добие најголема поддршка – барем тоа го прогнозираат социолошките агенции во јужниот сосед.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчкиот премиер Андонис Самарас се потпира на слабоста на гласачите кон Европа и на стравот од излез од еврозоната, во борбата за победа на предвремените парламентарни избори во Грција закажани за 25 јануари, годинава, и во обид да ја порази радикалната левица "Сириза". Токму оваа стратегија му се покажа како добитна на изборите во 2012 година, пишува АФП, пренесува Нетпрес. - Некои Грци не се одлучија да гласаат за „Сириза“,и беа вздржани. Така, сега, токму од нив ќе зависат резултатите на изборите, смета Христофорос Вернардакис, од социолошката агенција VPRC. Во пролетта во 2012 година, во екот на европската должничка криза и стравувањата дека Грција може да излезе од еврозоната, конзервативната партија на Самарас „Нова Демократија“ победи на парламентарните избори, кои беа жестоко оспорувани од „Сириза“. Во изминативе неколу месеци, пак, анкетите покажуваат дека на претстојните избори во Грција, ќе победи „Сириза“ и тоа со разлика од 3 до 6 отсто, пред останатите политички партии. - Ситуацијата не е како ...
| | веќе видена | слични

Доколку во Грција на власт дојде Сириза ќе бидат испочитувани обврските кон кредитните доверители, вели во разговор за Дојче веле економскиот експерт на оваа партија, Јоргос Статакис. Но, ќе се бараат нови преговори Економистот Јоргос Статакис важи за умерен глас во грчката левичарска алијанса Сириза, со докторат во Велика Британија. Во оваа партија, тој е одговорен за економската политика. Сириза во моментов има добри шанси, по вонредните парламентарни избори на 25 јануари, да стигне до формирање влада. За разлика од моќното лево крило на Сириза околу математичарот Панајотис Лафазанис, економистот Статакис тврди дека својата земја сака да ја задржи во еврозоната. Меѓутоа, Статакис повикува на повторно преговори за условите на меѓународните кредитори кон Грција. „Секако дека Сириза сака да ги исполни обврските на Грција. Предусловот е тоа да се стори на одржлив начин за да не се поткопа социјалната и економската обнова на земјата“. Статакис наведува три аспекти кои се од значење за можни преговори на ...
| | веќе видена | слични

Германската Влада не разработува планови за евентуален излез на Грција од еврозоната, изјави денеска владиниот портпарол Штефан Зајберт. - Не сум запознат со никакви планови и државното раководство не разгледува такви сценарија, истакна Зајберт, коментирајќи ги наводите на весникот „Билд“ и додавајќи дека политиката на германската Влада кон Грција не е смената. Претходно, весникот „Билд“ објави дека Берлин подготвува планови за евентуален излез на Грција од еврозоната, повикувајќи се на анонимен владин извор. Во текстот се наведува дека германските планови содржат опции, кои ги согледуваат последиците од можниот наплив на штедачи кои би ги повлекле своите пари од банките во случај Грција да ја напушти еврозоната. Според весникот, Владата на канцеларката Ангела Меркел разработувала сценарија во случај на предвремените избори во Грција на 25 јануари да победи партијата СИРИЗА, која сака да ги прекине строгите мерки за штедење и да отпише дел од грчкиот долг. „Билд“ додава дека владини експерти изразиле ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Берлин подготвува планови за евентуален излез на Грција од еврозоната, тврди германскиот весник „Билд“, повикувајќи се на анонимен владин извор, пренесува МИА. Германските планови содржат опции, кои ги согледуваат последиците од можниот наплив на штедачи кои би ги повлекле своите пари од банките во случај Грција да ја напушти еврозоната. Според весникот, Владата на канцеларката Ангела Меркел разработувала сценарија во случај на предвремените избори во Грција на 25 јануари да победи партијата СИРИЗА, која сака да ги прекине строгите мерки за штедење и да отпише дел од грчкиот долг. Во текстот се додава дека владини експерти изразиле загриженост поради евентуален колапс на банки, доколку земјата ја напушти еврозоната. Германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел претходно истакна дека Германија сака Грција да остане во еврозоната, дека Берлин нема планови за евентуален излез на Атина од еврозоната, која според него во последните години станала многу постабилна.
| | веќе видена | слични
6 копии

Прашањето за излегување на Грција од еврозоната, како и за отпишување на нејзиниот долг не се на дневен ред, изјави денеска еврокомесарот за економски и финансиски прашања Пјер Московиси во интервју за весникот „Монд“. Европската комисија сака Грција да остане дел од ервозоната, додаде тој, потенцирајќи дека тоа е важно за монетарната унија. Според еврокомесарот изборите во Грција не треба да се сметаат за „детонатор“ на криза во еврозоната.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И Франција се уплаши од изборите во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: