Грчките новинари ќе го тужат министерот за внатрешни работи

2 копии

Грчките новинари одлучија да поднесат тужба против министерот за внатрешни работи, поради нападите на полицијата на репортерите, кои известуваа за време на неодамнешните протести на граѓаните против владините мерки за штедење. Повеќе од 100 лица, вклучувајќи и неколку новинари, беа повредени за време на судирите на демонстрантите и полицијата пред зградата на парламентот во Атина, кога пратениците го усвојуваа владиниот план за штедење. „Ова е порака за многумина: новинарите повеќе нема да имаат толеранција кон насилството. Ние сакаме министерот да биде подложен на истрага, исто како и припадниците на полицијата“, изјави за Ројтерс претседателот на синдикатот на грчките новинари, Јоргос Савидис. За време на протестите во Грција според болнички извори повредени биле преку 100 луѓе, од кои и поголем број на фоторепортери, техничари и новинари.
| | веќе видена | слични

Грчките новинари ќе поднесат тужба против министерот за внатрешни работи во врска со насилството што го примениле силите за борба против безредија за време на протестите против владините мерки за штедење минатиот месец Над сто лица, меѓу кои новинари, беа ранети во безредијата со полицијата пред парламентот на 29 и 30 јуни, додека пратениците гласаа за новите економски мерки, кои беа предуслов за продолжување на меѓународната финансиска програма за земјата. - Тоа е порака до многу адреси. Новинарите повеќе нема да демонстрираат толерантност - истакнал претседателот на синдикатот на грчките новинари Јоргос Савидис. Савидис додал дека новинарите бараат истрага против министерот и полицијата.
| | веќе видена | слични

Останато

 Договорот од Преспа е добар и за двете страни, па дури и политичари од партиите кои јавно се против признаваат дека не можеше да се постигне нешто подобро, ...
сите 124 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Граѓаните на Македонија имаат историска шанса да ја определат натамошната иднина на државата и верувам дека ќе ја искористат со тоа што позитивно ќе се ...
сите 119 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Доколку се стремите кон бизнис напредок, ќе морате да бидете послушни и без прашања да ги усвојувате одлуките за авторитет декретите на ...
сите 50 | | | веќе видена

Ако правите колач со сода бикарбона, важно е да го знаете ова. Во колачот никако не ставајте многу сода, затоа што тогаш ќе има темна боја и непријатен мирис. ...
сите 140 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчките новинари ќе го тужат министерот за внатрешни работи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: