Поранешниот медијатор О`Нил: Нимиц разочарува во однос на прашањето за името!

3 копии

Ставот на Нимиц разочарува во однос на прашањето за името и неговата улога како посредник одговорен пред Обединетите нации!“ – ова го изјави за проектот „ Сита за и околу Македонија“ со Слободан Томиќ, поранешниот медијатор во грчко македонскиот спор Робин О`Нил Европскиот медијатор објаснува: „ Позицијата на Грчката влада по последниот пакет предлози од Нимиц не е јасна. Ќе ве потсетам на крајот од мојата мисија во 1992 година. “ потенцира О`Нил и додава: „ Претседателот Глигоров рече дека е подготвен името “Република Македонија (Скопје)“ да го стави на референдум пред Македонскиот народ ако Грција го прифати тоа име како решение за спорот околу името.“, истакнува тој. Во изјавата за проектот „ Сите за и околу Македонија“, медијаторот анализира: „ Грција одби согласност на секое име што го вклучува зборот Македонија. Нимиц сега предложи четири имиња, сите го содржат зборот Македонија. Ако на Македонската влада не и’ се допаѓа некое од овие предложени имиња, или сите од нив, тоа едноставно треба да го каже. ...
| | веќе видена | слични

Целиот свет не само што ја нарекува Македонија Македонија, туку смета дека Грците се луди во нивната истрајност дека таа мора да се нарекува некако поинаку – особено затоа што ние ниеднаш во изминатите триесет години не сме ни објасниле како би требало таа да се нарекува, вели за ЕУ обзервер Тимиос Цалас, грчки новинар што работи во аналитички центар во Лондон и повремено е колумнист на Катимерини. Пред два месеца седнав на кафе во долниот кварт во Лондон. Девојката која ме служеше ме праша од каде сум бидејќи мојот акцент ѝ звучеше познато. Кога ѝ кажав дека сум од Грција, таа се насмевна и рече дека така и мислела, бидејќи беше од Македонија. Ѝ кажав дека поминав низ нејзината татковина додека патував во Србија. Кога дојде време да ја платам сметката, таа одби да ми ги земе парите: Кафето е од мене бидејќи вие сте првиот Грк што ја нарекол мојата земја Македонија. Додека ви го кажувам ова, јас сум исполнет со сомневања за тоа дали требаше да го споделам она што се случи. Стравувам дека се опишувам себеси ...
| | веќе видена | слични

Грците веруваат дека, откако се нарече Македонија, оваа земја го украла нивното историско наследство…Македонија постепено престанува да го „трола“ својот сосед. Но, дали ова е доволно за да се реши 27-годишниот спор со Атина? Откако Македонија прогласи независност во 1991 година, Грција одбива да го признае уставното име на оваа република. Грција инсистира на тоа дека само нејзината северна покраина може да се нарече Македонија и тврди дека самиот факт што поранешната југословенска република се нарекува исто значи дека оваа земја има територијални претензии кон Грција, пишува новинар на Би-би-Си во обид да го објасни ирационаниот спор во кој се заглавени двата балкански соседи. Поради оваа причина, пишува авторот, Грција во 2008 година го блокираше влезот на Македонија во НАТО и се закани дека ќе го блокира пристапот на својот сосед во Европската унија доколку оваа земја не го промени своето име. Откако пишува за периодот на таканаречената антиквизација, кога „аеродромит автопати и стадиони се преименувани ...
| | веќе видена | слични

Красимир Узунов, претседател на агенцијата и национално радио „Фокус“ од Бугарија, не ја исклучува можноста од немири во Македонија и од пад на Владата ако се оди на менување на името на државата во Собрание. „Има ли референдум за промена на името на земјата, тоа значи уште шест-седум месеци, т.е. оваа година најверојатно ќе биде загубена. Ако се отиде на варијантата на смена на името во Парламентот, не исклучувам и внатрешни борби. Може да дојде и до паѓање на Владата“, изјави аналитичарот на историјата на Македонија, како што го претставува радиото. Узунов додава дека треба да се види и какви промени треба да се направат во македонскиот Устав. „За Албанците тоа нема никакво значење, за Македонија тоа е прашање на чест“, заклучува аналитичарот, според кој „земјата што треба да направи повеќе отстапки за разрешување на длабокиот спор за името е Македонија“. Задачата на Грција, според Узунов, е да ги разубеди 71 процент од грчките граѓани што се противат на сложено име што ќе го содржи зборот „Македонија“.
| | веќе видена | слични

Светските медиуми ги следат случувањата на релација Скопје-Атина, со различни оценки за натамошниот тек на настаните. Во опширен текст со наслов “зошто кавгата со Грција за името оди толку длабоко”. БИ БИ СИ пишува дека Владата на Македонија се спротивстави на антиквизацијата на претходната администрација, во името на добриот вкус, но и на дипломатијата. Најзначајниот чекор што следеше е изразената волја за компромис околу името, се вели во текстот, како и одлуката за преименување на скопскиот аеродром и автопатот кон Грција. Но колку подолго не се соопштат конкретните предлози за промена на името, толку повеќе и се дава време на опозицијата да се организира, на двете страни од границата. А тоа може да води кон меѓусебни навреди уште многу години, пишува Би Би Си.
| | веќе видена | слични
2 копии

Русите знаат колкав е влогот – треба да знаеме и ние, вели копретседавачот на Европскиот совет за надворешни работи и поранешен премиер на Шведска, Карл Билт, во колумна за The Washington Post во којашто се осврнува на спорот за името на Македонија.. Се смета дека Винстон Черчил рекол дека Балканот создал повеќе историја отколку што може да ја консумира. Изреката ја повторува практично секој што имал потреба да го запознае регионот, и со добра причина. Прашањето што сега е на маса е за наследството на Александар Велики, кој умре во Вавилон пред околу 2.300 години, и за правото да се користи терминот Македонија. Повеќе од четвртина век, самото постоење на Република Македонија ги разгневуваше Грците, кои тврдат дека името на нивниот сосед било украдено од грчката провинција што граничи со Македонија на југ. Грција (особено нејзиниот северен регион, од каде што е Александар Велики) прави сè што е можно за да ги блокира сите обиди на поранешната југословенска Република Македонија да биде меѓународно признаена ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон, Париз, Берлин, Лондон и други, треба да внимаваат и да направат што можат за да подготват и да го поддржат речиси секој компромис за името што ќе биде постигнат меѓу Македонија и Грција. Во анализа во „Вашингтон пост“ поранешниот шведски премиер, Карл Билд предупредува дека ако напорите не успеат и Македонија повторно биде блокирана за влез во НАТО и натаму во Европската унија „можеме да видиме зголемување на тензиите во историски експлозивниот регион“. Билд пишува дека „Винстон Черчил изјави дека Балканот создава повеќе историја отколку што може да ја има“ и дека ова го повторува секој што има добра причина да се справи со регионот. „Сега прашањето на масата е за наследството на Александар Велики, кој почина во Вавилон пред околу 2.300 години и правото да го користи името Македонија. Постојат бројни алтернативи кои треба да бидат прифатливи за сите – „Горна Македонија“ е само една од нив, но бара јасна волја, силна определба и јасна политичка храброст да го направат потребниот компромис. Повеќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкиот премиер се обидува да постигне компромис со Скопје, но отпорот во неговата земја е голем, пишува весникот Ди Велт. Доколку не успее, се заканува нова нестабилност на БалканотОпасноста, доколку преговорите околу спорот за името не завршат со успех, е голема и за Македонија и за Грција, а на Балканот во таков случај ќе му се заканува нова нестабилност, анализира во денешниот број германскиот весник Ди Велт. Ципрас речиси сигурно ќе ги загуби следните парламентарни избори во Грција, а во Македонија најголема опасност демне од враќањето на националистичките сили на власт.„(...)Тоа што Ципрас токму во овој момент одлучи да се впушти во, за него, од внатрешно-политички аспект, високо ризичните преговори е поврзано со меѓународниот притисок кој се врши врз него. Спорот за името блокира геостратешки важни планови за Западот: членството на Македонија во НАТО и ЕУ.(...) Алексис Ципрас, пак, има добри причини да се бори за наклонетоста на меѓународните партнери. Тој се надева дека во август, по осум години ...
| | веќе видена | слични

Се верува дека Винстон Черчил рекол дека Балканот произвел повеќе историја отколку што може да ја консумира. Изреката ја повторува практично секој кој имал причина да се справува со регионот, со добра причина, пишува Карл Билд за Вашингтон пост. Прашањето ставено на маса сега е за наследството на Александар Велики, кој починал во Вавилон пред околу 2.300 години, и правото да се користи терминот Македонија. Повеќе од четврт век, самото постоење на Република Македонија ги разгневува Грците кои тврдат дека името на нивниот сосед било украдено од грчката провинција која граничи со Македонија на југ. Грција (особено нејзиниот северен регион, од каде што потекнува Александар Велики) прави се што е можно за да ги блокира сите обиди на поранешната југословенска република Македонија за меѓународно признавање под тоа име. Во април 2008 година, Грција ја блокираше кандидатурата на Македонија за членство во НАТО. И постојано ги блокираше препораките на Европската комисија за започнување на пристапните преговори на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Пред два месеца седнав на кафе во долниот кварт во Лондон. Девојката која ме служеше ме праша од каде сум бидејќи мојот акцент ѝ звучеше познато. Кога ѝ кажав дека сум од Грција, таа се насмевна и рече дека така и мислела, бидејќи беше од Македонија. Ѝ кажав дека поминав низ нејзината татковина додека патував во Србија. Кога дојде време да ја платам сметката, таа одби да ми ги земе парите: Кафето е од мене бидејќи вие сте првиот Грк што ја нарекол мојата земја Македонија. Додека ви го кажувам ова, јас сум исполнет со сомневања за тоа дали требаше да го споделам она што се случи. Стравувам дека се опишувам себеси како некој вонредно слободоумен либерал кој ги повикува своите сонародници кои се навредени од соседната држава дека го користи името Македонија да се опуштат. Се плашам дека некои Грци ќе ме сметаат за предавник и во исто време се чувствував како идиот кој како да разменува мисли за брачното достоинство за едно кафе со млеко. Знам многу луѓе кои размислуваат како мене. Во Грција немам пријатели што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 241 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети апелира до најголемата опозициска партија да продолжи со учество во работните групи при ...
сите 218 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 97 | | | веќе видена

Драган Ѓилас ги предводи протестите во Србија против претседателот Александар Вучиќ. Тој бара Вучиќ да си замине од власт, но притоа не сака да има избори ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поранешниот медијатор О`Нил: Нимиц разочарува во однос на прашањето за името!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: