Бугарскиот пратеник Џамбаски тврди: Македонија е бугарска, Грците не треба да прават протести


5 копии

Македонија е бугарска и грците немаат никаква основа да ги прават тие протести. Тие се окупатори таму, вели бугарскиот европратеник од редовите на ВМРО-БНД, ...
| | веќе видена | слични

Целиот свет не само што ја нарекува Македонија Македонија, туку смета дека Грците се луди во нивната истрајност дека таа мора да се нарекува некако поинаку – ...
| | веќе видена | слични

И праведните ќе засјаат како сонце во царството на отецот свој, се вели во Библијата, цитирајќи ги зборовите на Исус Христос. Можеби овие зборови одѕвонувале ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Пред два месеца седнав на кафе во долниот кварт во Лондон. Девојката која ме служеше ме праша од каде сум бидејќи мојот акцент ѝ звучеше познато. Кога ѝ кажав ...
| | веќе видена | слични

Во „славниот“ конфликт меѓу Атина и Скопје околу името, другите држави и нивните народи (освен можеби балканските) тешко ги разбираат грчките чувствителности и ...
| | веќе видена | слични

Професорот и претседател на Албанска културна заедница во Македонија, Абдула Мехмети, порачува дека само домородното население во Македонија има право на ...
| | веќе видена | слични

Игуменот Петар Драгојловиќ, од Српска Православна Црква, за протестите кои вчера се одржаа во Атина, против употребата на терминот „Македонија“ во решение за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарскиот пратеник Џамбаски тврди: Македонија е бугарска, Грците не треба да прават протести

Од:
До кого (е-маил):
Порака: