Бугарскиот пратеник Џамбаски тврди: Македонија е бугарска, Грците не треба да прават протести


5 копии

Македонија е бугарска и грците немаат никаква основа да ги прават тие протести. Тие се окупатори таму, вели бугарскиот европратеник од редовите на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски. Според Џамбаски во Егејска Македонија луѓето зборуваат бугарски јазик и нивното потекло исто така, но и дека грците таму се дојденци од Мала Азија. – Модерната грчка држава се појавува на Балканот 12 и 13 година во договор со Србија. Тие територии кои тие тогаш ги окупираа и продолжуваат да ги држат под окупација и денес, како Беломорието, таму нема никаков сомнеж какво е потеклото на населението. И сега ако отиде и се прошетате во села како Шестево, како Апоскеп и тоа зборувам за Костур. Костур е длабоко во Беломорието, Лерин, Воден и отидете во тие села ќе слушнете како зборуваат луѓето на наш јазик. Наш јазик, јазик со кој ние со вас се разбираме, изјави Џамбаски. Џамбаски вели дека луѓето од Егејска Македонија зборуваат бугарски јазик. – Кога зборувате со нив, тие зборуваат на наш јазик и кога ги прашате, имали Маџири, Маџири од ...
| | веќе видена | слични

Целиот свет не само што ја нарекува Македонија Македонија, туку смета дека Грците се луди во нивната истрајност дека таа мора да се нарекува некако поинаку – особено затоа што ние ниеднаш во изминатите триесет години не сме ни објасниле како би требало таа да се нарекува, вели за ЕУ обзервер Тимиос Цалас, грчки новинар што работи во аналитички центар во Лондон и повремено е колумнист на Катимерини. Пред два месеца седнав на кафе во долниот кварт во Лондон. Девојката која ме служеше ме праша од каде сум бидејќи мојот акцент ѝ звучеше познато. Кога ѝ кажав дека сум од Грција, таа се насмевна и рече дека така и мислела, бидејќи беше од Македонија. Ѝ кажав дека поминав низ нејзината татковина додека патував во Србија. Кога дојде време да ја платам сметката, таа одби да ми ги земе парите: Кафето е од мене бидејќи вие сте првиот Грк што ја нарекол мојата земја Македонија. Додека ви го кажувам ова, јас сум исполнет со сомневања за тоа дали требаше да го споделам она што се случи. Стравувам дека се опишувам себеси ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот професор Џелал Зејнели порачува дека „идентификацијата на словенските Македонци со античките Македонци не е поддржана од ниту една европска држава“. Во својата последна колумна во косовскиот „Бота сот“ , осврнувајќи се на историските претензии кон Македонија и нејзините тогашни позиции, смета дека „единствениот кој го поддржува таквиот квазиприказ е Турција, бидејќи е во историски конфликт со Грција. -Спорот околу името меѓу Скопје и Атина зборува за кризата со идентитетот на словенско-македонскиот народ. И овој народ со контроверзен идентитет, од 1945 година до денес, со помош на Белград, водеше дискриминаторски и рестриктивни политики кон Албанците, пишува Зејнели. За него владеењето на Груевски уште повеќе го искомплицирало решавањето на името. – Сега во интерес на Атина и Скопје, но и на целиот регион е да се реши проблемот што е можно поскоро и рационално. Решението за ова прашање за Македонија претставува перспектива, ја зголемува нејзината стабилност и овозможува подинамичен економски ...
| | веќе видена | слични

Грците веруваат дека, откако се нарече Македонија, оваа земја го украла нивното историско наследство…Македонија постепено престанува да го „трола“ својот сосед. Но, дали ова е доволно за да се реши 27-годишниот спор со Атина? Откако Македонија прогласи независност во 1991 година, Грција одбива да го признае уставното име на оваа република. Грција инсистира на тоа дека само нејзината северна покраина може да се нарече Македонија и тврди дека самиот факт што поранешната југословенска република се нарекува исто значи дека оваа земја има територијални претензии кон Грција, пишува новинар на Би-би-Си во обид да го објасни ирационаниот спор во кој се заглавени двата балкански соседи. Поради оваа причина, пишува авторот, Грција во 2008 година го блокираше влезот на Македонија во НАТО и се закани дека ќе го блокира пристапот на својот сосед во Европската унија доколку оваа земја не го промени своето име. Откако пишува за периодот на таканаречената антиквизација, кога „аеродромит автопати и стадиони се преименувани ...
| | веќе видена | слични

И праведните ќе засјаат како сонце во царството на отецот свој, се вели во Библијата, цитирајќи ги зборовите на Исус Христос. Можеби овие зборови одѕвонувале доволно гласно и пред српскиот јеромонах Петар Драгојловиќ, игумен на манастирот „Пиносава“ во шумадиската епархија на Српската православна црква кога пред некој ден јасно и гласно на социјалните мрежи ги објави своето мислење и став во врска со македонскиот народ, јазик, име, историја, критикувајќи ги токму грчките владици за искажан национализам и елитизам.„Македонија не е само грчка, а македонското име не е исклучива сопственост на Грците. Никој нема право да му ги одзема името и јазикот на еден народ и на една држава. Денес во Република Македонија, 75 отсто од населението се Македонци и мнозинството од нив не се ниту Грци, ниту Бугари, ниту Срби. Во неа живее мнозинство на македонски народ“. Ова е само дел од личниот став на јеромонахот Петар Драгојловиќ, игумен на манастирот „Пиносава“ во шумадиската епархија на Српската православна црква, напишан ...
| | веќе видена | слични

Пак го прават тоа, дури и додека траат разговорите за решавање на „кризата со името“ на Македонија, вели Мејк Пирс , професор по историја на колеџот Хоутон во Њујорк реагирајќи на напис на ВВС за неделните протести во Атина. „Многу Грци се противат земјата со исто име да се нарекува себеси Македонија, велејќи дека тоа подразбира полагање право на територии од грчкиот регион на северна Македонија“. Написот е точен: тоа е токму она што националистичкото јадро во Грција го зборува со децении. Поради тоа, Грција стави вето на македонското членство во ЕУ и во НАТО – политика поради која, со оглед на тоа што земјата нема крајбрежје, речиси ѝ оневозможува да тргува. Но ајде да видиме како навистина стојат работите: една осиромашена земја (БДП од 5.286 долари по жител) со само 2 милиони жители, политички нестабилна и етнички поделена… наводно има претензии кон северна Грција и некој вид план да ги оствари? Стварно?… Против земјата јужно од себе, која, и покрај сопствената економска криза што самата си ја ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Пред два месеца седнав на кафе во долниот кварт во Лондон. Девојката која ме служеше ме праша од каде сум бидејќи мојот акцент ѝ звучеше познато. Кога ѝ кажав дека сум од Грција, таа се насмевна и рече дека така и мислела, бидејќи беше од Македонија. Ѝ кажав дека поминав низ нејзината татковина додека патував во Србија. Кога дојде време да ја платам сметката, таа одби да ми ги земе парите: Кафето е од мене бидејќи вие сте првиот Грк што ја нарекол мојата земја Македонија. Додека ви го кажувам ова, јас сум исполнет со сомневања за тоа дали требаше да го споделам она што се случи. Стравувам дека се опишувам себеси како некој вонредно слободоумен либерал кој ги повикува своите сонародници кои се навредени од соседната држава дека го користи името Македонија да се опуштат. Се плашам дека некои Грци ќе ме сметаат за предавник и во исто време се чувствував како идиот кој како да разменува мисли за брачното достоинство за едно кафе со млеко. Знам многу луѓе кои размислуваат како мене. Во Грција немам пријатели што ...
| | веќе видена | слични

Во „славниот“ конфликт меѓу Атина и Скопје околу името, другите држави и нивните народи (освен можеби балканските) тешко ги разбираат грчките чувствителности и грчките стравови. Алексис Хераклидес, професор по меѓународни односи и аналичар за конфликти на Катедрата за политички науки и историја на Универзитетот Пантеон во Атина, инаку поранешен експерт на грчкото Министерство за надворешни работи за малцинствата и човековите права во меѓународните организации (1983-1997), пишува дека за ова постојат најмалку 4 причини во својата обемна анализа . Прво, за светот е несфатливо како толку мала, сиромашна и слаба земја, како што е Македонија, со речиси непостоечки вооружени сили и опрема (особено во 1990-тите), може да ја загрози Грција, која е вооружена до заби (импресивна поморски и воздухопловна сили, оклопни возила, специјално обучени единици итн.). Значи, ги сметаа Грците за насилбници или параноични, најлоши узурпатори со скриени експанзионистички аспирации. Второ, кога се обидуваат да го разбере спорот ги ...
| | веќе видена | слични

Професорот и претседател на Албанска културна заедница во Македонија, Абдула Мехмети, порачува дека само домородното население во Македонија има право на името, а тоа се „словенските Македонци и Албанците“. „Ако ‘копаме’ под Илирскиот полуостров, ќе видиме дека ниту Словените, а уште помалку Грците, имаат право да го забрануваат името ‘Македонија’. Оттука, историското право на името им припаѓа особено на Албанците, како директни потомци на Пелазгите и на Илирите, но и на словенските Македонци“, вели Мехмети. „Сега е време Албанците во земјава да го бранат името, оти се бранат себе си“, нагласува професорот. Според него, сега е време Албанците да ја кажат вистината отворено, пред меѓународниот фактор, со голема гордост.
| | веќе видена | слични

Игуменот Петар Драгојловиќ, од Српска Православна Црква, за протестите кои вчера се одржаа во Атина, против употребата на терминот „Македонија“ во решение за спорот со името, им порача на Грците дека не се во право. Тој за овој проблем го образложи својот став на Фејсбук. „Македонија е Грчка, гласи слоганот на грчките протести во Атина?! Епа не е баш така браќа Грци. Со должна почит, мојот личен став е дека Македонија не е само грчка и дека македонското име не е во исклучителна сопственост на Грците. Егејска Македонија е Грчка, затоа што во неа денеска воглавно живеат Грци и припаѓа на грчката држава. Вардарска Македонија денеска е воглавно македонска и таа држава се нарекува Република Македонија. Никој нема право да го одзема името и јазикот на еден народ и на една држава. Во Република Македонија 80 отсто од населението се Македонци, и тие денеска не се ни Грци, ни Бугари ни Срби. Во оваа земја во мнозинство живее македонски народ. Како што во Пиринска Македонија мнозинството се Бугари. Од таму, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Нестабилно време со пороен дожд, град и грмежи има во југоисточните делови на државава, Струмица и Радовиш како и во Пелагонија, Прилепско. Нестабилност во ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарскиот пратеник Џамбаски тврди: Македонија е бугарска, Грците не треба да прават протести

Од:
До кого (е-маил):
Порака: