Грчки медиуми: Терористите од УЧК спремни со војна да прават Илирида


3 копии

Tерористите од УЧК се решени да ја дестабилизираат Македонија, но и целиот Балкан, предупредуваат грчките медиуми во кои развојот на настаните во Македонија и натаму е во фокусот. Нелегитимното прогласување на Талат Џафери за претседател на Собранието, според дел од грчките медиуми, било организирано од страна на американската амбасада во Скопје и тоа без знаење на Белата Куќа, јавува дописникот на „Нетпрес“ од Атина. – Четири месеци по децемвриските парламентарни избори и анархија, опозициската коалиција предводена од Зоран Заев, сугерираше дека ќе се обиде да состави нова влада, прескокнувајќи го претседателот на земјата – јавува грчката државна телевизија ЕРТ. Грчкиот јавен сервис додава дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со претседателот Ѓорге Иванов се обидуваат да го спречат ова, бидејќи сметаат дека со тоа ќе биде загрозена унитарноста на земјата, додека во истовреме, терористите од УЧК се закануваат со војна. И во извештај на телевизијата СТАР се предупредува дека терористите од УЧК ...
| | веќе видена | слични

„Продолжуваат политичките тензии во Скопје по посетата на асистентот државен секретар Брајан Хојт Ји во обид да направи „медијација” за решение и да ја олесни кризата- пишува „Димократиа“. Се вели дека американската интервенција во внатрешните работи во земјата била направена како обид за деескалација на кризата, откако претставникот на САД им соопштил на медиумите во Скопје дека владата ќе биде формирана и ќе ги донесе поблиску до европска интеграција. И aлбанските знамиња во кабинетот на Талат Џафери се тема на коментар на голем број грчки медиуми, кои што нагласуваат дека нивното поставување беше неговиот прв чекор. Политичкиот ќор сокак во пј Р. Македонија ескалира од ден во ден, но искрата што го запали огнот беше изборот на албанскиот политичар, Талат Џафери за претседател на Парламентот. Изјавата на спикерот Џафери за албански медиум дека ќе постави Албанско знаме во неговиот кабинет, предизвика бура од реакции, јавува телевизијата СТАР. Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, со порака ...
| | веќе видена | слични

„Американска интервенција во корист на Албанците- Националистите се борат”, и „Како Сорос ја финансира опозицијата во Скопје“ се насловите кој осамнаа во грчките медиуми во кој ја анализираат политичката состојба во Македонија и прогнозираат за идни чекори Грчкиот весник „Реал“ пишува дека иако заменикот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Ји го призна изборот на Талат Џафери за претседател на законодавниот дом, ова нема да се прифате од страна на националистите од Скопје кој што веќе покажаа дека се спремни да влезат и во Парламентот. „Албанските парамилитаристи ветија дека ќе ги ’ослободат’ областите од пјр Македонија каде што живат Албанци, заканувајќи му се на Балканот со ново крвопролевање. Атина со особен интерес ја следи состојбата во соседната земја, бидејќи ако дојде до бура, речиси е невозможно Грција да не биде погодена“, се вели во анализата на „Реал“. Весникот во својата анализа додава дека поради настаната состојба во Македонија реагирала и Москва, која ги повика странските ...
| | веќе видена | слични

Албанските знамиња како прв чекор на нелагалниот претседател на Парламентот избран со помош на странски притисок, се тема на коментар и во грчките медиуми, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Новиот парламентарен спикер Талат Џафери беше легализиран преку брутална американска интервенција, пишува тиражниот грчки весник „Димократиа“. Продолжуваат политичките тензии во Скопје по посетата на асистентот државен секретар Брајан Хојт Ју во обид да направи “медијација” за решение и да ја олесни кризата. Бруталната американска интервенција во внатрешните работи во земјата беше направена како обид за деескалација на кризата, откако претставникот на САД им соопшти на медиумите во Скопје дека владата ќе биде формирана и ќе ги донесе поблиску до европска интеграција, пишува „Димократиа“. И aлбанските знамиња во кабинетот на Талат Џафери се тема на коментар на голем број грчки медиуми, кои што нагласуваат дека нивното поставување беше негов прв чекор. Политичкиот ќор сокак во п Ј Р Македонија ескалира од ден во ден, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Грчките медиуми продолжуваат со анализа за политичката состојба во земјава и прогнозираат за идни чекори… Под насловот „Американска интервенција во корист на Албанците- Националистите се борат”, грчкиот весник „Реал“ пишува дека иако заменикот државен секретар на САД, Хојт Ји го призна изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот, ова нема да биде прифатено од како што се вели, националистите во Скопје, кои што покажаа дека се подготвени да влезат и во Парламентот, пренесува дописникот од Атина за МРТ. „Албанските парамилитаристи ветија дека ќе ги ’ослободат’ областите од пјр Македонија каде што живат Албанци, заканувајќи му се на Балканот со ново крвопролевање. Атина со особен интерес ја следи состојбата во соседната земја, бидејќи ако дојде до бура, речиси е невозможно Грција да не биде погодена“, се вели во анализата на „Реал“. Весникот додава дека поради состојбата реагираше и Москва, која што ги повика странските актери да го прекинат притисокот, овозможувајќи и на земјата сама да решава за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Под насловот „Американска интервенција во корист на Албанците- Националистите се борат”, грчкиот весник „Реал“ пишува дека иако заменикот државен секретар на САД, Хојт Ји го призна изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот, ова нема да биде прифатено од како што се вели, националистите во Скопје, кои што покажаа дека се подготвени да влезат и во Парламентот, пренесува дописникот од Атина за МРТ. „Албанските парамилитаристи ветија дека ќе ги ’ослободат’ областите од пјр Македонија каде што живат Албанци, заканувајќи му се на Балканот со ново крвопролевање. Атина со особен интерес ја следи состојбата во соседната земја, бидејќи ако дојде до бура, речиси е невозможно Грција да не биде погодена“, се вели во анализата на „Реал“. Весникот додава дека поради состојбата реагираше и Москва, која што ги повика странските актери да го прекинат притисокот, овозможувајќи и на земјата сама да решава за својата иднина. Тиражниот грчки весник „Димократиа“ пишува дека хаосот во Македонија во голема мера е и дело ...
| | веќе видена | слични

Косовари, команданти, џихадисти и тајни служби од целиот свет се мобилизирани да го блокираат гасоводот Турски тек чија конструкција почнува летово, информира грчкиот портал Пентапостагма. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, дел од грчките медиуми пишуваат дека актуелните случувања во Македонија се последица на обидите на западните центри на моќ за спречување на рускиот гасовод и кинеската железница предвидени за регионот. „Многу дебела геостратешка и енергетска игра се случува во п ј Р Македонија предводена од Западот, преку ракувањето со албанскиот национализам насочено кон спречување рускиот гасовод преку земјата да влезе во ЕУ”, пишува Пентапостагма. Порталот додава дека последниот развој на настаните во Македонија претставува една ненормална и опасна ситуација, со дејствија на Албанците насочени кон обидот за создавање голема Албанија, спонзориран од Британски МИ6 и НАТО. Целта е целосна контрола на западен Балкан, елиминација на рускиот фактор и спречување на преминот на гасоводот. Под ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 259 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчки медиуми: Терористите од УЧК спремни со војна да прават Илирида

Од:
До кого (е-маил):
Порака: