Ципрас уште еднаш повтори: Предуслов за сложено име е промена на уставот


5 копии

Сложено име и за надворешна и за внатрешна употреба, за кое треба уставна промена и повлекување на секакви сомнежи за иредентистички ставови, е рамката што го гарантира затворањето на проблемот, според грчкиот премиер Алексис Ципрас. Ципрас, на состанокот на пратеничката група на СИРИЗА, освен за економијата и скандалот „Новартис“, говореше и за прашањето за името. Рече дека грчката влада има преземено одговорност за да се затвори проблемот „со достоинство и патриотска одговорност“ и ја повтори позицијата на Атина и барањата на грчката страна во разговорите. – Решението не може да биде друго од едно сложено име што ќе важи за сите, за севкупна употреба. Нешто за што секако, предуслов е и уставна промена, за името навистина да биде ерга омнес, односно за севкупна употреба. Не може да биде една употреба надвор, а друго да биде името во Уставот. Секако предуслов е и повлекување на секаков сомнеж за иредентизам. Ова е единствената рамка што го гарантира решавањето на проблемот и поминување во нова ера за целиот ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Оптимизмот од македонскиот премиер за решение на името до јули и изјавата дека идентитетот не е една од седумте точки за кои што се преговара, не останаа незабележани од грчките медиуми. „Бомба од Заев“ и „Заев откри дека за идентитетот не се преговара“, се главните коментари во текстовите на новинарите во Грција, по интервјуто на македонскиот премиер за австриското радио ОРФ, јави дописникот на МИА од Атина. - Ако Грција, навистина не го покренува прашањето со државјанството, тогаш веројатно преговорите се понапреднати од тоа што се проценуваше и имаат за цел изнаоѓање заемно прифатливо име. Во сценаријата што се слушаат е географската одредница, најверојатно „Горна Македонија“, пишува „Та неа“. Информативниот портал „Њузпост“, коментира дека и покрај оптимизмот од Заев за решение до јули, сепак, од средбите на Никос Коѕијас и Никола Димитров, уште не излегол „бел чад“. - Се чини дека „Горна Македонија“ е името што преовладува, но албанската заедница во ПЈРМ изразува резервираност во однос на употребата на ...
| | веќе видена | слични

- Ако Грција, навистина не го покренува прашањето со државјанството, тогаш веројатно преговорите се понапреднати од тоа што се проценуваше и имаат за цел изнаоѓање заемно прифатливо име. Во сценаријата што се слушаат е географската одредница, најверојатно „Горна Македонија“,  пишува „Та неа“. Информативниот портал „Њузпост“, коментира дека и покрај оптимизмот од Заев за решение до јули, сепак, од средбите на Никос Коѕијас и Никола Димитров, уште не излегол „бел чад“. - Се чини дека „Горна Македонија“ е името што преовладува, но албанската заедница во ПЈРМ изразува резервираност во однос на употребата на словенска одредница. Од МНР, продолжуваат да не ги отвораат картите, наведувајќи дека разговорите за името се во тек. Кратенките и акронимите се поврзуваат со прашањето за Уставот, додека пак прашањето за трговската употреба се чини дека е едно од оние прашања што се решени, пишува информативниот портал „Њузпост“, анализирајќи кои се трите точките за кои премиерот Заев рече дека се отстранети.  Во однос на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се интензивираат преговорите на министерско ниво за решавање на спорот за името по најавите за доаѓањето на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Македонија.Од македонското Министерство за надворешни работи велат дека Коѕијас ќе дојде во Скопје до крајот на февруари или почетокот на март, а не како што претходно најавија грчките медиуми, во текот на неделава.Како причина за пролонгирањето на посетата на Скопје се наведуваат згуснатите и веќе претходно договорени агенди на двајцата министри, Никола Димитров и Никос Коѕијас.Претходно, грчката телевизија „Алфа“ објави дека шефот на грчката дипломатија во следните денови ќе дојде во Скопје. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори, вели дека почнува клучна недела за преговорите, а Коѕијас на својот македонски колега ќе му ја достави нацрт-спогодбата што ја подготвува грчката страна.Оптимист дека ќе се најде решение до Самитот на НАТО е и македонскиот премиер Зоран Заев, кој во интервју за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во највлијателниот весник во „ “, кој пишува за теми од Европската Унија и се печати во Брисел е објавено дека грчките внатрешни проблеми го ставаат во втор план прашањето за името. Иако контактите продолжија во Виена и Софија,дипломатскиот напредок е клекнат поради индикациите дека некои од инволвираните страни сега сметаат дека обидот за решение пред самитот на НАТО во јули не може да се спроведе, тврди весникот. Според Алек Мали, директор за глобални економски прашања, Атина се соочува со две жешки теми кои јасно ја дефокусираа јавноста од прашањето за името. Спорот со Турција за егејското островче Имиа и истражувањата на гас и нафта во близина на Кипар се важни прашања за кои грчката јавност е позаинтересирана. Истото е случај и со скандалот Новартис во кој се инволвирани членови на опозицијата. За Нова европа е чудно што по средбата во Виена беше соопштено само дека средбите ќе продолжат а притоа се забележува дека во исто време премиерот Заев бил во официјална посета на Турција. Весникот пренесува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за австриското државно радио ОРФ, вели дека е умерен оптимист во врска со решавањето на спорот за името со Грција. Можно е решение до самитот на НАТО во јули, вели Заев. За идентитетот воопшто не се разговара во преговорите за спорот за името со Грција, вели во интервју за австриското радио ОРФ, македонскиот премиер Зоран Заев. „Мене ми е драго што во седумте точки нема тема идентитет. Тоа е добро затоа што идентитетот е лично чувство. Тоа прашање не може да се смени ни со гласање во парламентот, ниту на референдум“, вели Заев во разговорот. Тој натаму објаснува дека проблемот на Грција „е со името на државата“ и доколку тој спор се реши конечниот збор ќе го имаат македонските граѓани на референдум. Во однос на можното решение, Заев вели дека е „претпазлив оптимист“, и дека „е можно преговорите да бидат завршени до самитот на НАТО во јули“ годинава. Самитот на Алијансата се одржува на 11 и 12 јули во Брисел, а македонскиот премиер вели дека Македонија веќе има ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев е оптимист дека до Самитот на Алијансата, ќе се реши спорот за името со Грција, а земјава ќе добие покана за членство. - Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите до самитот на НАТО во јули. Имаме автоматска покана, што значи дека членките на НАТО ќе почнат со ратификација на нашето пристапување, откако ние и Грција ќе најавиме дека спорот е решен, изјави Заев интервју за австриската радиостаница ОРФ, што го пренесе Ројтерс. Одблокирање на македонските евро-атлантски интеграции побара претседавачот со Минхенската безбедносна конференција и поранешен германски амбасадор во САД, Волфганг Ишингер. - Патот на Македонија кон ЕУ и НАТО треба да се одблокира. Тоа требаше одамна да биде сторено, напиша Ишингер на твитер, коментирајќи го твитот на министерот Димитров дека по долго чекање време е за пробив на земјата во ЕУ и НАТО. Продолжување на засилените преговори и контакти меѓу шефовите на дипломатиите од двете земји, најави грчката телевизија Алфа, која повикувајќи се на владини ...
| | веќе видена | слични

Симболично со првиот лет на новата линија после неколку години откако е сменето името на Аеродромот во Скопје се очекува во наредните две недели во Македонија да допатува шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас . Дел од грчките медиуми пренесуваат дека Коѕијас во Скопје треба да го донесе и официјалното предлог решение за името но со него во пакет и уставните промени на кои инсистира грчката страна. Од МНР потврдуваат дека ја очекуваат посета на Коѕијас во Скопје но велат тоа најверојатно би било кон крајот на месецот или почетокот на март. Во краткото објаснување наведуваат. „Шефот на грчката дипломатија Коѕијас доаѓа во Скопје до крајот на овој месец или почетокот на март. Како причина за пролонгирање на посетата на Скопје се наведуваат згуснатите и веќе претходно договорени агенди на двајцата министри Никола Димитров и Никос Коѕијас“, велат од МНР на Република Македонија Грчкиот министер за надворешни работи во неодамнешната изјава за ЕРТ но и за други грчки медиуми веќе најави дека следната ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Македонија се надева дека до Самитот на НАТО во јули ќе се пронајде решение за спорот со Грција околу уставното име на земјава, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ, што го пренесува Ројтерс. - Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите до самитот на НАТО во јули, рече Заев. Премиерот нагласува дека влезот на Македонија во НАТО е повеќе од извесен, доколку се пронајде решение за спорот. - Имаме автоматска покана, што значи дека членките на НАТО ќе почнат со ратификација на нашето пристапување, откако ние и Грција ќе најавиме дека спорот е решен, додаде Заев. Одблокирање на македонските евро-атлантски интеграции побара претседавачот со Минхенската безбедносна конференција и поранешен германски амбасадор во САД, Волфганг Ишингер, објави - Патот на Македонија кон ЕУ и НАТО треба да се одблокира. Тоа требаше одамна да биде сторено, напиша Ишингер на твитер, коментирајќи го твитот на министерот Димитров дека по долго чекање време е за пробив на земјата во ЕУ и ...
| | веќе видена | слични

Коѕијас ќе долета во Скопје со нацрт-договор за кој тој тврдеше дека го подготвува грчката страна. За прв пат ќе лета, оти досега му пречеше името „Александар Велики“ и не патуваше со авион. Коѕијас ќе долета во Скопје со нацрт-договор за кој тој тврдеше дека го подготвува грчката страна. За прв пат ќе лета, оти досега му пречеше името „Александар Велики“ и не патуваше со авион. Оваа информација ја обелодени грчката телевизија Алфа повикувајќи се на сопствени извори во нивната влада. Според нивните информации, Коѕијас ќе се сретне со македонскиот колега Димитров, а дали и каква ќе биде останата агенда во моментот е непознато. Од македонското МНР за Алфа ја потврдија најавата на грчката телевизија. Точниот датум на средбата не бил уште потврден, оти се уредувале слободните термини кога двајцата министри би можеле да се видат. Извори во МНР велат оти состаноците како овој се закажувале на министерско ниво, а потоа процедурално се известуваат службите за да го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас уште еднаш повтори: Предуслов за сложено име е промена на уставот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: